Želvy tuniské navíc patří také k jedněm z posledních mláďat uplynulého roku. Jedno mládě se totiž vyhlíhlo už na Silvestra. „Želvičky váží cca 10 gramů a měří 3,4 cm. Ve vajíčku byly příčně složené podél švu, který vede prostředkem břicha, a budou se narovnávat několik dní. Inkubační doba při teplotě 31,5°C byla 71 a 72 dní,“ uvedl v tiskové zprávě kurátor chovu plazů Petr Velenský.

Helena Petáková z publikačního oddělení pražské zoo dodala, že obě želví mláďata želvy jsou odchovávána v zázemí: „Dospělé jedince najdete v pavilonu Afrika zblízka v horní části areálu Zoo Praha.“

Životopis želvy tuniské je velice zajímavý. Latinské jméno želvy tuniské (Testudo graeca nabeulensis) je odvozeno od města Nabeul v severovýchodním Tunisku. Současné molekulární výzkumy naznačují, že mimo Tuniska a nejzápadnějšího cípu Alžírska obývá tato želva ostrůvkovitě také Sardinii a Sicílii. Do těchto evropských lokalit byla zřejmě rozšířena Kartáginci nebo Římany v antické době. 

Samec při páření samice nejdřív nahání

Želva tuniská patří k nejmenším a nejpestřejším poddruhům želvy žlutohnědé. „Má světle žlutý krunýř s kontrastní černou kresbou a jasně žlutou skvrnu mezi očima,“ popisuje lexikon zvířat na webu pražské zoologické zahrady. „K páření dochází na jaře a na podzim. Samec vyhledává samice, které nejprve honí a poté projevuje dominanci kousáním do hlavy a krku a narážením do krunýře.“

Kromě ničení životního prostředí ohrožuje tento druh také nelegální obchod. Zejména v severní Africe bývají tyto želvy nabízeny ke koupi turistům. Podle Petákové také matka obou čerstvých mláďat byla zabavena pašerákům na pražském letišti. „Lidé by si měli uvědomit, že je to nelegální, a tato zvířata nekupovat,“ upozornil Velenský.

Beránek je k vidění v Dětské zoo

Shodou okolností byla prvním mládětem v pražské zoo želva tuniská také v roce 2016. A stejně jako v minulých dvou letech je i letos prvním mládětem také ovce kamerunská, což je zakrslé plemeno ovce domácí. Beránek ovce kamerunské se narodil nad ránem 1. ledna 2020, matka ho ihned pečlivě olízala. Na jedné z prvních fotografií je ještě patrný zbytek pupeční šňůry.

„Sameček je spolu s matkou, která už jedno mládě úspěšně odchovala, k vidění v Dětské zoo. V této expozici se selským statkem, kurníky a stájemi mohou návštěvníci některá zvířata krmit a pohladit si je. Ovce jsou součástí Dětské zoo od roku 2005 a obývají společný výběh s lamami,“ sdělila Petáková.