V osmiboké věži uprostřed loretánského průčelí se ukrývá jeden z z posledních dochovaných barokních hudebních nástrojů v Evropě bez jakékoliv modernizace. V 17. století jej sestavil pražský hodinář Petr Neumann. Loretě – nebo též „Svaté chýši“ – ji věnoval bohatý malostranský obchodník Eberhard z Glauchova.

Když se poprvé rozezněl na svátek svatého Václava – tedy 28. září – roku 1695, byla to velká událost. Každý zvon měl svého kmotra z vysoké šlechty, nad prvním z nich převzal patronát dokonce sám tehdejší císař Leopold I. Podobné památky se nachází v současnosti třeba v Amsterdamu, Bruggách či Berlíně.

V 18. století se podle historických dokumentů písně měnily třeba i desekrát či dvanáctkrát ročně. Většinou se tak dělo podle svátků a období církevního roku: mariánské písně zaznívaly o mariánských svátcích, o velikonocích to byly velikonoční a o vánocích zase vánoční nápěvy.

Varhaník už tři měsíce nevyměnil melodii. Ostuda!

„My jsme našli archiválii, která hovoří o tom, že v roce 1744 si hradčanský kvardián stěžuje, že už tři měsíce varhaník nevyměnil melodii, a že to je ostuda,“ popsala pro iRozhlas.cz Markéta Baštová, kurátorka Lorety. Na webu této významné pražské stavby pak radostně oznamují, že nyní po skoro celém staletí dochází ke změně.

„Postupně zapomnělo, jak se má tento mechanismus používat. Automat zvonohry byl totiž navržen tak, aby se melodie mohly relativně snadno a často měnit, v tom byl jeho půvab,“ uvádí web Lorety.

Naopak opakování jedné skladby pořád dokola mechanismu neprospívalo, protože se dlouhodobě namáhaly stejné části. „Takže nová změna je vlastně ozdravnou kúrou pro stařičký mechanismus zvonohry!“ tvrdí loretánští správci.

„Díky umu a schopnostem loretánského regenschoriho pana Radka Rejška byla mariánská píseň nastavena na druhou sadu 64 lišt původními barokními kovovými količky, které vymezují melodii na tónovém válci automatu zvonohry,“ pokračuje článek na webu.

Navíc pro zaryté příznivce melodie Tisíckráte pozdravujeme Tebe je dobrou zprávou, že tato píseň zůstala naprogramována na sejmuté sadě lišt, takže ji lze kdykoliv na automat zvonohry kdykoliv vrátit. A kdo si přijde od středečních 18 hodin na východní stranu Loretánského náměstí na Hradčanech novinku poslechnout, musí být připraven, že skladba bude znít trochu jinak, než jak ji zapisují současné kancionály. Je totiž nastavena na barokní rytmizaci.

Brány se návštěvníkům otevřou až v pondělí

Součástí akce bude koncert pěveckého kvarteta Bohemia Voice přímo v nádvoří pražské Lorety. Přímý přenos z premiéry zvonohry vysílá například TV Noe a livestream bude k dispozici na sociálních sítích (třeba na stránkách Miluju Prahu) i některých zpravodajských webech. 

Bohužel tato slavnost bude jen symbolickou podporou fanoušků Lorety Praha, neboť kvůli vládním restrikcím ohledně nemoci covid-19, který způsobuje nový typ koronaviru, otevírá budova brány návštěvníkům až v pondělí 25. května. Otevírací doba bude standardní: denně od 9 do 17 hodin. V polovině března musely být přerušeny také pravidelné nedělní bohoslužby v kostele Narození Páně.