Po celý den nebude chybět ani kulturní program. Deníku to řekla zástupkyně tiskového mluvčího zahrady Andrea Tučková.

Doprovodné akce vypuknou už ráno, kdy se koutek u vzdělávacího centra proměníve stylu pestré Indie. Děti i dospělí se tu budou učit hindštinu, uvaří indický čaj nebo se obléknou do sárí. „Vystoupí skupina Damaru, ředitel Komerční banky nebo herec Josef Dvořák. V půl dvanácté se pak společně všichni vydají do nového pavilónu, kde se už měsíc před zraky veřejnosti skrývají vzácní gaviáli,“ popsala Tučková.

Nový pavilon

Druhy vzácného krokodýla získala pražská zoo před měsícem přímo z indické záchranné stanice Madras Crocodile Bank Trust. Ta se tímto způsobem snaží zvířata ochránit před vyhynutím a vytváří záložní populace jako pojistky pro případ úplného kolapsu ve volné přírodě.

V nové sezóně ale čekají na návštěvníky také nové pavilony krokodýlů, lam, hyen, papoušků nebo zrekonstruované sociální zařízení. Zklamáni naopak budou milovníci lachtanů. Jejich expozice se totiž rekonstruuje, a to potrvá minimálně do začátku příštího roku.

Návštěvníky přiveze zoobus

Už od soboty se Pražané svezou novým autobusem, který je bezplatný. Zoobusy budou jezdit o víkendech a svátcích každých deset minut z holešovického nádraží a cestující ho poznají podle toho, že bude polepen logem zoo. Časem v nich budou k vidění i reklamy o zvířatech nebo minifilmy ze zoo.

„O víkendu rovněž začnou platit zvýhodněné Trojské karty. Důchodci od sedmdesáti let budou mít vstupné zdarma,“ doplnila Tučková.

Rekordní zájem

Sedmasedmdesátiletá sezóna podle ní startuje v době největšího zájmu o zoo v celé její historii. „V prvních letech po otevření se pohybovala návštěvnost pražské zoo kolem 250 tisíc lidí. Nejvíce se v minulosti do zahrady chodilo v 70. a 80. letech, a to v počtu kolem 800 tisíc. Naopak v letech devadesátých letech klesla zdejší návštěvnost až na 400 tisíc. Loni ale přišlo na 1 266 944 osob, a to je absolutní rekord nejen v pražské, ale i v ostatních českých zoo,“ uvedl ředitel zahrady Petr Fejk.