Uzavření jednoho jízdního pruhu v Legerově ulici, o němž Deník informoval v sobotu, rozdělilo veřejnost na dva tábory.

Jedni zúžení magistrály s nadšením vítají, druzí jsou naopak opatrní a varují, že omezení provozu, k němuž má dojít na přelomu února a března, způsobí jen další dopravní komplikace.

„Řešení považuji za šlápnutí vedle, protože zúžení zapříčiní větší kolony, větší zácpy v Legerově ulici a tím pádem i zvýšení hluku a emisí z popojíždějících aut, jež budou trvale brzdit a znovu akcelerovat,“ domnívá se Jan Šubrt z Prahy 6.

Hluk se sníží, kolony prodlouží

Jeho slova nepřímo potvrzují i lidé z řad odborníků na dopravu. „Zúžit Legerovu ulici je jen dílčí opatření, které ničemu nepomůže a naopak zhustí plynulost provozu. Z ekologického hlediska se produkce výfukových plynů zvýší při opakovaném rozjíždění automobilů stojících v kolonách,“ řekl před časem František Laudát (ODS), poslanec a člen podvýboru pro dopravu, který usiluje o zahloubení magistrály pod zem, což je podle něj v jiných evropských metropolích běžné a mimo jiné to řeší problém se zplodinami, které v tunelech filtruje vzduchotechnika.

Jaký je váš názor na zúžení Legerovy ulice? HLASUJTE v anketě, DISKUTUJTE pod článkem.

Svůj názor na zúžení silnice sdělil Deníku i dopravní expert Stanislav Huml. „Osobně si myslím, že by to v místě mělo určitě snížit hlučnost, na druhou stranu lze ale očekávat ještě delší kolony na Nuselském mostě a možná i v ulici 5. května. Je sice dost možné, že někteří řidiči budou poté hledat jinou trasu, ale to je stejné, jako kdyby se dala překážka do toku řeky, ta si pak najde jinou cestu, a stejně tak i řidiči možná zhustí dopravu v jiné části Prahy,“ vysvětlil. close zoom_in

Praha 2 je jednoznačně pro zúžení

O uzavření jednoho jízdního pruhu už dlouho usiluje radnice Prahy 2. Městská část chtěla uzavřít přímý a zároveň odbočovací pruh v úseku od Nuselského mostu k ulici Tyršova. Za ní pak bude možné odbočit vpravo do Rumunské ulice. Zavření jednoho pruhu Legerovy ulice podle vedení Prahy 2 zklidní dopravu, sníží hlukovou zátěž a zplodiny z automobilového provozu.

„Legerova je jednou z nejhustěji zalidněných ulic, nedaleko je škola, kam chodí děti,“ řekla starostka Prahy 2 Jana Černochová (ODS).

Zpomalitznamená méně hluku a emisí

Podle Marka Sklaského z ekologického sdružení Arnika by se doprava v místě měla zpomalit a snížit by se tak měla i hluková zátěž.

Podobný názor má také zastupitelka hlavního města a členka dopravního výboru Petra Kolínská (SZ) „Programově už dlouhou dobu o zklidnění severojižní magistrály usilujeme. Je to v podstatě šílená dálnice uprostřed města. Otázkou je, jak bude doprava fungovat po zúžení. Řidiče by to ale určitě mělo donutit zpomalit, tím by se pak měly snížit také emise,“ sdělila Deníku.

Se zkušebním omezením souhlasí také vedení Prahy 4, což již dříve potvrdila mluvčí Markéta Aulová. close zoom_in

S omezením se mohlo počkat

Omezení dopravy v Legerově ulici, naplánované na konec února respektive začátek března, má být nejdříve na několik měsíců pouze zkušební, aby se zjistilo, jak budou reagovat řidiči potažmo celá doprava a zda se situace zlepší či nikoli. Po dokončení městského okruhu, přesněji po dokončení tunelového komplexu Blanka na konci roku 2011, by se ale provoz v ulici měl omezit trvale a zřejmě dokonce jen na dva pruhy.

„Rozhodně nejsem proti, ale myslím si, že plánované zúžení je poněkud předčasné. Možná se mohlo počkat až do doby, kdy bude okruh dokončen, aby měla auta možnost zvolit jinou trasu. Uvidíme, co ukáže samotná praxe,“ uzavřel Petr Zajíček (KSČM), člen dopravního výboru hlavního města.