Opice uakari jsou malí jihoameričtí primáti s nápadnými lysými hlavami a jasně červenými tvářemi. Mají dlouhou, huňatou srst – podle druhu od červenohnědé až po oranžovou. „Tyto opice žijí pouze v povodí řeky Amazonky, preferují trvale nebo sezónně zaplavované deštné pralesy a místa poblíž vodních zdrojů, jako jsou malé řeky a jezera,“ popsal tohoto podivuhodného tvora web National Geographic.

Jak vypadají opice uakari:

| Video: Youtube

Červená jako indikátor zdraví

Opice uakari nemají téměř žádný podkožní tuk, takže jejich holé tváře vypadají téměř jako lebka. Jejich červená tvář je známkou zdraví i atraktivity pro samice během období páření.

„Odstín červené odráží vyváženost stravy v podobě ovoce, semen, květin a hmyzu,“ uvedl specializovaný přírodovědecký web WCS Peru. Znamená na to, že pokud je tato opice bledá, není s ní něco v pořádku.

Nelze přehlédnout ani vyčnívající spodní řezáky.


Nahrává se anketa ...

Čtyři druhy, vše kolem Amazonky

Jak popisuje internetová encyklopedie Wikipedia, známy jsou čtyři druhy opic uakari:

  • Uakari plešatí - jsou pozoruhodní svou zářivě šarlatovou pletí. Žijí severně od řeky Amazonky a jižně od řeky Japurá
  • Uakari černohlavý - vyskytuje se severně od Amazonky a jižně od Rio Negro
  • Neblina uakari – žije severně od Rio Negro, západně od Rio Marauiá a východně od kanálu Casiquiare
  • Aracá uakari - v současnosti je tento druh nalézán pouze z povodí Rio Curuduri

Když opice spí, tak hromadně

Opice uakari jsou poměrně dobře popsány a je zmapován jejich život. Jsou to stromoví čtyřnožci, nejčastěji chodící, běhající, šplhající, skákající a přemosťující v horních a středních horních úrovních pralesního porostu, jak přibližuje web Národního centra pro výzkum primátů ve Wisconsinu.

Ví se tak mimo jiné, že mají dobře vyvinuté tesáky, takže bez potíží rozlousknou například pevné skořápky para ořechů. Když jdou spát ve výšce asi 17 až 40 metrů, tak se shromáždí do skupiny v počtu 50 až 200 jedinců.

Jejich 24 hodin, kdy vstávají se svítáním a usínají se soumrakem, vypadá přibližně takto:

  • 22 % dne stráví odpočinkem
  • 27 % potulováním a objevováním nových míst
  • 20 % krmením
  • 31 % pohybem a sháněním potravy

Uakari se páří mezi říjnem až květnem, nicméně samice bývají březí pouze jednou za dva roky a rodí jen jedno mládě. Jak doplnil web National Geographic, jejich populace není zcela v bezpečí. Jsou totiž loveni domorodci a také jim škodí mohutné kácení v deštných pralesech.