„Začalo to v neděli po desáté hodině večer,“ popisuje paní Jana, matka žáka druhého stupně ZŠ Jeremenkova, jejíž totožnost redakce zná.

ON-LINE reportáž ke koronaviru najdete ZDE.

Jak říká, na jednu stranu nechce vedení školy, které podle ní dělá, co může, „zavařit“, na druhou stranu je situace alarmující. „Na bakalářích (elektronická žákovská knížka, pozn. red.) se objevila informace, že v pondělí je ředitelské volno. Pak se čekalo na vyjádření hygieny. Až pozdě odpoledne jsme se dozvěděli, že všichni učitelé budou do 21. září v karanténě. Takže se nevyučuje,“ líčí Jana.

Se synem zůstala na home office, což si díky své kancelářské práci může dovolit. „Nevím, co bych dělala, kdyby mi to zaměstnavatel neumožnil,“ dodává.

V úterý nabraly informace ze školy na obrátkách. „Alibismus pražské hygienické stanice nezná hranic. Vzhledem k tomu, že byla zaměstnancům nařízena karanténa, ale nemají vystaveny neschopenky od praktických lékařů, nejedná se o uzavření školy,“ napsal rodičům ředitel Jan Vondrouš a dále informoval: „V momentě, kdy se škole sejde neschopenka u více než třetiny pedagogických pracovníků, žádáme ministerstvo školství o úpravu organizace školního roku a ministerstvo potvrdí, že na dobu karantény se nařizují tzv. covid prázdniny. Nebudete tomu asi věřit, ale během těchto prázdnin není distanční výuka povinná.“

Už za hodinu bylo všechno trochu jinak. Ředitel informuje, že ministerstvo „podporuje dálkovou výuku“, a tak neschopenky nejsou potřeba, pokud se učitelé dohodnou s vedením školy, že dělat distanční výuku budou. „My distanční vzdělávání také podporujeme, a proto budeme dělat distanční výuku povinně pro 8.A a 8.B. Pro zbývající třídy ji povedeme, ale zapojení do ní nebude povinné,“ napsal Vondrouš rodičům.

Konkrétně v případě třídy, kterou navštěvoval syn paní Jany, se distanční výuky chopili jenom dva učitelé: „Další poslali úkoly, u některých předmětů nemáme pokyny vůbec žádné. Vedení školy nic nevyčítám, musí být v hrozné situaci,“ krčí rameny Jana.

To potvrzuje i zatím poslední sdělení ředitele ZŠ Jeremenkova adresované rodičům.

„Omlouvám se za zmatky, informace mi chodí průběžně a okamžitě je s vámi sdílím. Ministerstvo školství údajně opomnělo tuto naši ‚specifickou‘ situaci ošetřit v novele školského zákona.“