Součástí takřka každé hájovny býval v minulosti menší výběh nebo ohrada, kde se zotavovala zraněná lesní zvěř, o niž se sám lesník staral. Lesy hl. m. Prahy tuto tradici i nadále ctí a v pražských lesích provozují hned několik zookoutků.

Největší a nejznámější z nich se nachází v Malé Chuchli, další jsou v Hostivařském lesoparku, v Kunratickém lese a v Kamýku. Všechny opravy i běžný provoz zookoutků financuje hlavní město.

Do zookoutků jsou umisťováni živočichové s trvalým handicapem

Zookoutky jsou součástí Záchranné stanice hl. m. Prahy pro volně žijící živočichy, která sem umisťuje živočichy s trvalým handicapem, kteří se již nemohou vrátit zpět do volné přírody.

„Máme zde zvířata z volné přírody a také ta, která prošla záchrannou stanicí v Jinonicích, například výra bez křídla nebo ochočeného krkavce. V době pandemie jsou zookoutky otevřené, protože jde většinou o volně průchozí lesní areály," uvedla pro deník vedoucí chuchelského zookoutku Lucie Koukolíková, která nám byla průvodkyní.

Zookoutek v Chuchelském háji slouží nejen jako útočiště pro opuštěná mláďata či raněná zvířata, ale také jako zázemí ekologické výchovy a lesní pedagogiky.