„Zapojení příznivců naší zoo do adopcí a sponzoringu svým způsobem odráží popularitu různých druhů zvířat. Na prvenství slonů v roce 2020 má jistě zásluhu i narození dvou sloních princezen – Lakuny a Amalee,“ popsal ředitel pražské zoo Miroslav Bobek a poděkoval všem za podporu.

TOP 10 adopcí a sponzorů
1. slon indický
2. psoun prériový
3. gorila nížinná
4. outloň váhavý
5. surikata
6. vakoveverka létavá
7.- 8. tučňák Humboldtův a vlk eurasijský
9. panda červená
10. pardál obláčkový

„Peněžní dary směřované na adopci a sponzoring zvířat jsou pro nás obzvlášť v této složité době nesmírně důležité,“ zmínil Bobek v tiskové zprávě těžkou situaci s virózou covid-19.

Kvůli pátemu stupni protiepidemického systému (PES) je přístup veřejnosti do zoologických zahrad zakázán. Fanoušci zvířat si tak musí vystačit pouze s virtuální podporou.

Celkem 5 021 osob v roli adoptivních rodičů a sponzorů poslalo přesně 11 376 721 korun. První desítku zvířecích „oblíbenců“ obsadili až na jedinou výjimku savci. Z ptáků byl nejúspěšnější tučňák Humboldtův a jedničkou mezi plazy je na tomto seznamu gekon zázračný, informovala Zoo Praha.

Tisková mluvčí magistrátní organizace Lucie Dosedělová podotkla, že loňský rok (pravděpodobně i kvůli covidu) byl signifikantní z hlediska podpory veřejnosti: „Například slon indický má oproti loňskému roku šestkrát více adoptivních rodičů a sponzorů a psoun prériový se svým pětinásobným nárůstem podpory obsadil druhé místo.“ 

Jenže ředitel zoologické zahrady Bobek zmínil, že existuje v trojském areálu stále ještě pár „sirotků“.

Mezi živočichy, které si nikdo nevybral, patří například ropušník velký, jeřáb laločnatý nebo kočka krátkouchá.

TOP 10 stravenek
1. ďábel medvědovitý
2. hrabáč kapský
3. surikata
4. lemur kata
5. panda červená
6. gorila nížinná
7. klokan obrovský
8. tučňák Humboldtův
9. kůň Převalského
10. vlk eurasijský

Vládní restrikce v rámci snahy o zastavení šíření koronaviru vedly vedení Zoo Praha k tomu, že od loňského listopadu nabízí možnost podpory zvířat v podobě stravenek. Projekt obsahuje v současné době seznam hned šedesáti zvířat, která lze podpořit nákupem stravenky symbolizující jednu krmnou dávku.

„Reagovali jsme na zájem našich příznivců, kteří nám nabízeli například krmivo a dotazovali se i na možnost podpory krmení pro konkrétní zvíře,“ uvedl ke vzniku „on-line krmiva“ ředitel Miroslav Bobek.

Dodal, že za osm týdnů fungování se do konce loňského roku vybraly více než čtyři milony. Finanční příspěvek na potravu do zavřené zoo lidé posílali také – až na tučňáka Humboldtova – také nejvíce savcům. „První příčku mezi plazy drží želva obrovská,“ dodala Dosedělová. Nikdo naopak „nenakrmil“ dracénu krokodýlovitou.

A například ďábel medvědovitý, který byl podle mínění fanoušků nejhladovější, si udržuje prvenství prakticky od podzimního startu projektu. Stravenky pro zvířata se každý měsíc rozrůstají o dalších pět druhů. Cena jedné, za něž získáte od Zoo Praha certifikát, se pohybuje od 50 do 600 korun. Na webu je můžete zakoupit on-line.