Dopravní podnik ročně eviduje asi dva a půl tisíce ztrát ve vozech hromadné dopravy. Jen za první pololetí letošního roku je to podle generálního ředitele podniku Milana Křístka již více než patnáct set ztrát. Jen necelá třetina věcí přitom našla svého původního majitele. „V uplynulém roce jsme evidovali přes dva tisíce dvě stě ztrát. Cestující často zapomínají zavazadla a oblečení, výjimkou nejsou ani živá zvířata či další kuriozity," potvrdil Křístek.

Nejčastěji prý lidé ztrácí své věci v autobusech, pak následují tramvaje a metro.

„Pokud se o nalezené věci nikdo nepřihlásí, bývají jednou týdně zaslány do kanceláře ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé číslo popisné 5," dodal ředitel.

Tiskový odbor podniku připomněl, že skladba ztracených věcí souvisí s aktuálním ročním obdobím. Zatímco v zimním čase lidé v MHD nechávají hlavně šály, čepice a rukavice, tak před prázdninami pracovníci podniku nacházejí žákovské knížky a dokonce i školní vysvědčení.

„Nejčastěji cestující v pražské MHD ztrácejí příruční zavazadla, tedy tašky, batohy a kabelky. U těch je vyšší šance na vrácení. Na opačné straně úspěšnosti pak stojí nahlášené ztráty mobilních telefonů, u nichž je šance na vrácení nejmenší," vypočítává tiskové oddělení podniku.

Lednička, fretka i morče

Výjimkou prý nejsou ani velmi netradiční nálezy. Zaměstnanci podniku nejčastěji samotní řidiči nejčastěji v tramvajích a autobusech nacházejí ztracené pejsky. V minulosti pak například řidič autobusu 124 našel ve voze přepravku s fretkou, další řidič objevil v autobusu 197 živé morče. Mezi nejzajímavější nálezy patřil nedávno onen divadelní kostým zanechaný v autobuse, či v tramvaji nalezený již zmiňovaný advokátní talár. Dále třeba berle, stojan na noty a nebo přenosná lednička. Opět hlavně v autobusech a tramvajích lidé dost často ponechají svému osudu i hudební nástroje. Například flétny, ale také buben. Jistý nešťastník minulý rok v tramvaji zapomněl i demižon se slivovicí. Ten se ale prý bohužel nepodařilo dohledat.

„O tom, že jsou řidiči podniku čestní, se mohla přesvědčit nedávno i cestující, která jela zaplatit nedoplatek za plyn a řidič ji vrátil nalezenou peněženku s patnácti tisíci korunami," dodalo tiskové oddělení podniku.

Co dělat, když v MHD něco ztratíte, nebo naopak naleznete?
- Nahlášení ztráty tentýž den V případě ztráty v tramvaji či autobusu mohou cestující volat na speciální informační linku 296 19 18 17, kde se po získání podrobnějších informací pracovník linky spojí s dispečerským pracovištěm, které informuje řidiče konkrétní linky. Pokud je věc dohledána, cestujícímu je sděleno, kdy a kde si může ztracenou věc vyzvednout.

- Nahlášení ztráty v následujících dnech Pokud cestující ztrátu nahlásí později, pracovník informační linky mu sdělí telefonní číslo na garáž, či vozovnu, kde se nachází vůz, ve kterém byla věc ztracena.

- Všechny nevyzvednuté ztráty a nálezy se pak jednou týdně, a to vždy ve čtvrtek, sváží do kanceláře ztrát a nálezů v ulici Karolíny Světlé 5, Praha 1, tel. č. 224 235 085. Otevírací doba: pondělí a středa 8 - 17:30, úterý a čtvrtek 8 - 16, pátek 8 - 14. Polední přestávka je od 12 - 12:30.

- Pokud cestující nalezne něco ve voze MHD, je nejlepší odevzdat předmět přímo řidiči tramvaje či autobusu, popřípadě v metru dozorčímu stanice.

- Možností je samozřejmě také odevzdat předmět v kanceláři ztrát a nálezů Karolíny Světlé 5, Praha 1.