VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zrecyklovala na 500 medvídků, manžel její posedlost bere statečně

Praha /ROZHOVOR/ - Medvídky sbírá už od malička. Doma jich má přes dvě stě, a ve svém nedávno otevřeném Medvědáriu v Karlíně dokonce dvakrát tolik. Lidem prý dokáží vyčarovat úsměv na tváři. Baví ji jejich výrazy a rozmanitost. Se sběratelkou a prodejkyní plyšových medvídků Lucií Němcovou jsme se bavili o její sbírce i velkých plánech do budoucna.

12.12.2015
SDÍLEJ:

Sběratelka a autorka plyšových medvídků, majitelka karlínského Medvědária Lucie Němcová.Foto: DENÍK/Václava Burdová

Proč se zaměřuje na opravené medvídky, kdy bude první český medvědí veletrh a proč je v Česku ruční práce nedoceněná?

Jak jste se dostala k tomuto koníčku?

Medvídky sbírám celý život. I je šiji. Před dvěma lety mi zemřela maminka a já jsem zjistila, že život je moc krátký na to, abych se živila něčím, co mě nebaví. Obchod mě baví, medvídkům rozumím, tak jsem si řekla, proč si neotevřít Medvědárium. V zahraničí jsou specializované obchody na medvídky běžné. V Česku je jeden, kterým jsem se trochu inspirovala, v Českém Krumlově. Specializují se tam pouze na nové medvídky. Já jsem se rozhodla pro trošku jiný koncept. Moji medvídci jsou „použití". Jsou to dary, mám je ze sacondhandů, z vetešnictví. Zkrátka, co se kde najde. Já je opravím, vyperu, přidám nové oblečky, mašličky, učešu a prodávám.

V kolika letech jste se začala věnovat medvídkům?

Vlastně od narození. Vždycky jsme doma nějaké měli. Táta šil hračky. Nevěděla jsem třeba, jak vypadá koala nebo hranostaj, tak si táta sedl a ušil je. Nebo nám naši kupovali hračky v Díle, což byla tehdejší prodejna s uměleckými originály. Měli jsme medvídka, kterého neměl nikdo jiný, protože byl jen v jednom kuse. I to formovalo můj vkus a život.

Pamatujete si na vašeho prvního medvídka?

Stále ho mám. Je to hnědý medvídek s bílo-červeným trikem. Kožešinu má oblečenou jako kombinézu a pod tím má triko. Úplně první plyšák byl paradoxně králík.

Proč jste si mezi všemi plyšáky a hračkami, které jste měli doma, vybrala právě medvídky?

Fascinuje mě, kolik je jich druhů, kolik mají různých výrazů, jak jsou různě oblečení. Medvídci mají nejdelší tradici. Na světě jsou už 130 let. Na lidi hodně působí. Vidím to i zde. Každý, kdo vstoupí do obchodu, i když přijde z venku zamračený, se okamžitě rozzáří. Směje se tu na lidi čtyři sta obličejů a oni se automaticky smějí také. Přinášejí jim dobrou náladu. Nikdy nebyly postavičkami z válečných filmů.

Dostáváte dodnes medvídky jako dárek?

Dostávám je stále od rodiny i od manžela, který je mou posedlostí dotčený. Bere ji statečně. Říká, ať si koupím další medvídky, když chci.

V obchodě máte zhruba čtyři sta medvídků. Jak to vypadá u vás doma?

Doma jich máme také hodně. Největší část jich je vyskládána na čele postele. Zbytek sedí různě po bytě a také je mám uložené v boxech pod postelí, protože by se k nám jinak nevešly.

Kolik jich máte ve sbírce?

Oproti jiným sběratelům jich mám málo, asi dvě stě, nebo tři sta. Přicházejí sem lidé a říkají, že mají osm set i tisíc medvídků.

Máte ve své sbírce i medvídky sběratelsky cenné?

Nemám ty nejcennější, nebo nějaké hodně drahé. Ale vlastním některé autorské originály, které už v době koupě měly určitou cenu, nepoměrně vyšší než běžně prodávané kusy. Časem jejich cena samozřejmě roste s tím, jak se autor stává známějších a známějším.

Jaké autory sbíráte?

Nejsou na veřejnosti příliš známí. Jsou to české autorky, které šijí medvídky. Mají i medvědí klub, kde se sdružují. Medvídky si na srazech i vzájemně vyměňují. Vylosují si, kdo vyrobí komu a na jaké téma. Poté medvídka ušijí a navzájem se obdarují. Je to taková zajímavost.

Sama medvídky vyrábíte. Patříte také do klubu?

Medvídky vyrábím. Do klubu jsem se dostala až tento rok. Teprve se na nový sraz těším. Úspěšně už s ostatními spolupracuji. Na příští rok chystáme medvědí veletrh. V zahraničí je to běžná věc, u nás ne. V Německu je obvyklé, že se pořádají medvědí srazy, festivaly, veletrhy. Jsou tam stánky jak s medvědy od různých autorů, tak i s materiály na ně. Můžete si koupit plyše, mohéry, očička, čumáčky, střihy i knížky o nich. Něco podobného bych chtěla udělat v Praze příští rok. V České republice je hodně velká základna lidí, co šijí medvídky. Zasloužili by si to.

Máte už bližší představu?

Veletrh by se měl konat 25. až 27. listopadu. Místo ještě nemám vybrané.

Existuje i světový klub. Máte kontakty i v zahraničí?

Existují i mezinárodní kluby. Nejvíc rozšířené jsou v německy mluvících zemích. Medvídci tam jsou velmi oblíbení. Firma Steiff, která nechala ušít prvního medvídka, je německá. Medvídci tam mají hodně dlouhou tradici. Udržujeme s nimi kontakty a doufáme, že příští rok bude na veletrhu mezinárodní účast.

Dá se ruční práce vůbec finančně ocenit?

Kdybychom medvídky prodávali za skutečnou cenu, započítali materiál a celkový čas, který výroba trvá, tak by si je pravděpodobně nikdo nekoupil. Možná jen velký sběratel. Ruční práce je v Česku oproti zahraničí velmi nedoceněná. Tady to umí tak říkajíc každý. Poměrná část lidí je tu větší než v zahraničí. Přijdou se podívat na veletrh, nebo na výstavu, okouknou to a řeknou si, že si věc doma vyrobí sami, že si ji nemusí kupovat. Cena se pak udává hrozně těžko. Je třetinová nebo i poloviční oproti tomu, co by výrobek měl stát, kdyby se braly v úvahu všechny náklady.

Posílají vám lidé medvídky na opravu?

Posílají mi jak medvídky na opravu s tím, že si je pak vezmou zpátky, tak mi píšou i lidé, kteří mi medvídky odkazují. Zrovna včera se mi ozvala paní, že pracovala ve výrobně hraček a medvídků má doma obrovské množství. Nemá je komu dát. Podle rukopisu už to byla starší dáma. Neměla, kdo by je po ní zdědil, a nabídla mi, že si je můžu přijet vzít. Poté, co se můj obchod dostal ve známost, je takových lidí více.

Máte osobní statistiku, kolik medvídků už jste opravila nebo vyrobila?

Nemám evidenci. Tady v obchodě mi prošel rukama každý medvídek, na všech bylo potřeba něco udělat. Myslím si, že v současnosti už to bude k pěti stům kusům, co mi prošly rukama.

Co je nejčastěji potřeba na medvídcích opravit?

Nejčastěji se opravují čumáčky. Bývají odřené, nebo zničené. Třeba filcové čumáčky bývají sežrané od molů. Vůbec nejčastější je vyprání a údržba kožichu. Používáním se ušpiní. Někdy je potřeba vyndat výplňový materiál a nahradit ho jiným. Někteří medvídci bývají vycpaní pilinami. Nedávno jsem našla jednoho vyhozeného na statku, zaházeného nepořádkem. Byla potřeba ho úplně vykuchat. Měl vnitřek nasáklý deštěm a veškerou špínou. Nezbylo nic jiného, než vše vyhodit a nahradit novým materiálem. Někdy je potřeba vyměnit očička.

Během otevření obchodu jste říkala, že byste chtěla vést děti recyklací medvědů více k ekologii. Co je vlastně posláním Medvědária?

Je za ním myšlenka, že není potřeba vždy kupovat nové věci, když stále ještě fungují ty staré. Medvídci jsou pořád krásní, ať už jsou trochu odrbaní, nebo vypadají jako nové a pocházejí třeba z bazaru. Není potřeba vždy běžet do hračkářství pro super nového, nejlepšího, největšího, když tu jsou původní, krásní.

Na svých webových stránkách zveřejňujete i informace z historie plyšových medvídků. Věnujete se jí nějak podrobněji?

Věnuji a zřejmě se jí začnu věnovat ještě více. Dostala jsem nabídku na sepsání knížky o medvídcích. V zahraničí opět ano a několikrát. Některé mám.

Máte jako sběratelka vysněného medvídka, kterého bystě chtěla do své sbírky?

Určitě bych chtěla některého medvídka právě od firmy Steiff, která vyrábí speciální kolekce čítající třeba sto, nebo pět set kusů. Jedná se o číslovanou verzi. Některého z nich bych určitě ráda měla.

V jakých cenových relacích se takoví medvídci pohybují?

Stojí několik stovek eur. Nejlevnější myslím dvě stě eur (zhruba 5500 korun, pozn.) a dál cena stoupá.

Jak se k medvídkům staví dnešní děti? Jsou medvídci stále oblíbení jako dříve?

Podle mně ano, i když samozřejmě existují elektronické hračky a spousta dalších. Vždycky, když sem do obchodu přijde nějaké dítě, tak se mu vždycky rozzáří oči a vždycky najde toho svého nejoblíbenějšího, kterého by chtělo.

Lucie Němcová- narodila se v Praze v roce 1979
- vystudovala střední rodinnou školu a po maturitě se věnovala studiu němčiny
- živila se jako kouzelnice, aranžérka výloh či úřednice, pracovala v muzeu voskových figurín, v dětském koutku nebo v prodejně s rytířskými potřebami, pět let řídila Muzeum dětské kresby
- v listopadu otevřela pražské Medvědárium v karlínské Křižíkově 45, prodává zde recyklované a ručně vyráběné medvídky a pořádá tematické akce

Autor: Václava Burdová

12.12.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Prodavačka v Antonínově pekařství 23 000 Kč Malé řemeslné pekařství v Praze, přijme pro svoje provozovny prodavače/prodavačky na HPP. Práce krátký/dlouhý týden, 5 týdnů dovolené, stravenky, strava na pracovišti zdarma. Gastronomie - Kuchaře přijme restaurace v P-9 40 000 Kč Velmi dobře zavedená restaurace v Praze 9, se zaměřením na italskou kuchyni - pizzerie, přijme kuchaře na pozici hlavní kuchař se zkušenostmi z oboru na hlavní prac. poměr. Nástup možný ihned nebo po dohodě, pracovní doba - směny krátký dlouhý týden nebo též po dohodě. Doprava a logistika - Vánoční kurýr pro firemní dárky 1 200 Kč Hledáme pracovníky s vlastním autem pro předvánoční rozvoz dárků po Praze. Odměna je dle počtu a typu zavezených dárků, cca 1.200 - 2.000 Kč za den. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitel základní školy 26 020 Kč Učitelé na 2. stupni základních škol Učitelé informatiky pro 2. stupeň základní školy. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč, mzda max. 32930 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Mezi školami č.p. 2322/1, Kontakt: e-mail: reditel@fzsmeziskolami.cz, tel.: 251619150 (všední dny 8-15:30), , Požadovaná kvalifikace: VŠ vzdělání zaměřené na přípravu učitelů dle zákona č. 563/2004 Sb, v aktuálním znění. Druhý aprobační předmět - libovolný (český jazyk, angličtina, hudební výchova, fyzika). Ubytování mimopražským zajistíme., , Zaměstnanecké výhody: 8 týdnů dovolené + 12 dnů studijního volna, stravování ve školní jídelně za režijní cenu. Pracoviště: Fakultní zš pedagogické fakulty uk, Mezi školami, č.p. 2322, 158 00 Praha 58. Informace: Petr Vodsloň, +420 251 619 150,603 420 512.

Vrak stojíci na pražském Jižním Městě, na parkovišti v Metodějově ulici, 3. září
41

Roky zabírají vraky místa v (nejen) pražských ulicích. Pomůže zákon?

Policie pátrá po třech zlodějkách z pražské restaurace.
6

Policie hledá zkušené „chmatačky“. V pražské restauraci vzaly hostovi peněženku

Nejdéle dojíždějí do práce Středočeši. Na cestě tráví i víc než dvě hodiny denně

/PROKLIKEJTE SI JEDNOTLIVÉ KRAJE/ Delší dobu tráví cestou do zaměstnání lidé z oborů, které nabízejí nadstandardní mzdy - třeba banky či právnické firmy.

Jak jsme žili v Československu. Tento týden na Chodově

Pražský deník připravuje unikátní cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden zveřejňujeme historické zajímavosti a archivní snímky z jednotlivých pražských čtvrtí z let 1918 až 1992. Podíváme se, jak se za Československa žilo lidem, nahlédneme do kronik a archivů, necháme si vyprávět od místních obyvatel. V dalším díle, který vyjde v pátek 16. listopadu, se podíváme do Hloubětína!

Silničáři v Praze jsou připraveni na zimu. Někde funguje protinámrazový systém

/FOTOGALERIE/ I když to při pohledu na teploměr nevypadá, ve čtvrtek 1. listopadu začala pro silničáře další zimní sezona. Podle zákona skončí na konci března příštího roku. Technická správa komunikací hlavního města Prahy (TSK) v tomto týdnu představila, jakými prostředky bude s případnými rozmary počasí bojovat.

Letiště Václava Havla bojuje s hlukem. Chce omezit noční provoz letadel

Letiště Praha s ohledem na současný nárůst leteckého provozu v České republice i v Evropě zavede další preventivní opatření k udržení stavu noční hlukové zátěže v městských částech Prahy a obcích v bezprostředním okolí letiště, které jsou dotčené leteckým provozem. Cílem je snížit celkový počet nočních vzletů a přistání nad letištěm mezi desátou večerní a šestou hodinou ranní a více regulovat provoz ve zmíněném časovém pásmu, včetně zpožděných příletů a odletů z pásem navazujících.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT