VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrezlá lana na Trojské lávce nikdo nekontroloval. Hrozí další neštěstí?

/RASTR/ Hlavní nosná lana Trojské lávky pravděpodobně zrezla, praskla a konstrukce Trojské lávky se rozlámala. Odhad, který už v neděli nastínil expert ze stavební fakulty ČVUT Michal Drahorád, se čím dál tím víc jeví jako reálný. Možnost proreznutí lan nevyloučil ani Václav Hvízdal, šéf firmy Pontex, která technický stav lávky průběžně monitorovala.

5.12.2017
SDÍLEJ:

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.Foto: Deník / Divíšek Martin

 „Kontrola hlavních lan po celé délce nebyla technicky možná,“ připustil. Drahorádův kolega z fakulty Vladislav Hrdoušek rovněž míní, že právě koroze lan, respektive jejich přetržení, mělo za následek náhlé zhroucení lávky do Vltavy. Včera zároveň potvrdil konstatování Hvízdala.

Problém se může vyskytnout i na Barrandovském mostě

„Posuzovat lana komplexně je prakticky vyloučeno,“ shrnul Hrdoušek. Monitoring prováděný Pontexem byl prý standardní, jinými slovy více dělat nešlo. V poslední oficiální diagnostice přemostění je navíc výslovně uvedeno, že „nosná lana jsou v uspokojivém stavu, přičemž ale na některých místech nelze vyloučit stav zhoršený“.

Alarmující je zjištění, že problém obdobného charakteru se může vyskytnout také na Barrandovském mostě. Jeho podrobné hodnocení potvrdilo nutnost opravy tak zvaného lanového a tyčového přepínacího systému. I uzavření Radotínské lávky, rovněž zavěšené na částečně zkorodovaných lanech, se jeví jako pravděpodobné. „Zvažuje se to dlouhodobě. Teď musíme jednat rychle,“ potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek.

Šlo o náhodu? 

Jsou nosná lana mostu či lávky zrezlá? Mohou prasknout? A kdy se to stane? Postupné rozkrývání příčin sobotního neštěstí v podobě zřícení Trojské lávky dokládá, že žádné, byť technicky sofistikované sledování stavu konstrukce nemusí zabránit nejhoršímu. Přestože jej prováděla podle zasvěcených špička ve svém oboru firma Pontex. „Nosná lana není možno kontrolovat po celé jejich délce,“ potvrdil expert ze stavební fakulty ČVUT Vladislav Hrdoušek.

Podle jeho mínění jde v případě zachycení závady zrezivělých lan spíše o náhodu a také o schopnost správného odhadu konkrétního kontrolora. Ten prý zpravidla volí prověřování lan v místech největšího zatížení. Pokud se ovšem netrefí, následky mohou být fatální. Expert zároveň upozornil, že svou roli mohla sehrát vada materiálu, případně zatékání do konstrukce lávky.

Dokument TSK je neúprosný  

Hrozivé je, že právě tento problém vykazuje jedna z nejvytíženějších dopravních staveb v metropoli Barrandovský most. „Hlavní revize mostu provedená v roce 2015, spojená s prohlídkou a diagnostikou komorových tubusů nosných konstrukcí zjistila výrazné průsaky vody. Vzniká nebezpečí jejího průniku do trubek kabelového předpětí a vzniku koroze předpínací výztuže s nezvratnými náledky,“ píše se na adresu Barrandovského mostu v oficiálním materiálu Technické správy komunikací (TSK) z dubna 2016. Na vědomí ho vzali primátorka Adriana Krnáčová (ANO) i její náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Oba politici se seznámili i s tím, že izolace mostu je na konci své životnosti a je nutno do dvou let připravit její plošnou výměnu v obou jízdních směrech. „Nejpozději však do roku 2020,“ varuje materiál TSK.

Vyloučení tramvajové dopravy 

Je pravdou, že co se týče stupně koroze takzvaných přepínacích lan, byla tatáž zpráva TSK u položky Trojská lávka jednoznačně skeptičtější. Hovoří se zde o aktivním korozivním procesu, souvisejícím se sérií poruch samotné nosné konstrukce. Ovšem konečné hodnocení stavu obou staveb je shodné špatný. Totéž platí například o Radotínské lávce, o jejímž uzavření nejspíš radní rozhodnou zítra na svém pravidelném zasedání. Kvůli korozi nosných lan.

Ze stejného důvodu se od 15. prosince pěší nedostanou na lávky Železničního mostu. „V řádu měsíců vyloučíme tramvajovou dopravu z Hlávkova mostu. Vítěze soutěže o opravu Barrandovského mostu budeme znát v lednu. Praha zároveň kontroluje všechny lávky pro pěší,“ zopakoval včera náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). 

Policie neštěstí v Troji řeší 

Nešťastnou událost, při které se Trojská lávka v sobotu odpoledne zřítila do Vltavy, odnesli podle záchranářů dva lidé (muž 60 let a žena 63 let) těžce. „Nejvážněji zraněný pacient je po nedělní operaci ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Utrpěl mnohačetná zranění, a proto je nutná další hospitalizace na naší Ortopedické klinice. Další operace ale není v plánu,“ konstatoval včera mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Primátorka odpovědnost odmítla

Péči lékařů potřebovali i muži ve věku 43 let a 34 let, kteří utrpěli lehčí poranění. Případ nyní vyšetřuje pražská kriminálka. Její zástupci nevyloučili, že se při vyšetřování budou zabývat odpovědností politiků z vedení města, kteří údajně informace o špatném stavu měli, a mohli tak lávku předem uzavřít.

„Z naší strany i nadále pokračuje prošetřování celé události, které vedou kriminalisté krajského ředitelství pražské policie,“ vzkázal mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Primátorka Krnáčová ale Pražskému deníku sdělila, že pravidelné kontroly v žádném případě nepoukazovaly na nutnost uzavření lávky pro pěší. Odpovědnost odmítla.

 

Dočasné řešení? Pontonový most 

Na místě zřícené lávky bude jezdit přívoz, později přibude pontonový most. „Prioritou je urychlené zavedení přívozu a na jaro mít domluvený ponton od armády, o čemž budeme v úterý jednat,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). K takovému řešení se včera přiklonil i náměstek Dolínek. 

Opozice žádá kvůli neštěstí rezignaci vedení Prahy
Praha Odstoupit z funkcí by kvůli zřícení Trojské lávky měla nejen primátorka Adriana Krnáčová (ANO), ale i kompletní městská rada. Na zasedání zastupitelstva příští čtvrtek to budou požadovat opoziční kluby ODS, TOP 09 i KSČM. Zatím první hlava ale padla včera na Technické správě komunikací (TSK). Konkrétně hlava hlavního mostaře Jana Zemánka. Zatím jen dočasně. „Mimo funkci bude do konce vyšetřování,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).
S tím ale opozice spokojena není. „Vůbec nechápu, proč je ještě dnes šéf TSK Petr Smolka ve funkci. Pokud se do deseti dnů nic nestane, jsme připraveni na řádném zastupitelstvu vyzvat k rezignaci celou radu včetně primátorky,“ vzkázala za klub ODS Alexandra Udženija. „Pokud bychom měli informaci, že je lávka v havarijním stavu, samozřejmě bychom ji uzavřeli. Je šílené a absurdní, když vám kontrola řekne, že lávka je v pořádku, a o tři týdny později spadne,“ reagovala včera pro Pražský deník Krnáčová. Zastupitel Pirátů Adam Zábranský ovšem opáčil, že o špatném stavu lávky vedení Prahy vědělo už v roce 2009. Plyne to podle něj ze zprávy, schválené v loňském roce. Zastupitel TOP 09 Václav Novotný primátorce vyčítá, že v den, kdy se lávka zřítila, sice na 19. hodinu svolala jednání krizového štábu, ale zhruba o hodinu později už zahajovala 17. reprezentační ples hlavního města Prahy. „Nikdo by jí to asi neměl za zlé, kdyby to ovšem nebylo v den neštěstí, kdy se zřítí lávka a jde o život lidí,“ řekl Novotný.

Autor: Jakub Krupka, Redakce

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 35 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce : Za Brumlovkou 1559/5, Praha 4 - Michle, Způsob prvního kontaktu : e-mailem - Vladislav.gogulinsky@sellbytel.cz, Kontaktní osoba : pan Vladislav Gogulinský , Upřesňující informace a požadavky : , Vysoce kvalifikovaná práce v oblasti prodeje a získávání kontaktů pro další potencionální prodej., Na tuto pozici hledáme specialisty se zkušeností v oblasti zákaznické podpory, pre-sales a after-sales, account managementu a zkušeností udržování pravidelného vztahu s byznys partnery , Požadované jazykové znalosti : arabština na úrovni rodilého mluvčího, angličtina C1, Zaměstnanecké výhody : stravenky, dovolená navíc. Pracoviště: Sellbytel group gmbh, organizační složka - 002, Za Brumlovkou, č.p. 1559, 140 00 Praha 4. Informace: Vladislav Gogulinský, +420 296 736 800.

Cestovní ruch a hotelnictví - Noční recepční v rodinném penzionu 20 000 Kč

Rodinný penzion na Praze 9 přijme nočního recepčního. Pracovní doba krátký - dlouhý týden. Nástupní plat 20.000 Kč čistého. Nebráníme se ani spolupráci s aktivním důchodcem. Jedná se o nenáročnou práci (nemáte na starosti žádný rezervační systém, ani emailovou komunikaci s klienty apod). Požadujeme dobrou znalost angličtiny, spolehlivost a zodpovědnost.

Obchod - Prodejce - golfový obchod 25 000 Kč

Prodejce sport Nabízíme pozici prodejce v golfové prodejně WebGolf.cz v Praze. Příjemné prostředí, česká rychle rostoucí firma, pracovní úvazek na HPP.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 100 Kč

Prodavači potravinářského zboží Prodavači Praha 9, víkendové směny / brigáda. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kontakt pro uchazeče: emailem na roland.lisonek@gmail.com nebo telefonicky na tel.: 724 742 121, , Jedná se o občasnou výpomoc v krámku s potravinami, víkendové ranní směny 5:30 - 13:30, klidné prostředí, dobrá dopravní dostupnost., , Vhodné pro studenty, matky na MD nebo důchodce., , Požadujeme spolehlivost, potravinářský průkaz, výpis z rejstříku trestů, praxe z oboru výhodou., , Zam. výhody: garantované měsíční odměny až do výše 1000,- na základě dosáhnutých výsledků.. Pracoviště: Roland lisoněk - praha 9, hlaďova, Hlaďova, č.p. 661, 198 00 Praha 98. Informace: Roland Lisoněk, +420 724 742 121.


Praha 8 chce zvýšit bezpečnost v okolí ZŠ a MŠ U Školské zahrady.

Základní školy v Bohnicích obchází strach. Policie prověřuje lákání dětí do aut

Napadení novinářů v Top hotelu v Praze.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Veverčata, zajíčci i myšice. Záchrannou stanici čeká s příchodem jara plno práce

Pražané jsou nadšení. Přišlo jaro. Pro Záchrannou stanici hl. m. Prahy pro volně žijících živočichů to ale znamená pěkný „záhul“. S teplem začíná i sezóna mláďat. V tomto týdnu se v záchranné stanici zotavuje dokonce 53 mláďat nejrůznějších zvířat. Prozatímní domov tu tak mají veverčátka, malé hrdličky a přes 20 zajíčků.

Netradiční kavárna s únikovými hrami na Žižkově. Kvíz musíte řešit i na záchodě

Tramvajovým zácpám na Žižkově téměř odzvonilo. Doufejme. V dopravní špičce ale přesto MHD na pražském Žižkově občas stojí. Pokud popojíždíte krokem, v úseku mezi Olšanským náměstím a Lipanskou si na fasádě jednoho z domů můžete všimnout zvláštního nápisu. „Šifra proti zácpě… tramvajové,“ říká plakát. Vyvěsil ho sem student VŠE Jan Maryško, který ve stejném domě provozuje netradiční kavárnu. Dokonce první svého druhu. Podle něj jde o ideální místo na originální rande.

Filozofická fakulta UK nesouhlasí s kritikou studijních pobytů v EU

Filozofická fakulta Univerzity Karlovy se dnes ohradila vůči výrokům poslance Lubomíra Volného (SPD), který podle médií kritizoval studijní výjezdy mladých lidí do západní Evropy. Studenty vyjíždějící do ciziny s programem Erasmus na zasedání poslaneckého výboru pro evropské záležitosti označil za "kampusové povaleče". Podle vedení filozofické fakulty jeho výroky znevažují úsilí studentů i institucí, které organizují Erasmus na českých školách.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT