O dopadech likvidace deštných pralesů na populaci orangutanů se zájemci více dozví v informačním stánku u pavilonu. Současně tam budou moci vytvořit pro orangutany fotopřání, která budou pracovníci zoo následně zveřejňovat na facebooku International Orangutan Day. Od 14:30 bude kurátor primátů Vít Lukáš připraven představit návštěvníkům život orangutanů a zodpovědět dotazy ohledně těchto savců. O půl hodiny později chovatelé dají samci Pagimu, samici Mawar a tříleté samičce Diri dárky, které jim mají udělat radost a zároveň je pobavit.

„Vždycky mají něco zajímavého a hrozně je baví to rozebírat, hrát si s tím," řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková.

Chov v Zoo Praha

Vzhledem k tomu, že ve volné přírodě stavy orangutanů podle zoo rychle klesají, je chov v zoologických zahradách pro jejich přežití klíčový. Zoo Praha chová orangutany sumaterské od roku 1961 a v roce 1971 se tam narodilo vůbec první mládě v historii chovu v Praze i tehdejším Československu. Sameček dostal jméno Kama. V letech 2000 a 2001 se Kamovi a jeho tehdejší partnerce Upitě narodili dva synové Filip a Pagi, který se loni do pražské zoo vrátil z Bratislavy, kde dospíval.

Samici Mawar zoo získala ze zoologické zahrady na britském ostrově Jersey před pěti lety. Počátkem roku 2013 se jí v Praze narodilo mládě Diri.

Čtěte také: Pražská zoo má další přírůstek. Mládě guerézy pláštíkové