„Mrzí mě, že pět lidí by mělo změnit přání veřejnosti. Přitom před čtyřmi roky zrušení hazardu odhlasovalo 30 ze 35 modřanských zastupitelů," tvrdí Daniela Rázková, která není pro prohibici, ale poukazuje na dopady pro gamblery a jejich rodiny.

Iniciátor zrušení nulové tolerance Jan Marhoul (ČSSD) přitom argumentuje, že kdyby si nebyl jistý, že rozhodnutí rady je závazné, do hlasování by nešel. „V naší městské části jsou stále automaty, které povolilo ministerstvo financí. Zákaz povede k černým hernám a přitom legální herny přináší peníze do rozpočtu, které potom dělíme pro sportovce a oddíly," vysvětlil Marhoul.

Od roku 2011, kdy byl v Praze 12 uplatňován princip nulové tolerance, byl hlasy radních za hnutí ANO a ČSSD schválen návrh na zařazení sedmi míst do přílohy vyhlášky, kde bude možné provozovat loterie a jiné podobné hry. Důvodem k tomuto kroku byla faktická nefunkčnost nulové tolerance, kdy postupně utlumovaný legální provoz byl průběžně nahrazován ilegálními černými hernami, ze kterých nemá městská část žádné příjmy ze sdíleného výnosu 
z loterijní daně.

Rozpor s ÚOHS

Ondřej Závodský, náměstek ministra financí pro dohled nad loteriemi, si myslí, že vůle obce se závaznou vyhláškou není omezená. „Nemám tendenci zasahovat do pravomoci obcí, ale jestli tam uvádí konkrétní místa, dostanou se do rozporu s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže," sdělil Závodský.

Proč se na jednání rady dostalo na seznam, který odeslali zastupitelstvu hlavního města, sedm konkrétních míst, vysvětluje Jan Marhoul počtem přihlášených. „Připravujeme smlouvu s Hospodářskou komorou, ve které vytyčíme podmínky, jako monitorování prostoru kamerou a zajištění ochrany," řekl.

Na nedávném setkání 
v modřanském biografu uvedl zástupce ministerstva financí Jiří Vedral studii Psychiatrického centra Praha, zabývající se výší výdajů na léčbu závislých a újmy. Studie uvádí příjmy z hazardu 8 miliard, výdaje pak 14 miliard.

Kontroly heren

Spolu s Vedralem se minulý pátek vydala starostka Rázková do heren po Modřanech. Spolu s policií našli v každé alespoň jedno pochybení a jsou připraveni udělit pokutu 150 tisíc korun. „Kolem podobných zařízení jsou sekundární projevy v pouliční kriminalitě. Na seznam povolených heren se také dostala ta, kterou se nám v únoru podařilo zavřít," řekla Rázková.

Sama chápe, že herny nejde úplně vymýtit. Po úplném zrušení by se mohly najít místa daleko od škol, na periferiích. Ne aby vytlačovaly místa pro služby v centrech měst. „Jsem přesvědčena, že rozhodnutí rady není právně 
v pořádku. Rada nemůže změnit rozhodnutí zastupitelstva," dodala Rázková.

Ačkoliv se zdá, že odlišný názor na herny ve městě rozdělí koalici, nestalo se tak. Jan Marhoul upozornil, že se starostkou má nadále přátelské vztahy. Koalice potom spolu podepsala dodatek ke smlouvě, kdy názory na zrušení nulové tolerance mohou sdělovat podle klubových zájmů.

Jednotlivé městské části si vyhlášky samy schvalovat nemohou, tuto pravomoc má jen hlavní město. Proto seznam ještě není definitivní. Nová pražská koalice se v koaliční smlouvě zavázala zavést nulovou toleranci plošně na celém území metropole.