„Samozřejmě chceme Zoo Praha představit světu, avšak současně je naším cílem demonstrovat smysl moderních zoologických zahrad. Ten koresponduje s tématem letošního Expa Feeding the planet, energy for life mnohem víc, než by se možná na první pohled zdálo.

Feeding the planet, uživit planetu, totiž znamená uživit ji a přitom zcela nezničit," říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a dodává, že v jeho očích e-Bolid zpodobňuje právě onu mrtvou „snědenou" planetu, která však v sobě skrývá život, jenž se pražská zoo snaží prostřednictvím celé řady projektů chránit.

E-Bolid se nakonec uhnízdí v pražské zoo

V trojrozměrném, asi tři metry vysokém, objektu najdou návštěvníci výstavy celkem sedm otvorů, v nichž spatří úchvatné záběry zvířat a jejich domovské krajiny, kterou se snaží pražská zoo dlouhodobě chránit. Jde například o koně Převalského v Mongolsku, gorily a pralesní slony ve střední Africe, gaviály v Indii, ptáky v jihovýchodní Asii, ale třeba i užovky podplamaté v Troji.

Unikátní e-Bolid Jakuba Nepraše najdou návštěvníci Expa 2015 na střeše Českého pavilonu.

Tři projekční otvory navíc fungují na principu prostorové iluze. Pomocí speciální kamery zachytí pozici hlavy diváka a posouvá vrstvy videí podle pozice očí. E-Bolid se nachází na střeše Českého pavilonu a po skončení výstavy se přesune do pražské zoologické zahrady poblíž nově budovaného Rákosova pavilonu.

Pražská zoologická zahrada dnes není jen atraktivním turistickým cílem, ale také institucí, která dlouhodobě usiluje o záchranu ohrožených druhů zvířat. Vede plemenné knihy 14 druhů živočichů a podílí se na projektech ochrany volně žijících populací. Nejenže úspěšně odchovává ohrožené druhy, ale v neposlední řadě je napomáhá chránit přímo v místě jejich přirozeného výskytu. V mnoha záchranných projektech kombinuje oba přístupy a navrací zvířata odchovaná v Zoo Praha do volné přírody ve své původní domovině.

Projekční otvory fungují na principu prostorové iluze.

Své aktivity v oblasti ochrany přírody a ohrožených druhů zvířat představí podrobněji pražská zoo v Miláně médiím na tiskové konferenci a také návštěvníkům Světové výstavy v Českém pavilonu během dne věnovanému Zoo Praha, který se uskuteční v úterý 9. června 2015.

Projekty, které Zoo Praha představí prostřednictvím e-Bolidu na Expu 2015:Návrat koně Převalského do Mongolska
Ochrana goril v Africe (Projekt Toulavý autobus)
Ochrana slonů pralesních ve střední Africe
Ochrana gaviála indického v Indii
Reintrodukce orlosupů bradatých a supů mrchožravých
Ochrana ptáků v jihovýchodní Asii
Ochrana užovek podplamatých v Trojské kotlině

Projekty na záchranu ohrožených druhů zvířat podporují i návštěvníci Zoo Praha dvěma korunami z každého vstupu. Pomoci lze také také zasláním libovolného finančního příspěvku na konto Pomáháme jim přežít (43 – 680 466 0247 / 0100), zasláním dárcovské SMS nebo nákupem speciálních suvenýrů.