„Podporu lze rozdělit do dvou základních okruhů. Jednak je to ta okamžitá pomoc, náprava bezprostředních důsledků a potom je to dlouhodobá, střednědobá pomoc na ochranu lokalit, konkrétních (živočišných) druhů, které jsou na pokraji zániku,“ vysvětlil Bobek.

Sbírka pro Austrálii
Číslo učtu: 43-6804660247/0100, variabilní symbol: 12020, poznámka pro příjemce: Austrálie.

Do státu Victoria bylo posláno 100 000 australských dolarů tamním zoologickým zahradám na akutní veterinární péči, ale i na vracení zvířat do přírody. Dalších 100 000 australských dolarů putuje do jižní Austrálie na záchranu koalů a na Klokaní ostrov (Kangaroo Island) na provoz veterinární nemocnice.

Peníze jsou už také připraveny pro další chráněné území ve státě Victoria na protipožární opatření - hasičské auto, stroj na vysekávání protipožárních pásů nebo protipožární trénink zaměstnanců.

24. prosince se mohou návštěvníci Zoo Praha těšit například na vystoupení lachtanů zakončené speciální nadílkou.
Zoo zdraží vstupné o padesát korun. Více peněz půjde na záchranu zvířat

Jedním z koalů, kteří zotavují v Zoos Victoria, je Roger. „Má tak popálené tlapy, že jej musejí ručně krmit dobrovolníci,“ popsala Lenka Pastorčáková, mluvčí Zoo Praha. Na veterinární klinice Adelaide Zoo poskytují pomoc a péči hlavně postiženým koalám z oblasti Mount Lofty Ranges.

#facebook|

„Ráda bych zdůraznila, jak nesmírně vděčná je Austrálie za projevenou podporu a velkorysou nabídku pomoci ve vztahu k aktuální situaci katastrofických požárů v Austrálii. Pro obyvatele a veškerou faunu a flóru v Austrálii je toto opravdu nesmírně obtížné období a jakékoliv vyjádření podpory je vítáno a zároveň důkazem toho, že lidé po celém světě vyjadřují solidaritu s Austrálií v těžkých časech této živelné katastrofy, a mají snahu a zájem pomoci,“ uvedla v tiskové zprávě Jana Kvasnicová, honorární konzulka ostrovní země.

Hřib: Na pomoc při povodních jsme nikdy nezapomněli

Primátor hlavního města Zdeněk Hřib (Piráti), který se rovněž zúčastnila slavnostního nedělního aktu, srovnával tuto vlnu solidarity s tím, když veřejnost pomáhala podobně třeba při ničivých povodních v roce 2002. „Dnes můžeme vidět, že na tuto pomoc jsme nikdy nezapomněli a všem bych chtěl za jejich dary poděkovat,“ dodal pražský primátor.

Veřejnou sbírku vyhlásila zoologická zahrada v Troji 6. ledna. „Po dvou dnech bylo na účtu 860 tisíc korun,“ uvedl v poslední lednovou neděli Bobek. Termín ukončení sbírky zatím není dán. Podle Bobka bude pokračovat další měsíce. „Aby se z úspěchu mohli radovat i návštěvníci zoo, byl u Rezervace Bororo instalován speciální panel, kde se dá částka podle potřeby aktualizovat,“ sdělila mluvčí Pastorčáková.

Na Austrálii přispívá každý návštěvník

Na Austrálii přispívá každý návštěvník zakoupením vstupenky. Pražští radní na začátku ledna rozhodli, že tři koruny z každého lístku dostane australská organizace Bushfire Emergency Wildlife Fund. Tímto způsobem by měla získat 160 000 korun.

V Austrálii začaly požáry loni v září. O život přišlo 28 lidí, spáleno je 2600 domů a zničeno více než deset milionů hektarů porostů. Většina z toho připadá na stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě země. Koncem minulého týdne se situace zlepšila díky příchodu bouřek provázených intenzivními dešti.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) počátkem ledna schválil, že Česko pošle Austrálii dva miliony korun na zmírnění dopadů ničivých požárů ve státu Victoria. Českou humanitární pomoc podle doporučení australského ministerstva zahraničí dostanou záchranné a krizové složky v postižených oblastech.

Zoo Praha vybrala přes milion korun pro pomoc Austrálii, kterou sužují požáry a mezi ohroženými zvířaty jsou koalové.
Pražská zoo vybrala milion na pomoc Austrálii. Přispívají i návštěvníci