Na Palackého náměstí, které je vyhrazeno pro pořádání demonstrací, přijeli nespokojení lidé z Varnsdorfu a okolí, aby v Praze vysvětlili, o co jim jde. Hodlali zdůrazňovat, že nejsou extrémisté trpící rasovou nesnášenlivostí, ale pokojní občané, kteří chtějí dosáhnout jediného: nemuset se bát vyjít na ulici a soustavně se strachovat o svůj majetek. Střetli se ale s odpůrci z řad anarchistů, kteří na stejném místě už předtím demonstrovali proti rasismu.

Oba tábory musel oddělit kordon policistů a městských strážníků, mezi nimiž nechyběli členové antikonfliktního týmu. A to měli plná ústa práce. Museli nejen mírnit hádky, které se rozhořely, ale posléze dokonce i bránit potyčkám. Zapojit se dokonce museli těžkooděnci z pořádkové jednotky, kteří byli připraveni v záloze.

Atmosféra se vyhrotila krátce před půl čtvrtou odpoledne. Na Palackého náměstí dorazila asi padesátičlenná skupina, kterou ze severu přivezl autobus. Čekaly na ni tři desítky odpůrců, které policie označila jako levicové extrémisty. Snažili se přesvědčovat Severočechy, že problémy nelze spojovat s jakýmkoli etnikem, a tudíž protiromské nálady zmítající Šluknovským výběžkem nejsou na místě.

Vzrušené debaty se v této chvíli dařilo policistům ukočírovat. Oba tábory od sebe oddělili, takže vzduchem létaly pouze vzrušené výkřiky. Jednoho v nejaktivnějších aktérů, 23letého muže vykřikujícího rasistická hesla, policisté odvezli na služebnu. Je podezřelý ze spáchání trestného činu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod. Paragraf 356 trestního zákoníku za tento skutek stanoví v případě odsouzení až dva roky vězení.

Horké hlavy zchladili policisté

Situace se dále vyostřila ve chvíli, kdy skončily projevy a obě skupiny se vydaly na pochod k Úřadu vlády ČR. Pracovníci magistrátu neprotestovali, přesto museli policisté znovu zasáhnout – a to navzdory tomu, že pochod na předem domluvené trase ani výrazněji neomezoval dopravu. Bylo však znovu zapotřebí zchladit horké hlavy. Do zklidňování emocí se museli zapojit i těžkooděnci.

Výsledkem zákroku byl další zadržený. Na služebně skončil 24letý muž. Podle policejních záznamů se „pokusil narušit probíhající pochod a následně neuposlechl výzev policistů“. Obviněn z trestného činu ale nebude; policie jeho počínání vyhodnotila jako přestupek. Další čtyři aktivisté, kteří se také snažili bránit protiromským demonstrantům v pochodu, výzev policie uposlechli. „Hoši, děkujem,“ chválili Varnsdorfští pražskou policii za uvolnění cesty.

Samotné shromáždění před sídlem vlády se už obešlo bez vážnějších incidentů. Před čtvrt na sedm večer se účastníci rozešli a Severočeši se vydali k domovu.

Mlčet ale nehodlají. Severočeské pohraničí, kde v uplynulých týdnech dohlížely na pořádek i desítky policistů „zapůjčených“ z Prahy, tak může očekávat další protesty a demonstrace. Už v neděli.