Porcování pražského medvěda se blíží. Kvůli pandemii se zřejmě ponese také ve znamení škrtů. Jenže ve kterých oblastech? „Každý si samozřejmě myslí, že jeho gesce je důležitá. Je to trochu přetahovaná,“ sdělil Pražskému deníku Petr Hlubuček (STAN), náměstek pro životní prostředí a bezpečnost.

Růžová zahrada na Petříně musí počkat

V jeho působnosti je ohrožená především připravovaná rekonstrukce ústřední čističky odpadních vod na Císařském ostrově za 615 milionů korun. Město má na tuto stavbu vydané územní rozhodnutí, nyní projektuje dokumentaci ke stavebnímu povolení tak, aby jej příští rok mělo vydané a v roce 2022 mohla rekonstrukce vodní linky začít.

Podle Hlubučka také hrozí, že nedojde ke stavbě bezpečnostního přelivu na Hostivařské přehradě za 140 milionů korun, k rekonstrukci čistírny v Lipencích či k výstavbě nové záchranné stanice pro volně žijící živočichy.

Ohrožena má být také výstavba kanalizační sítě v Praze 12, na kterou město již získalo stavební povolení a vybralo zhotovitele. „Zavázali jsem se, že odkanalizujeme neodkanalizované oblasti Chalupic, Točné a část Komořan. Na to bychom potřebovali 200 milionů korun. Jen čekáme, zda ty peníze na to budou,“ bojí se radní.

Nemusí tak dojít ani k výstavbě nového pavilonu goril v zoo za 90 milionů korun a rekonstrukcím hájoven lesů hlavního města. „Už dnes vím, že si škrtám investici Růžové zahrady na Petříně nahoře u lanovky za 30 milionů,“ oznámil. 

Metropole nestíhá peníze proinvestovat

Pavel Vyhnánek (Praha sobě), jenž má sestavování rozpočtu na starosti, ale Hlubučkovy obavy nesdílí. „Už nyní se díky sérii opatření v příjmové a výdajové oblasti města podařilo na příští rok zajistit více prostředků na investice, než město v tomto roce utratí,“ sdělil s tím, že koalice se na rozpočtu ještě neshodla.

Osekání investic se neobává ani jejich koaliční partner Jiří Popíšil (TOP 09). Podle něj jsou všechny zásadní akce pro příští rok finančně pokryté. „Koalice není rozhádaná, sdílím Vyhnánkův pohled, zvládl to sestavit elegantně,“ uvedl Pospíšil.

Zkušenosti totiž ukazují, že město připravené peníze proinvestovat nestíhá. „Rozpočet počítá pro příští rok s investicemi přibližně 14,5 miliardy korun, což je částka, kterou se například v letošním roce ani proinvestovat nepodařilo,“ řekl Pospíšil s odhadem, že se letos proinvestuje kolem 8 miliard korun.

Opozice se obává zadlužování

Jiná situace podle něj nastane, když vláda zruší superhrubou mzdu a neposkytne městům žádnou kompenzaci. Jak dříve uvedl Vyhnánek, Praha by takto přišla o 5,4 miliardy korun.

Podle Pospíšila by se úspory měly hledat zejména v provozních nákladech dopravního podniku. „Mělo by dojít k omezení jízd, kdy jezdí prázdné tramvaje a autobusy,“ říká.

Škrty v provozních výdajích napříč všemi gescemi kromě svozu odpadu a městské hromadné dopravy by měly činit 10 procent.

Podle zástupce opozice Tomáše Portlíka (ODS) spočívá problém ve struktuře výdajů. „Provozní náklady rostou stejně jako počet úředníků. V tuto chvíli jsou na hraně. Provozní výdaje se navyšují, investiční tempo je ale slabé,“ upozorňuje. „Když provozní výdaje neseškrtáme, bude se muset za několik let město zadlužit,“ myslí si.