VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V tygřím a gorilím pavilonu je živo

PRAHA/Trója - Chcete-li vidět nové přírůstky ZOO Praha – dvě koťata tygra sumaterského, budete si pravděpodobně muset ještě pár dní počkat. Jejich matka, samice Madla, je totiž z návštěvníků nervózní a o své potomky se bojí.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Madla, samice tygra sumaterského, porodila 27. května dvě tygřata. Provoz pavilonu šelem je z těchto důvodů upraven podle nálady tygří mámy.Foto: Pražský deník

Ve strachu je pak schovává do slámy nebo se pokouší vyhrabat skrýš v betonové podlaze. „Samice má velké výkyvy v chování, střídají se u ní klidné chvíle s velkou nervozitou, musí si znovu postupně zvykat na návštěvnický ruch,“ uvedl tiskový mluvčí zahrady Vít Kahle. Oba malí tygříci se zatím mají čile k světu, a všichni tak doufají, že se Madle konečně podaří koťata odchovat. „Madla rodila dosud třikrát v Polsku, kde se však o mláďata nezajímala a ta posléze v umělém odchovu uhynula. První mládě v Praze sice také neodchovala, pokusila se o něj ale starat. Letos je její mateřské chování vyzrálé a vše tak vypadá nadějně. Jistotu však budeme mít až kolem třetího měsíce věku mláďat,“ doplnil mluvčí pražské zoo.

Chovatelé hledají vzorky stolice

Rušno je i kolem měsíčního sourozence gorilí celebrity Moji. Odborníci i laická veřejnost s netrpělivostí očekávají, jakého bude opička pohlaví. Nyní se zdá, že by to mohl být kluk. Alespoň to naznačují fotografie zaslané zahradě jejími návštěvníky. „Definitivně se pohlaví mláděte dozvíme až z testů DNA. Zatím máme jiný problém, nemůžeme totiž najít žádné vzorky stolice. Tatu se ale cítí v pohodě, živě reaguje na dění kolem sebe a otáčí se po návštěvnících,“ vyprávěl ošetřovatel rodiny goril Marek Ždánský a dodal, že se mláděti prořezaly první zoubky a že se matka Kijivu o svého druhého potomka dobře stará. Další velkou událostí ve výběhu goril bude zářijová zdravotní prohlídka samice Shindy, po které by se do rodiny mohl zapojit nový přírůstek z královédvorské zoo – gorila Mesy.

Třetí mládě gorily narozené v pražské zoo se jmenuje Tatu

Troja - Tatu, tak budou ošetřovatelé i návštěvníci říkat malému gorilímu mláděti, které porodila čtrnáctiletá Kijivu na konci května v trojské zoologické zahradě. Jméno oznámila zoologická zahrada oficiálně včera. „Gorilka byla pojmenována v rámci malé slavnosti při otevření nové expozice lemurů včera po 14. hodině,“ informoval tiskový mluvčí zahrady Vít Kahle. Součástí akce byl také křest mláděte chápana středoamerického. Pokřtil ho herec a moderátor Marek Vašut. Jméno se však dostalo na veřejnost již ve čtvrtek, kdy unikly informace z tiskárny během připravované reklamní kampaně.

Jméno Tatu znamená ve svahilštině „třetí“. Zatímco Moja ve svém jméně nese číslovku první, mládě Tatu dostalo ve jméně pořadí poté, co Gorila Kamba porodila 11. dubna mrtvé mládě. Zatímco o jméně nejčerstvějšího přírůstku ve skupině goril nížinných už je rozhodnuto, pohlaví zatím ošetřovatelé neznají. „Jméno Tatu lze použít pro samce i samici,“ uvedl Kahle. Podle dřívějších informací by však nemělo určení pohlaví trvat takovou dobu jako u Moji, protože DNA budou zjišťovat z jiného druhu vzorku než u Moji.

Vybírali z devíti variant

Jméno vybírali ošetřovatelé goril spolu s ředitelem zoo. Do úvahy připadalo v poslední fází celkem devět variant: Tatu, Pong, které by připomínalo mladého samce uhynulého během povodně, Tumbo nebo-li „břicho“, jméno prvního gorilího samce chovaného v Zoo Praha Titan, Jambo znamenající „ahoj“, Kicheko jako „úsměv“, Nuru znamenající „světlo“, Juvi čili „zvědavý“ a složenina jmen rodičů Kiri. Poslední slovo měl ředitel pražské zoo. Jméno Tatu bylo navrhováno i v internetové diskuzi rozhlasové stanice ČR Leonardo na stránkách projektu Odhalení. Gorilka Tatu přišla na svět po dlouhém očekávání jejího porodu, které bylo přerušeno smrtí Kambina mláděte.

Porodu, který probíhal v noci 30. května, si první všimla služba sledující internetový přenos z pavilonu, která na nervozitu ve skupině goril upozornila ošetřovatele. Do pavilonu se okamžitě dostavil vrchní ošetřovatel Marek Ždánský a pro zbytek odborného týmu kolem goril byla vyhlášena pohotovost. „Šlo o velmi rychlý a hladký porod, který netrval déle než patnáct vteřin. I následná poporodní péče matky o mládě probíhala vzorně, přirozeně a zcela v pořádku,“ informoval po porodu Ždánský. Skupina goril nížinných se tak po porodu samice Kijivu rozrostla na současných šest členů. Jejich chování mohou případní zájemci sledovat na internetových stránkách stanice Českého rozhlasu Leonardo. HANA VÁLKOVÁ

Gorilí samice Kijivu podruhé matkou

Praha - Pražská zoologická zahrada pookřála. Po tragickém dubnovém porodu gorily Kamby přivedla na svět v noci z úterý na středu zdravé mládě samice Kijivu – matka malé Moji. Porod proběhl bez komplikací, matka i mládě jsou v naprostém pořádku. Nervozita v pavilonu goril nastala krátce po půlnoci. Březí gorilí samice Kijivu začala přecházet po výběhu, vzhůru byly i ostatní členové skupiny. Do pavilonu se okamžitě dostavil vrchní ošetřovatel Marek Ždánský, pro odborný tým kolem goril byla vyhlášena pohotovost. Kijivu začala rodit přibližně o 0:45. „Šlo o velmi rychlý a hladký porod, který netrval déle než 15 vteřin. I následná poporodní péče matky o mládě probíhala vzorně, přirozeně a zcela v pořádku,“ informoval ředitel zahrady Petr Fejk. Matka překousala pupeční šňůru, sežrala placentu a několik hodin mládě pečlivě čistila. Podle Marka Ždánského mládě už v pět hodin ráno pilo. Kijivu jej dokonce přinesla ukázat k mříži. „Mládě je zdravé, což se nám potvrdilo hlavně tím, že začalo vyměšovat,“ dodal Ždánský.

Novopečený přírůstek gorilího pavilonu zatím nemá jméno. Ošetřovatelé momentálně ještě netuší ani jakého je malá gorila pohlaví. Podobně tomu bylo i u Moji, u které se o pohlaví diskutovalo více než rok. Chovatelé zatím nemají šanci mládě zblízka prohlédnout, protože se nachází v bezkontaktním chovu. V pražské zoo je středeční událost druhým gorilím porodem v průběhu necelých dvou měsíců. Mládě samice Kamby ale přišlo na svět mrtvé. Zoo Praha už teď počítá s dalšími přírůstky. Již za několik měsíců se ze zahrady ve Dvoře Králové přestěhuje do Prahy samice Messy, aby se také stala matkou. Druhou šanci dostane i pětatřicetiletá Kamba. HENRICH VARGA

Gorila Kamba dostane další šanci otěhotnět

Trója - Gorilí samice Kamba dostane další šanci přivést na svět mládě. Rozhodli o tom včera odborníci z pražské zoo a ze zahrady ve Dvore Králové, odkud gorila původně pochází. Pětatřicetiletá samice má za sebou první, ale neúspěšné těhotenství. Počátkem dubna porodila mrtvé mládě. Názory na budoucnost gorilí samice se ovšem u jednotlivých odborníků liší. Část veterinářů požadovala pro Kambu antikoncepci, zoologové naopak chtěli ponechat šanci na březost a další mládě. Konečné rozhodnutí tak zůstalo na ředitelích Zoo Praha a Zoo Dvůr Králové nad Labem. Oba se nakonec shodli, že nebudou Kambě bránit v přirozeném početí. „Naštěstí to dopadlo tak jak jsem chtěl a Kamba ještě dostane šanci zabřeznout,“ řekl vrchní chovatel goril Marek Ždánský.

Hlavním argumentem proti dalším pokusům o těhotenství byl vysoký věk samice, ale i její komplikace u prvního porodu. Kamba se tehdy ocitla v ohrožení života. Kvůli narkóze ji selhalo srdce a lékaři ji museli oživovat. „Od samého začátku jsme věděli, že těhotenství bude rizikové. Myslím ale, že je dobré abychom jí dali další šanci,“ dodává Ždánský.

Kamba už byla připuštěna k samci Richardovi

Chovatelé chtějí předejít rizikům březosti a porodu například i tím, že budou Kambu cvičit na vyšetření ultrazvukem. V době březosti jí navíc plánují upravit krmné dávky. V pavilonu goril bude pro každý případ zřízen i provizorní operační sál. Po nešťastném dubnovém porodu je Kamba úplně v pořádku a je neustále se samcem Richardem. Podle Ždánského tak může kdykoli opět zabřeznout. „Sledujeme každé páření a po několika týdnech jej vyhodnotíme,“ informuje. Kamba původně pochází z královédvorské zoo, do Prahy přišla poprvé v roce 2001. O dva roky později se kvůli ničivým povodním vrátila do Dvora Králové. Do nového pavilonu v pražské Troji byla přemístěna v roce 2005. HENRICH VARGA

Autor: Redakce

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Služby - Dlouhodobý přivýdělek 200 Kč

Naše firma se dlouhodobě zabývá čištěním sedacích souprav a čalounění. Do našeho kolektivu sháníme nového kolegu. Nejedná se o pravidelnou pracovní dobu, práce je nepravidelná, nárazová a velmi dobře ohodnocená (vhodná jako druhé zaměstnání)

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 104 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 104 kč, mzda max. 126 kč. Volných pracovních míst: 15. Poznámka: Místo pracoviště:, - DHL Solutions a.s., Poděbradská 603, Jirny , , Prvotní kontakt:, - e-mail: info@rekondra.cz, - osobně Štěrboholská 353/98, Praha 10, - tel.: 602 375 977, , Zaměstnanecké výhody:, - stravenky v hodnotě 40 Kč, Bonusy do 3000 Kč. Pracoviště: Rekondra s.r.o. - jirny, Poděbradská, č.p. 603, 250 90 Jirny. Informace: Nataliia Bobrovska, +420 602 375 977.

Gastronomie - Gastronomie Obsluha v zařízeních rychlého 17 000 Kč

Obsluha v zařízeních rychlého občerstvení Bageterie Boulevard. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 22600 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Kontakt e-mailem možnost zkráceného úvazku na 20 hod. , potravinářský průkaz, min. 1 rok praxe ve vedení pracovníků , plynulá čeština na výborné úrovni , Dotované stravování ,flexibilní pracovní doba. Pracoviště: Unlimited horizon, s.r.o. místo výkonu na poříčí 42, Na poříčí, č.p. 1052, 110 00 Praha 1. Informace: Anna Burian, +420 732 474 257.

Marketing, média a tisk - Marketing, média a tisk Marketingový manager 50 000 Kč

Specialisté v oblasti reklamy a marketingu, průzkumu trhu Product development Manager. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 50000 kč, mzda max. 70000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Popis činnosti: Vývoj a vedení koncepce nových produktů na trhu Pet foods; prezentace a marketingová činnost spojená s vývojem nových produktů; řízení strategie produktů; řízení poptávky z trhu a její realizace; podrobná analýza trhu, Praxe a požadavky: praktické zkušenosti s vývojem nových produktů a přicházení s nimi na trh v segmentu Pet foods; znalost vedení marketingových akcí v souvislosti s novými produkty; zkušenost s vedením kolektivu, asertivní osobnost, plynulá znalost AJ, ŘP, zodpovědnost, analytické, logické a kreativní myšlení, velmi nutná je láska ke zvířatům. Pracoviště: Vafo praha, s.r.o., K Brůdku, č.p. 94, 252 19 Rudná. Informace: Zlata Bilecová, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Videosouhrn 19. července 2018

Extrémní obscénnosti v Trutnově a postsovětský násilník v Brně: videa dne

Metropolitní plán se představuje Pražanům.
12

Městské části mají desítky výhrad k návrhu Metropolitního plánu

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Obvinění z manipulací s veřejnou zakázkou, které obdržel minulý týden, bylo důvodem rezignace ředitele Nemocnice Na Františku Roberta Zelenáka. Radní Prahy 1 dnes jeho rezignaci přijali. Do dalšího jednání rady, které proběhne 17. července, jej zastoupí právnička nemocnice Alena Hanilcová.

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT