„Kontrola hlavních lan po celé délce nebyla technicky možná,“ připustil. Drahorádův kolega z fakulty Vladislav Hrdoušek rovněž míní, že právě koroze lan, respektive jejich přetržení, mělo za následek náhlé zhroucení lávky do Vltavy. Včera zároveň potvrdil konstatování Hvízdala.

Problém se může vyskytnout i na Barrandovském mostě

„Posuzovat lana komplexně je prakticky vyloučeno,“ shrnul Hrdoušek. Monitoring prováděný Pontexem byl prý standardní, jinými slovy více dělat nešlo. V poslední oficiální diagnostice přemostění je navíc výslovně uvedeno, že „nosná lana jsou v uspokojivém stavu, přičemž ale na některých místech nelze vyloučit stav zhoršený“.

Alarmující je zjištění, že problém obdobného charakteru se může vyskytnout také na Barrandovském mostě. Jeho podrobné hodnocení potvrdilo nutnost opravy tak zvaného lanového a tyčového přepínacího systému. I uzavření Radotínské lávky, rovněž zavěšené na částečně zkorodovaných lanech, se jeví jako pravděpodobné. „Zvažuje se to dlouhodobě. Teď musíme jednat rychle,“ potvrdil náměstek primátorky Petr Dolínek.

Šlo o náhodu? 

Jsou nosná lana mostu či lávky zrezlá? Mohou prasknout? A kdy se to stane? Postupné rozkrývání příčin sobotního neštěstí v podobě zřícení Trojské lávky dokládá, že žádné, byť technicky sofistikované sledování stavu konstrukce nemusí zabránit nejhoršímu. Přestože jej prováděla podle zasvěcených špička ve svém oboru firma Pontex. „Nosná lana není možno kontrolovat po celé jejich délce,“ potvrdil expert ze stavební fakulty ČVUT Vladislav Hrdoušek.

Podle jeho mínění jde v případě zachycení závady zrezivělých lan spíše o náhodu a také o schopnost správného odhadu konkrétního kontrolora. Ten prý zpravidla volí prověřování lan v místech největšího zatížení. Pokud se ovšem netrefí, následky mohou být fatální. Expert zároveň upozornil, že svou roli mohla sehrát vada materiálu, případně zatékání do konstrukce lávky.

Dokument TSK je neúprosný  

Hrozivé je, že právě tento problém vykazuje jedna z nejvytíženějších dopravních staveb v metropoli Barrandovský most. „Hlavní revize mostu provedená v roce 2015, spojená s prohlídkou a diagnostikou komorových tubusů nosných konstrukcí zjistila výrazné průsaky vody. Vzniká nebezpečí jejího průniku do trubek kabelového předpětí a vzniku koroze předpínací výztuže s nezvratnými náledky,“ píše se na adresu Barrandovského mostu v oficiálním materiálu Technické správy komunikací (TSK) z dubna 2016. Na vědomí ho vzali primátorka Adriana Krnáčová (ANO) i její náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). Oba politici se seznámili i s tím, že izolace mostu je na konci své životnosti a je nutno do dvou let připravit její plošnou výměnu v obou jízdních směrech. „Nejpozději však do roku 2020,“ varuje materiál TSK.

Vyloučení tramvajové dopravy 

Je pravdou, že co se týče stupně koroze takzvaných přepínacích lan, byla tatáž zpráva TSK u položky Trojská lávka jednoznačně skeptičtější. Hovoří se zde o aktivním korozivním procesu, souvisejícím se sérií poruch samotné nosné konstrukce. Ovšem konečné hodnocení stavu obou staveb je shodné špatný. Totéž platí například o Radotínské lávce, o jejímž uzavření nejspíš radní rozhodnou zítra na svém pravidelném zasedání. Kvůli korozi nosných lan.

Ze stejného důvodu se od 15. prosince pěší nedostanou na lávky Železničního mostu. „V řádu měsíců vyloučíme tramvajovou dopravu z Hlávkova mostu. Vítěze soutěže o opravu Barrandovského mostu budeme znát v lednu. Praha zároveň kontroluje všechny lávky pro pěší,“ zopakoval včera náměstek primátorky pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). 

Policie neštěstí v Troji řeší 

Nešťastnou událost, při které se Trojská lávka v sobotu odpoledne zřítila do Vltavy, odnesli podle záchranářů dva lidé (muž 60 let a žena 63 let) těžce. „Nejvážněji zraněný pacient je po nedělní operaci ve stabilizovaném stavu a mimo ohrožení života. Utrpěl mnohačetná zranění, a proto je nutná další hospitalizace na naší Ortopedické klinice. Další operace ale není v plánu,“ konstatoval včera mluvčí Nemocnice Na Bulovce Martin Šalek.

Primátorka odpovědnost odmítla

Péči lékařů potřebovali i muži ve věku 43 let a 34 let, kteří utrpěli lehčí poranění. Případ nyní vyšetřuje pražská kriminálka. Její zástupci nevyloučili, že se při vyšetřování budou zabývat odpovědností politiků z vedení města, kteří údajně informace o špatném stavu měli, a mohli tak lávku předem uzavřít.

„Z naší strany i nadále pokračuje prošetřování celé události, které vedou kriminalisté krajského ředitelství pražské policie,“ vzkázal mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Primátorka Krnáčová ale Pražskému deníku sdělila, že pravidelné kontroly v žádném případě nepoukazovaly na nutnost uzavření lávky pro pěší. Odpovědnost odmítla.

 

Dočasné řešení? Pontonový most 

Na místě zřícené lávky bude jezdit přívoz, později přibude pontonový most. „Prioritou je urychlené zavedení přívozu a na jaro mít domluvený ponton od armády, o čemž budeme v úterý jednat,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). K takovému řešení se včera přiklonil i náměstek Dolínek. 

Opozice žádá kvůli neštěstí rezignaci vedení Prahy
Praha Odstoupit z funkcí by kvůli zřícení Trojské lávky měla nejen primátorka Adriana Krnáčová (ANO), ale i kompletní městská rada. Na zasedání zastupitelstva příští čtvrtek to budou požadovat opoziční kluby ODS, TOP 09 i KSČM. Zatím první hlava ale padla včera na Technické správě komunikací (TSK). Konkrétně hlava hlavního mostaře Jana Zemánka. Zatím jen dočasně. „Mimo funkci bude do konce vyšetřování,“ vysvětlil náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).
S tím ale opozice spokojena není. „Vůbec nechápu, proč je ještě dnes šéf TSK Petr Smolka ve funkci. Pokud se do deseti dnů nic nestane, jsme připraveni na řádném zastupitelstvu vyzvat k rezignaci celou radu včetně primátorky,“ vzkázala za klub ODS Alexandra Udženija. „Pokud bychom měli informaci, že je lávka v havarijním stavu, samozřejmě bychom ji uzavřeli. Je šílené a absurdní, když vám kontrola řekne, že lávka je v pořádku, a o tři týdny později spadne,“ reagovala včera pro Pražský deník Krnáčová. Zastupitel Pirátů Adam Zábranský ovšem opáčil, že o špatném stavu lávky vedení Prahy vědělo už v roce 2009. Plyne to podle něj ze zprávy, schválené v loňském roce. Zastupitel TOP 09 Václav Novotný primátorce vyčítá, že v den, kdy se lávka zřítila, sice na 19. hodinu svolala jednání krizového štábu, ale zhruba o hodinu později už zahajovala 17. reprezentační ples hlavního města Prahy. „Nikdo by jí to asi neměl za zlé, kdyby to ovšem nebylo v den neštěstí, kdy se zřítí lávka a jde o život lidí,“ řekl Novotný.