Porucha čichu je podle lékařů důležitý varovný signál. Základní analýzy ukázaly, že přes 60 procent lidí, u nichž se prokázala přítomnost viru SARS-CoV-2, mělo problém cítit, případně ztratili chuť. Když tedy například při vaření zpozorujete rozdíl oproti minulosti, měli byste jít na testy.

„V nynější koronavirové vlně se s poruchou čichu setkáváme ještě častěji než na jaře,“ uvedl na konci října profesor Jan Plzák, přednosta Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice v Motole. „Pacienti na jednotkách intenzivní péče poruchu čichu ovšem udávají daleko méně často než ti s lehčím nebo středním průběhem. Jinak nevysvětlitelná porucha čichu může být spojena i s ostatními hlavními příznaky covidu – tedy s dušností, kašlem a podobně,“ dodal lékař.

Profesor Plzák se spolu s dalšími českými kolegy z oboru ORL zapojuje v rámci Evropské rinologické společnosti do celoevropských studií věnujících se poruchám čichu v souvislosti s covidem-19. Plzák a spol. nabízí veřejnosti možnost samovyšetření čichu pomocí parfemovaných fixů, které se dají koupit v balení po deseti kusech za zhruba padesát korun. Na webu cich.info se navíc můžete přihlásit studie a získat testovací sadu zdarma.

Podle odborníků totiž často pacienti vnímají ztrátu čichu jako úplnou (anosmie), avšak obvykle se jedná pouze o částečnou poruchu čichu (hyposmie). Vyšetření parfemovanými fixy by to mělo prokázat. Vzhledem k epidemiologické situaci není nutné hned jít k doktorovi.

„Současně většina pacientů zaměňuje chuť (tedy vjem pro slanou, sladkou, hořkou a kyselou) s retronazální poruchou čichu (tedy pachového vjemu, který vzniká při konzumaci stravy),“ píše na stránkách projektu Jan Vodička z pardubické nemocnice.

Delší ztráta čichu trápí jen deset procent lidí

Lékaři tvrdí, že při rekonvalescenci z koronavirové nákazy je základem čichový trénink. Ten probíhá tak, že pacient čichá dvakrát denně minimálně po dobu pěti minut ke čtyřem vůním (růže, eukalyptus, hřebíček, citrón). Posilovat jeden ze smyslů se doporučuje pravidelně po dobu alespoň 32 týdnů. Kromě čichového tréninku lékaři radí rovněž přestat kouřit.

„Dobrou zprávou je, že pouze u zhruba deseti procent postižených porucha čichu přetrvává déle než čtyři týdny. Tím se covid-19 výrazně liší od jiných povirových poruch čichu, u kterých dochází ke spontánní úpravě jen přibližně v jedné třetině případů,“ upozornil profesor Plzák v tiskové zprávě 1. LF UK.

Funkce nosu totiž bývá poškozena nejen kvůli koronaviru, ale objevuje se i po prodělání ostatních virových onemocnění horních cest dýchacích – tedy například po chřipce.

Pokud by u vás potíže se ztrátou čichu po vyléčení z covidu trápily déle než měsíc, je možné podstoupit ORL vyšetření. Plzák a spol. závěrem dodávají, že případné podání systémových kortikoidů musí lékař zvážit vzhledem k možným rizikům pro pacienty například s cukrovkou či žaludečními vředy. Efekt ostatních léků je podle expertů sporný.