„Pokud zvíře pozře něco nevhodného, můžeme v domácích podmínkách vyvolat zvracení pomocí peroxidu vodíku,“ poradila veterinářka Kateřina Franková. Použití peroxidu ale vždycky raději zkonzultujte s veterinářem.

„Ne všechny předměty nebo látky je vhodné vyzvracet. Veterináři navíc mají i další léky, kterými mohou zvracení snadno a rychle vyvolat,“ doporučila Franková.

Lidé dělají při krmení psů chyby. Jaké jsou ty nejčastější: 

Častým rizikem je také vdechnutí malých částic, třeba po překotném rozkousávání výzdoby. V tu chvíli je hlavní zajistit dýchání. „Pokud se zvíře začne dusit, zkontrolujeme horní cesty dýchací - otevřeme tlamu a podíváme se, jestli je překážka viditelná a dostupná. Pokud ano, snažíme se ji odstranit. V opačném případě neprodleně kontaktujeme veterináře,“ doplnila veterinářka.

Pozor na mlsání cukroví

Během těchto dní se také začíná nebo už přímo finišuje s pečením vánočního cukroví. Ačkoli zvířata může lákat, ochutnávat by ho neměla. A to se týká i jiných lahůdek, které si lidé v tomto období dopřávají.

close Některé potraviny jsou pro psy toxické již v miniaturních dávkách info Zdroj: Shutterstock zoom_in Některé potraviny jsou pro psy toxické již v miniaturních dávkách

„Může to vést k zažívacím potížím, zánětům žaludku, střev nebo při příliš tučné stravě i k pancreatitis - zánětu slinivky břišní,“ vysvětlila Franková. Lidé by podle ní měli zabránit i tomu, aby čtyřnozí společníci „luxovali“ podlahu při vaření a pečení.

Některé potraviny jsou pro ně toxické už v miniaturních dávkách, třeba čokoláda či umělá sladidla.