"Jsem rád, že zvítězila zavedená firma, s jejíž prací máme z jiných magistrátních zakázek již zkušenost," řekl Hlubuček s tím, že cena je navíc nižší, než se předpokládalo.

Původní výběrové řízení Zoo Praha zrušila právě kvůli vysoké ceně. Zúčastnilo se ho pět firem a jejich nabídky se pohybovaly od 287 milionů do 294 milionů korun včetně DPH. Pražský magistrát na žádost ředitele zoo následně v polovině června schválil zvýšení investice o 30 milionů korun, z plánovaných zhruba 243 milionů korun na 272,5 milionu korun včetně DPH.

Do nové soutěže nabídky zaslaly čtyři firmy, z nichž dvě musely být vyloučeny, protože nesplňovaly předepsaná kritéria. Ze dvou zbývajících Strabag nabídl nejnižší cenu, uvedl Bobek.

Dosud bylo již do pavilonu goril investováno přibližně 40 milionů korun na projektovou dokumentaci.

Pro výstavbu nového pavilonu goril se pražská zoo rozhodla kvůli hrozícím povodním a zkušenostmi s nimi z let 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zoologické zahrady a bude přesunut výše. V novém pavilonu by měli žít kromě goril také luskouni. Jejich darování přislíbila zoo v Tchaj-peji.

Nová expozice psounů

Zoo zároveň dnes otevřela novou expozici psounů prériových. Severoamerické hlodavce přestěhovala do horní části zahrady do výběhu velkého zhruba 150 metrů čtverečních, kde mají oproti předchozímu místu více slunce. Za stavbu zaplatila 1,5 milionu korun. Psouni jsou součástí pražské zoo podle archivních záznamů od počátku 60. let. V současné době je ve výběhu sedm samiček a stejný počet samců, řekl při otevření kurátor savců Pavel Brandl.

V rámci zoo se psouni stěhovali již několikrát. Na přelomu tisíciletí měli útočiště v jednom z cípů pavilonu bizonů. Podhrabali se ale do vedlejších výběhů. Současná expozice je vyzděná a dostat se mimo ni by se jim tak podle Brandla nemělo podařit. Příští rok na jaře by se psouni měli začít pářit a v létě by na svět mohla přijít první mláďata, doplnil Brandl.

Psouni jsou podle Brandla inženýry krajiny. Jejich norový systém zabraňuje vysychání půdy a poskytuje místo k životu dalším zvířatům, například plazům. Tito malí savci mají srovnatelnou úlohu pro krajinu jako bobři, uvedl Brandl. Na místě předchozího výběhu psounů buduje zoo expozici australské fauny. Otevřena by mohla být příští rok. Hlavním lákadlem pro návštěvníky tu budou ďábli medvědovití neboli tasmánští čerti.

V Zoo Praha je pro návštěvníky připraveno více než 150 expozic. Loni do areálu zoologické zahrady zavítalo téměř půl druhého milionu lidí, což byl třetí nejlepší výsledek od jejího otevření v září 1931.