Hmotnost zvonu je přibližně tři čtvrtě tuny, na výšku měří téměř metr a na šířku ve spodní části 103 centimetrů. Odlit byl v Innsbrucku ve zvonařské dílně Grassmayr. „Vysvěcen bude 5. března kardinálem Dominikem Dukou a první zvonění bude ten samý den ve 20.00," řekl Boháč.

Přečtěte si: V Rakousku odlili zvon na počest Havla, v Praze zaduní příští rok

Zvon bude umístěn v jižní věži 

Ve veřejné sbírce bylo vybráno zhruba 850 tisíc korun. Přesné náklady na odlití a instalaci ještě nejsou dopočítány. „Do rozpočtu se ale určitě vejdeme," řekl Boháč. V případě přebytku bude částka použita při udílení ceny Václava Havla.

Zvon bude umístěn v jižní věži kostela, kde chybí od druhé světové války. Původně tam byl zvon stejného jména, tedy Václav, který byl ale zrekvírován za první světové války a jeho nástupce zase nepřečkal druhou světovou válku.

Kostel sv. Havla byl založen v 13. století

Václav bude viset v kostele společně s nejstarším zvonem v Praze, Marií, který je z roku 1455. Zvon připomene památku Václava Havla, nepůjde však o zvon Václava Havla.

Kostel svatého Havla byl založen v 13. století na Starém Městě pražském. Svou barokní podobu získal v 17. a 18. století. Uvnitř věží je však možné dodnes vidět gotické zdi a okna, které jsou obestavěny barokní fasádou. Kromě řady památek se v kostele nachází socha Panny Marie Lurdské, o které psal básník Jaroslav Seifert.

Čtěte také: Nadace už má peníze na zvon, který bude připomínat Václava Havla