Podobně jako čistírna vod

Použit by měl být stejný model, jaký funguje v čistírně odpadních vod. Z vyhnívacího zařízení se bude odvádět bioplyn, který se přemění na elektrickou energii a teplo.

„Vyhnilá masa se bude kompostovat.Vzoo nehrozí, že by obsahovala těžké kovy, a tak by neměl být problém odvážet ji na pole,“ řekl městský radní Petr Štěpánek.

Statisíce korun na studii

Zoologická zahrada nyní dostane od hlavního města 400 tisíc korun na to, aby nechala zpracovat studii proveditelnosti energetického využívání tohoto odpadu.

Magistrát přitom počítá s tím, že zoo v budoucnu ušetří, protože nebude muset platit za likvidaci biologického odpadu. Teplo získané z biomasy se má rozvádět do blízko ležících objektů, které dnes využívají provozně nákladné vlastní zdroje tepla. Týká se to především pavilonu velkých savců, hlavní budovy, ale též šaten a dílen zaměstnanců, případně nových pavilonů, s jejichž výstavbou se počítá v následujících letech.

Nově vybudované energocentrum by mělo být veřejně přístupné. „Bude tak sloužit i jako prostředek vzdělávání,“ dodal radní Štěpánek.

Peníze dostanou i školy

Na energetická opatření nedostane peníze jenom pražská zoo, ale také některé školy. Minulý týden mezi ně městská rada rozdělila více než 6,5 milionu korun.

Například základní umělecká škola v Praze 5 obdrží celkem 1,2 milionu korun na nový topný zdroj, založený na využití tepla odpadních vod z kanalizační sítě.

„Jedná se o unikátní projekt. Vlastní tepelný výměník bude umístěn přímo uvnitř kanalizační stoky,“ uvedl Štěpánek.

S takřka pěti miliony korun může počítat Základní škola praktická a Praktická škola v Praze 2 na kompletní výměnu otopné soustavy. Skoro čtvrt milionu získá Gymnázium Oty Pavla v Praze 5 na výměnuosvětlení.