VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V tygřím a gorilím pavilonu je živo

PRAHA/Trója - Chcete-li vidět nové přírůstky ZOO Praha – dvě koťata tygra sumaterského, budete si pravděpodobně muset ještě pár dní počkat. Jejich matka, samice Madla, je totiž z návštěvníků nervózní a o své potomky se bojí.

4.7.2007
SDÍLEJ:

Madla, samice tygra sumaterského, porodila 27. května dvě tygřata. Provoz pavilonu šelem je z těchto důvodů upraven podle nálady tygří mámy.Foto: Pražský deník

Ve strachu je pak schovává do slámy nebo se pokouší vyhrabat skrýš v betonové podlaze. „Samice má velké výkyvy v chování, střídají se u ní klidné chvíle s velkou nervozitou, musí si znovu postupně zvykat na návštěvnický ruch,“ uvedl tiskový mluvčí zahrady Vít Kahle. Oba malí tygříci se zatím mají čile k světu, a všichni tak doufají, že se Madle konečně podaří koťata odchovat. „Madla rodila dosud třikrát v Polsku, kde se však o mláďata nezajímala a ta posléze v umělém odchovu uhynula. První mládě v Praze sice také neodchovala, pokusila se o něj ale starat. Letos je její mateřské chování vyzrálé a vše tak vypadá nadějně. Jistotu však budeme mít až kolem třetího měsíce věku mláďat,“ doplnil mluvčí pražské zoo.

Chovatelé hledají vzorky stolice

Rušno je i kolem měsíčního sourozence gorilí celebrity Moji. Odborníci i laická veřejnost s netrpělivostí očekávají, jakého bude opička pohlaví. Nyní se zdá, že by to mohl být kluk. Alespoň to naznačují fotografie zaslané zahradě jejími návštěvníky. „Definitivně se pohlaví mláděte dozvíme až z testů DNA. Zatím máme jiný problém, nemůžeme totiž najít žádné vzorky stolice. Tatu se ale cítí v pohodě, živě reaguje na dění kolem sebe a otáčí se po návštěvnících,“ vyprávěl ošetřovatel rodiny goril Marek Ždánský a dodal, že se mláděti prořezaly první zoubky a že se matka Kijivu o svého druhého potomka dobře stará. Další velkou událostí ve výběhu goril bude zářijová zdravotní prohlídka samice Shindy, po které by se do rodiny mohl zapojit nový přírůstek z královédvorské zoo – gorila Mesy.

Třetí mládě gorily narozené v pražské zoo se jmenuje Tatu

Troja - Tatu, tak budou ošetřovatelé i návštěvníci říkat malému gorilímu mláděti, které porodila čtrnáctiletá Kijivu na konci května v trojské zoologické zahradě. Jméno oznámila zoologická zahrada oficiálně včera. „Gorilka byla pojmenována v rámci malé slavnosti při otevření nové expozice lemurů včera po 14. hodině,“ informoval tiskový mluvčí zahrady Vít Kahle. Součástí akce byl také křest mláděte chápana středoamerického. Pokřtil ho herec a moderátor Marek Vašut. Jméno se však dostalo na veřejnost již ve čtvrtek, kdy unikly informace z tiskárny během připravované reklamní kampaně.

Jméno Tatu znamená ve svahilštině „třetí“. Zatímco Moja ve svém jméně nese číslovku první, mládě Tatu dostalo ve jméně pořadí poté, co Gorila Kamba porodila 11. dubna mrtvé mládě. Zatímco o jméně nejčerstvějšího přírůstku ve skupině goril nížinných už je rozhodnuto, pohlaví zatím ošetřovatelé neznají. „Jméno Tatu lze použít pro samce i samici,“ uvedl Kahle. Podle dřívějších informací by však nemělo určení pohlaví trvat takovou dobu jako u Moji, protože DNA budou zjišťovat z jiného druhu vzorku než u Moji.

Vybírali z devíti variant

Jméno vybírali ošetřovatelé goril spolu s ředitelem zoo. Do úvahy připadalo v poslední fází celkem devět variant: Tatu, Pong, které by připomínalo mladého samce uhynulého během povodně, Tumbo nebo-li „břicho“, jméno prvního gorilího samce chovaného v Zoo Praha Titan, Jambo znamenající „ahoj“, Kicheko jako „úsměv“, Nuru znamenající „světlo“, Juvi čili „zvědavý“ a složenina jmen rodičů Kiri. Poslední slovo měl ředitel pražské zoo. Jméno Tatu bylo navrhováno i v internetové diskuzi rozhlasové stanice ČR Leonardo na stránkách projektu Odhalení. Gorilka Tatu přišla na svět po dlouhém očekávání jejího porodu, které bylo přerušeno smrtí Kambina mláděte.

Porodu, který probíhal v noci 30. května, si první všimla služba sledující internetový přenos z pavilonu, která na nervozitu ve skupině goril upozornila ošetřovatele. Do pavilonu se okamžitě dostavil vrchní ošetřovatel Marek Ždánský a pro zbytek odborného týmu kolem goril byla vyhlášena pohotovost. „Šlo o velmi rychlý a hladký porod, který netrval déle než patnáct vteřin. I následná poporodní péče matky o mládě probíhala vzorně, přirozeně a zcela v pořádku,“ informoval po porodu Ždánský. Skupina goril nížinných se tak po porodu samice Kijivu rozrostla na současných šest členů. Jejich chování mohou případní zájemci sledovat na internetových stránkách stanice Českého rozhlasu Leonardo. HANA VÁLKOVÁ

Gorilí samice Kijivu podruhé matkou

Praha - Pražská zoologická zahrada pookřála. Po tragickém dubnovém porodu gorily Kamby přivedla na svět v noci z úterý na středu zdravé mládě samice Kijivu – matka malé Moji. Porod proběhl bez komplikací, matka i mládě jsou v naprostém pořádku. Nervozita v pavilonu goril nastala krátce po půlnoci. Březí gorilí samice Kijivu začala přecházet po výběhu, vzhůru byly i ostatní členové skupiny. Do pavilonu se okamžitě dostavil vrchní ošetřovatel Marek Ždánský, pro odborný tým kolem goril byla vyhlášena pohotovost. Kijivu začala rodit přibližně o 0:45. „Šlo o velmi rychlý a hladký porod, který netrval déle než 15 vteřin. I následná poporodní péče matky o mládě probíhala vzorně, přirozeně a zcela v pořádku,“ informoval ředitel zahrady Petr Fejk. Matka překousala pupeční šňůru, sežrala placentu a několik hodin mládě pečlivě čistila. Podle Marka Ždánského mládě už v pět hodin ráno pilo. Kijivu jej dokonce přinesla ukázat k mříži. „Mládě je zdravé, což se nám potvrdilo hlavně tím, že začalo vyměšovat,“ dodal Ždánský.

Novopečený přírůstek gorilího pavilonu zatím nemá jméno. Ošetřovatelé momentálně ještě netuší ani jakého je malá gorila pohlaví. Podobně tomu bylo i u Moji, u které se o pohlaví diskutovalo více než rok. Chovatelé zatím nemají šanci mládě zblízka prohlédnout, protože se nachází v bezkontaktním chovu. V pražské zoo je středeční událost druhým gorilím porodem v průběhu necelých dvou měsíců. Mládě samice Kamby ale přišlo na svět mrtvé. Zoo Praha už teď počítá s dalšími přírůstky. Již za několik měsíců se ze zahrady ve Dvoře Králové přestěhuje do Prahy samice Messy, aby se také stala matkou. Druhou šanci dostane i pětatřicetiletá Kamba. HENRICH VARGA

Gorila Kamba dostane další šanci otěhotnět

Trója - Gorilí samice Kamba dostane další šanci přivést na svět mládě. Rozhodli o tom včera odborníci z pražské zoo a ze zahrady ve Dvore Králové, odkud gorila původně pochází. Pětatřicetiletá samice má za sebou první, ale neúspěšné těhotenství. Počátkem dubna porodila mrtvé mládě. Názory na budoucnost gorilí samice se ovšem u jednotlivých odborníků liší. Část veterinářů požadovala pro Kambu antikoncepci, zoologové naopak chtěli ponechat šanci na březost a další mládě. Konečné rozhodnutí tak zůstalo na ředitelích Zoo Praha a Zoo Dvůr Králové nad Labem. Oba se nakonec shodli, že nebudou Kambě bránit v přirozeném početí. „Naštěstí to dopadlo tak jak jsem chtěl a Kamba ještě dostane šanci zabřeznout,“ řekl vrchní chovatel goril Marek Ždánský.

Hlavním argumentem proti dalším pokusům o těhotenství byl vysoký věk samice, ale i její komplikace u prvního porodu. Kamba se tehdy ocitla v ohrožení života. Kvůli narkóze ji selhalo srdce a lékaři ji museli oživovat. „Od samého začátku jsme věděli, že těhotenství bude rizikové. Myslím ale, že je dobré abychom jí dali další šanci,“ dodává Ždánský.

Kamba už byla připuštěna k samci Richardovi

Chovatelé chtějí předejít rizikům březosti a porodu například i tím, že budou Kambu cvičit na vyšetření ultrazvukem. V době březosti jí navíc plánují upravit krmné dávky. V pavilonu goril bude pro každý případ zřízen i provizorní operační sál. Po nešťastném dubnovém porodu je Kamba úplně v pořádku a je neustále se samcem Richardem. Podle Ždánského tak může kdykoli opět zabřeznout. „Sledujeme každé páření a po několika týdnech jej vyhodnotíme,“ informuje. Kamba původně pochází z královédvorské zoo, do Prahy přišla poprvé v roce 2001. O dva roky později se kvůli ničivým povodním vrátila do Dvora Králové. Do nového pavilonu v pražské Troji byla přemístěna v roce 2005. HENRICH VARGA

Autor: Redakce

4.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - !! Pozor příležitost !! 35 000 Kč

Firma Umbrella, Česká pobočka spol.FLiXBUS se sídlem v Praze, přijme disponenta a vedoucího disponentů. Nejedná se o plánování směn!! ale o provozní přejímku a předávku autobusů.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 23 500 Kč

Provozní elektromechanici Elektromechanik. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 23500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: Praha , kontakt: Karel Pirk, tel.: 739 539 131, , Kongresové centrum Praha, a.s. si drží v oblasti kongresového průmyslu v Praze výsadní postavení. Staňte se součástí profesionálního týmu a podpořte nás v naší snaze být nejlepší. Pomozte nám stát se atraktivním partnerem pro organizátory všech druhů kongresů, konferencí, výstav a setkání na všech úrovních. , , Pro doplnění technických profesí hledáme vhodného uchazeče na hlavní pracovní poměr na pozici, ELEKTROMECHANIK , , Co požadujeme:, - vyučení v oboru elektro, praxe v oboru výhodou, - platná vyhláška 50, § 6, - schopnost práce ve výškách , - pečlivost, zodpovědnost a spolehlivost, - slušné vystupování, , Co nabízíme:, - zázemí stabilní a silné společnosti, - 5 týdnů dovolené, - stravování s příspěvkem zaměstnavatele , - možnost parkování v zaměstnaneckých garážích za zvýhodněné ceny, , Nástup: ihned, , Bližší informace: Karel Pirk, tel.: 739 539 131, , Životopisy posílejte na e-mailovou adresu: jana.petrikova@praguecc.cz, , , , Zasláním svého životopisu souhlasíte, aby společnost Kongresové centrum Praha, a.s. zpracovávala Vaše osobní údaje pro účely vedení evidence uchazečů o zaměstnání v souladu se zákonem č. 101/2000 Sb. „O ochraně osobních údajů“ ve znění pozdějších předpisů po dobu trvání výběrového řízení.. Pracoviště: Kongresové centrum praha, a.s., 5. května, č.p. 1640, 140 00 Praha 4. Informace: Karel Pirk, +420 739 539 131.

Doprava a logistika - Rozvoz léčiv 30 000 Kč

Rozvoz léčiv Dopravní společnost se sídlem v Praze, zajišťující rozvoz léčiv pro síť Dr. Max. Přijme řidiče sk. B. Nástup možný ihned. Stálé trasy, rozvoz firemní dodávkou.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha zemních a příbuzných 25 000 Kč

Obsluha zemních a příbuzných strojů Řidič nakladače, dozeru, rypadla. Požadované vzdělání: nižší střední. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Beroun + okolÍ, Požadujeme: ŘP sk. C+E čistý trestní rejstřík, digitální kartu řidiče, Nabízíme: služební vůz k soukromým účelům, zajištění strojnického + vazačského průkazu, týdenní příspěvek na PHM do osobního vozu , plat až 30 000,-Kč čistého (složená motivační mzda) příspěvek na dopravu do zaměstnání, možnost firemního ubytování. Pracoviště: Westody office, s.r.o., Žirovnická, č.p. 3133, 106 00 Praha 106. Informace: Marek Vít, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tramvaj č. 12. Ilustrační foto.
AKTUALIZUJEME

Mezi Strossmayerovým náměstím a Nádražím Holešovice nejezdí tramvaje

V lesoparku Letňany vznikly nové singtrailové trasy
16

V Letňanech vznikly trasy pro singtrailovou cyklistiku. Stály Prahu 3,9 milionu

Vyfoťte pražskou přírodu a ukažte ji světu. Začíná projekt City Nature Challenge

Fotíte rádi zvířata či rostliny? Díky projektu City Nature Challenge 2018 máte jedinečnou příležitost ukázat celému světu unikátní pražskou přírodu. Stačí si jen nainstalovat mobilní aplikaci. Akce se zúčastní celkem 68 měst z různých koutů planety, která budou bojovat o největší počet fotografií.

Očkujte se proti encefalitidě i meningitidě, radí lékaři

Nemocných klíšťovou encefalitidou přibývá v Praze nejvíc z českých krajů. Češi podle lékařů stále podceňují očkování jako nejlepší prevenci. 

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Debakl Komety, bitva u Veveří a mladí virtuosové z Trutnova: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 14. až 15. dubna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT