VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrezlá lana na Trojské lávce nikdo nekontroloval. Hrozí další neštěstí?

/RASTR/ Hlavní nosná lana Trojské lávky pravděpodobně zrezla, praskla a konstrukce Trojské lávky se rozlámala. Odhad, který už v neděli nastínil expert ze stavební fakulty ČVUT Michal Drahorád, se čím dál tím víc jeví jako reálný. Možnost proreznutí lan nevyloučil ani Václav Hvízdal, šéf firmy Pontex, která technický stav lávky průběžně monitorovala.

5.12.2017
SDÍLEJ:

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.Foto: Deník / Divíšek Martin

 „Kontrola hlavních lan po celé délce nebyla technicky možná,“ připustil. Drahorádův kolega z fakulty Vladislav Hrdoušek rovněž míní, že právě koroze lan, respektive jejich přetržení, mělo za následek náhlé zhroucení lávky do Vltavy. Včera zároveň potvrdil konstatování Hvízdala.

Problém se může vyskytnout i na Barrandovském mostě

„Posuzovat lana komplexně je prakticky vyloučeno,“ shrnul Hrdoušek. Monitoring prováděný Pontexem byl prý standardní, jinými slovy více dělat nešlo. V poslední oficiální diagnostice přemostění je navíc výslovně uvedeno, že „nosná lana jsou v uspokojivém stavu, přičemž ale na některých místech nelze vyloučit stav zhoršený“.

Alarmující je zjištění, že problém obdobného charakteru se může vyskytnout také na Barrandovském mostě. Jeho podrobné hodnocení potvrdilo nutnost opravy tak zvaného lanového a tyčového přepínacího systému. I uzavření Radotínské lávky, rovněž zavěšené na částečně zkorodovaných lanech, se jeví jako pravděpodobné. „Zvažuje se to dlouhodobě. Teď musíme jednat rychle,“ potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek.

Šlo o náhodu? 

Jsou nosná lana mostu či lávky zrezlá? Mohou prasknout? A kdy se to stane? Postupné rozkrývání příčin sobotního neštěstí v podobě zřícení Trojské lávky dokládá, že žádné, byť technicky sofistikované sledování stavu konstrukce nemusí zabránit nejhoršímu. Přestože jej prováděla podle zasvěcených špička ve svém oboru firma Pontex. „Nosná lana není možno kontrolovat po celé jejich délce,“ potvrdil expert ze stavební fakulty ČVUT Vladislav Hrdoušek.

Podle jeho mínění jde v případě zachycení závady zrezivělých lan spíše o náhodu a také o schopnost správného odhadu konkrétního kontrolora. Ten prý zpravidla volí prověřování lan v místech největšího zatížení. Pokud se ovšem netrefí, následky mohou být fatální. Expert zároveň upozornil, že svou roli mohla sehrát vada materiálu, případně zatékání do konstrukce lávky.

Dokument TSK je neúprosný  

Hrozivé je, že právě tento problém vykazuje jedna z nejvytíženějších dopravních staveb v metropoli Barrandovský most. „Hlavní revize mostu provedená v roce 2015, spojená s prohlídkou a diagnostikou komorových tubusů nosných konstrukcí zjistila výrazné průsaky vody. Vzniká nebezpečí jejího průniku do trubek kabelového předpětí a vzniku koroze předpínací výztuže s nezvratnými náledky,“ píše se na adresu Barrandovského mostu v oficiálním materiálu Technické správy komunikací (TSK) z dubna 2016. Na vědomí ho vzali primátorka Adriana Krnáčová (ANO) i její náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Oba politici se seznámili i s tím, že izolace mostu je na konci své životnosti a je nutno do dvou let připravit její plošnou výměnu v obou jízdních směrech. „Nejpozději však do roku 2020,“ varuje materiál TSK.

Vyloučení tramvajové dopravy 

Je pravdou, že co se týče stupně koroze takzvaných přepínacích lan, byla tatáž zpráva TSK u položky Trojská lávka jednoznačně skeptičtější. Hovoří se zde o aktivním korozivním procesu, souvisejícím se sérií poruch samotné nosné konstrukce. Ovšem konečné hodnocení stavu obou staveb je shodné špatný. Totéž platí například o Radotínské lávce, o jejímž uzavření nejspíš radní rozhodnou zítra na svém pravidelném zasedání. Kvůli korozi nosných lan.

Ze stejného důvodu se od 15. prosince pěší nedostanou na lávky Železničního mostu. „V řádu měsíců vyloučíme tramvajovou dopravu z Hlávkova mostu. Vítěze soutěže o opravu Barrandovského mostu budeme znát v lednu. Praha zároveň kontroluje všechny lávky pro pěší,“ zopakoval včera náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). 

Policie neštěstí v Troji řeší 

Nešťastnou událost, při které se Trojská lávka v sobotu odpoledne zřítila do Vltavy, odnesli podle záchranářů dva lidé (muž 60 let a žena 63 let) těžce. „Nejvážněji zraněný pacient je po nedělní operaci ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Utrpěl mnohačetná zranění, a proto je nutná další hospitalizace na naší Ortopedické klinice. Další operace ale není v plánu,“ konstatoval včera mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Primátorka odpovědnost odmítla

Péči lékařů potřebovali i muži ve věku 43 let a 34 let, kteří utrpěli lehčí poranění. Případ nyní vyšetřuje pražská kriminálka. Její zástupci nevyloučili, že se při vyšetřování budou zabývat odpovědností politiků z vedení města, kteří údajně informace o špatném stavu měli, a mohli tak lávku předem uzavřít.

„Z naší strany i nadále pokračuje prošetřování celé události, které vedou kriminalisté krajského ředitelství pražské policie,“ vzkázal mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Primátorka Krnáčová ale Pražskému deníku sdělila, že pravidelné kontroly v žádném případě nepoukazovaly na nutnost uzavření lávky pro pěší. Odpovědnost odmítla.

 

Dočasné řešení? Pontonový most 

Na místě zřícené lávky bude jezdit přívoz, později přibude pontonový most. „Prioritou je urychlené zavedení přívozu a na jaro mít domluvený ponton od armády, o čemž budeme v úterý jednat,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). K takovému řešení se včera přiklonil i náměstek Dolínek. 

Opozice žádá kvůli neštěstí rezignaci vedení Prahy
Praha Odstoupit z funkcí by kvůli zřícení Trojské lávky měla nejen primátorka Adriana Krnáčová (ANO), ale i kompletní městská rada. Na zasedání zastupitelstva příští čtvrtek to budou požadovat opoziční kluby ODS, TOP 09 i KSČM. Zatím první hlava ale padla včera na Technické správě komunikací (TSK). Konkrétně hlava hlavního mostaře Jana Zemánka. Zatím jen dočasně. „Mimo funkci bude do konce vyšetřování,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).
S tím ale opozice spokojena není. „Vůbec nechápu, proč je ještě dnes šéf TSK Petr Smolka ve funkci. Pokud se do deseti dnů nic nestane, jsme připraveni na řádném zastupitelstvu vyzvat k rezignaci celou radu včetně primátorky,“ vzkázala za klub ODS Alexandra Udženija. „Pokud bychom měli informaci, že je lávka v havarijním stavu, samozřejmě bychom ji uzavřeli. Je šílené a absurdní, když vám kontrola řekne, že lávka je v pořádku, a o tři týdny později spadne,“ reagovala včera pro Pražský deník Krnáčová. Zastupitel Pirátů Adam Zábranský ovšem opáčil, že o špatném stavu lávky vedení Prahy vědělo už v roce 2009. Plyne to podle něj ze zprávy, schválené v loňském roce. Zastupitel TOP 09 Václav Novotný primátorce vyčítá, že v den, kdy se lávka zřítila, sice na 19. hodinu svolala jednání krizového štábu, ale zhruba o hodinu později už zahajovala 17. reprezentační ples hlavního města Prahy. „Nikdo by jí to asi neměl za zlé, kdyby to ovšem nebylo v den neštěstí, kdy se zřítí lávka a jde o život lidí,“ řekl Novotný.

Autor: Jakub Krupka, Redakce

5.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Ostatní pomocní pracovníci 23 000 Kč Pomocní pracovníci obchodního provozu Administrativní pracovník / pracovnice. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Nárožní č.p. 2600/9a, 158 00 Praha 58, kontakt: Vyskočil Josef, e-mail: dealpro.sro@gmail.com , Náplň práce:, o komunikace se zákazníky - informace o nabízených službách, o přijímání, kontrola a příprava zakázek, o vyhledávání a kontaktování nových zákazníků a dodavatelů, o monitoring trhu , o příprava pravidelných reportů o výsledcích pro vedení společnosti, o administrativní činnost v interním systému, o import fakturačních podkladů a formální ověřování faktur přijatých, , Požadujeme:, o příjemný hlasový projev , o uživatelskou znalost práce na PC, Word, Excel, o samostatnost, komunikační a organizační dovednosti, o pozitivní přístup, chuť učit se novým věcem, o spolehlivost, Nabízíme, " 5 týdnů dovolené, " Parents days, " Pružnou pracovní dobu, " Mobilní tel. pro vlastní volání. Pracoviště: Dealpro, s.r.o. nárožní, Nárožní, č.p. 2600, 158 00 Praha 58. Informace: Josef Vyskočil, . Doprava a logistika - Hledám řidiče skupiny "C" 30 000 Kč Hledáme řidiče skupiny ,,C" na rozvoz zboží do prodejen s drogistickým zbožím. Jezdí se vozidlem Iveco Eurocargo 19pal...Pracovní doba cca od 6h. do 15h...Možnost zařízení a proplacení řidičského oprávnění skupiny "C" + prof. zkoušek...Plat 27.000 Kč/čis. Po uplynutí zkušební doby v trvání 2 měsíců je plat 30.000Kč/čis. Odpovědi na e-mail: Výroba - Výroba Obsluha strojů 14 000 Kč Obsluha ostatních strojů a zařízení na výrobu, zpracování, uchování potravin a příbuzných výrobků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo pracoviště:, - Hlavní 32, Kunice - Vidovice, , Prvotní kontakt:, - tel.: 773 137 899, , Upřesňující údaje:, - krátkodobé zaměstnání. Pracoviště: Netmarks, s. r. o. - kunice, Hlavní, č.p. 32, 251 63 Strančice. Informace: Roman Netreba, +420 773 961 234. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 12 200 Kč Pomocní skladníci. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: ruština, angličtina výhodou, práce na 90 dní, první kontakt emailem či telefonicky. Pracoviště: Tapolina s.r.o. jeneč, Lidická, č.p. 498, 252 61 Jeneč. Informace: Prvni kontakt, +420 727 818 733.

Jak jsme žili v Československu. Chodov.
3

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Chodově

Pražští silničáři jsou připraveni na zimní sezonu 2018/2019.
4

Silničáři v Praze jsou připraveni na zimu. Někde funguje protinámrazový systém

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Poklidná zahrada nedaleko Hradu. Ukrývá umělecká díla i kašnu s čápem

Ruch Hradčanského náměstí. Turisté. Blesky fotoaparátů. Přijde vám nemožné najít v blízkosti Pražského hradu místo k odpočinku? Navštivte nepříliš známou zahradu Šternberského paláce. Malá, ale romantická oáza klidu skýtá útočiště nejen všem, co si chtějí vyčistit hlavu, ale i umělcům. Najdete v ní třeba díla českých sochařů z 20. století.

Mohl mít nebezpečné chemikálie. Muže odvezla zásahová jednotka na psychiatrii

/FOTOGALERIE/ Ve čtvrtek večer zažili obyvatelé části pražského Slivence dramatické chvíle. Policie kvůli psychicky narušenému muži zaktivizovala vyjednavače, zásahovou jednotku, hasiče, psa pyrotechniků i plynaře. Na počátku velké akce bylo podezření, že muž má doma nebezepčné chemikálie. Navíc podle policie napadal sousedy.

Chemie na škole nebývá oblíbená. I tak Češi slaví historický úspěch na olympiádě

Historický úspěch české reprezentace… Kdyby to tak mohl být začátek zprávy ve sportovní rubrice. Ale tato informace oslavuje šikovné české vědce. Na jubilejním padesátém ročníku Mezinárodní chemické olympiády Česko obsadilo čtvrtou příčku v žebříčku národů.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT