Venkovní cvičení většinou organizují, nebo alespoň dotují radnice. Výhodou tak je, že za protažení těla na čerstvém vzduchu nezaplatíte ani korunu.

Prázdninové cvičení v Praze. Infografika.Zdroj: Redakce

Obvykle není nutná ani rezervace místa. Stačí dorazit ve vhodném oblečení a případně s pomůckami podle typu sportu, například holemi na Nordic Walking, podložkou na jógu a podobně.

Velmi oblíbeným sportem se stal běh, a tak už téměř není městská část, která by pro své obyvatele nezřídila běžeckou školu. O letních prázdninách se v organizovaném běhání za dozoru profesionálního trenéra pokračuje mimo jiné na trojce, šestce a desítce.

Začátečníci vítáni

Přestože mají tyto školy už své stálé účastníky, vítáni jsou i nováčci. "Na místě běžečtí odborníci nejprve rozdělí příchozí podle jejich výkonnosti, poté se všichni společně lehce protáhnou a následuje samotný běh po trasách odpovídající fyzickým možnostem jednotlivých tréninkových skupin," popsal Vít Novák, mluvčí desáté městské části, která provozuje Běžeckou školu Prahy 10. Tamní nadšenci se scházejí v Malešickém parku.

Jóga i cvičení u Rokytky

Podobné je to i v běžecké škole Prahy 6, která k tréninkům využívá například oboru Hvězda a park Ladronka. "0Zúčastnit se mohou výkonnostní běžci i naprostí začátečníci, skupinky přátel, maminky s malými dětmi, senioři, školáci," vyjmenoval mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.

Několik různých kurzů organizuje díky dotacím města a radnice i spolek Devítka v pohybu. Zázemí má na fitness louce Rokytka, která se nachází mezi ragbyovým hřištěm a ulicí Pod Spalovnou za sídlištěm Harfa. Čtyři trenérky řídí kurzy běhu v přírodě, jógy, cvičení s dětmi a funkčního tréninku. Některé lekce ze začátku července kvůli dovoleným odpadnou. "Ale navážeme hned, jak to půjde," slíbily trenérky.

Cvičit se bude toto léto i v samotném centru města. Každé nedělní odpoledne můžete vyrazit na Kampu na hodiny jógy. Bezplatné lekce pokračují až do poloviny září.