Neobvyklé kroky a velký spěch

Na podivný postup žižkovské radnice Deník upozornil jeden z obchodníků s nemovitostmi, kterému městská část sdělila jediné: číslo parcely a kupní cenu činící minimálně 5,5 milionu korun.

Nájemníci, kteří v domě žijí, teď s hrůzou tvrdí: Radnice nám doslova prodala dům nad hlavou.

„Chtěli jsme se do výběrového řízení zapojit, ale pět dní nám k tomu, abychom se s ostatními dvěma rodinami dohodli na úvěru a sehnali půlmilionovou jistinu, což je podmínkou, nestačí,“ řekl jeden z nájemníků, jenž chce zatím zůstat v anonymitě.

Podle mluvčího žižkovské radnice Jana Sotony ale museli místní s takovým krokem počítat.

„Měli dva roky na to, aby se dohodli na privatizaci, a to kvůli sporům mezi sebou neudělali,“ tvrdí mluvčí Sotona.

Obyvatelé domu se budou bránit

Nájemníci mají na věc zcela jiný názor. „My jsme privatizovat chtěli. Založili jsme si kvůli tomu společnost s ručením omezeným, ale úřad nám házel klacky pod nohy a před měsícem poslal dopis, že nás vyřadili. Je to jeden velký podvod. Náš barák si někdo z radnice vytipoval a chce ho za hubičku koupit,“ obávají se nájemníci. „Najali jsme si právníka a zatím vyčkáváme. Pravděpodobně se ale budeme bránit soudní cestou,“ dodal jeden z nich.

Právník obavy potvrdil

Pochybnosti jsou podle nezávislého právníka Oldřicha Choděry na místě. „Lhůty, po které by měly nabídky prodeje na úřední desce viset, sice nejsou ze zákona dány, ale většinou radnice nechávají zájemcům třeba měsíc. Je to logické, protože chtějí za nemovitost utržit co nejvíce. Úřad Prahy 3 by měl přinejmenším objasnit, proč na prodej tak strašně spěchá,“ řekl. Mluvčí Sotona ale postup úřadu hájí. „Takhle prodáváme všechny domy. Na cenu to vliv nemá. Ta se odvíjí od lokality a stavu budovy,“ tvrdil.

O dům s dvanácti byty na atraktivním místě za 5,5 milionuprojevilo zájem kvůli krátké lhůtě jen sedm kupců. Sotona nízké číslo vysvětluje tím, že je v domě regulované nájemné.

Podrobnosti o firmách, které se řízení zúčastnily bude mít Deník k dispozici ve středu. To by o domě ve Spojovací ulici měla jednat i městská rada. Pokud půjde všechno podle plánu, za 14 dní už budou o prodeji hlasovat zastupitelé.