Pavilony pražské zoologické zahrady sice ještě zůstanou uzavřeny, ale trojský areál už přivítá návštěvníky, kteří budou moci sledovat zvířata ve venkovních expozicích.

„Během víkendů s hezkým počasím nám patrně nezbude nic jiného než počet návštěvníků regulovat tak, aby v žádném okamžiku nepřekročil čtyři tisíce osob,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Pouze na půl dne

Vedení zoologické zahrady může díky elektronickým vstupenkám sledovat okamžitý počet osob v areálu, aktuální počet návštěvníků zobrazuje také počítadlo na webových stránkách.

„Doporučujeme na víkendové dny plánovat návštěvu pouze na dopoledne, nebo naopak na odpoledne, díky tomu se v zoo vystřídá více návštěvníků, a tudíž se sníží riziko, že se na někoho nedostane,“ vysvětluje Bobek s tím, že ve všedních dnech, kdy je návštěvnost mnohem nižší, podobný systém s největší pravděpodobností nezbytný nebude.

Delší permanentky

Ředitel zoo doporučuje zájemcům zakoupit si elektronickou vstupenku předem na webové aplikaci, k dispozici však budou podle aktuálních kapacit i vstupenky přímo na místě v pokladnách. Majitelé permanentních vstupenek přitom mohou požádat o prodloužení jejich platnosti.

„K vidění budou všechna zvířata, která jsou v tuto roční dobu ve venkovních expozicích. Nebudou se konat komentovaná krmení ani setkání u zvířat,“ připomíná mluvčí zoo Lucie Dosedělová. Podle ní některým zvířatům přítomnost návštěvníků chybí.

Při pohybu v největší české zoologické zahradě musí mít lidé nasazeny respirátory FFP2 nebo jejich ekvivalent v podobě nanoroušek. Na mnoha místech areálu jsou také rozmístěny bezdotykové dezinfekční stojany.

Ten, kdo se bude chtít v rozlehlém areálu občerstvit, může využít otevřená okénka stánků, nebudou tam však k zakoupení žádné alkoholické nápoje.

Otevírací doba zůstává ve všedních dnech i o víkendech mezi devátou a osmnáctou hodinou. Od pondělí do pátku bude otevřen hlavní a jižní vchod do areálu, návštěvníci mohou využít jižní parkoviště a parkoviště u zámku. O víkendech bude navíc otevřen ještě severní vstup a severní parkoviště.

Trojská zoo je zavřená už po sedm měsíců, během té doby se tam narodily stovky mláďat, patří mezi ně například sameček orangutana sumaterského pojmenovaný Pustakawan nebo dvě sloní samičky Lakuna a Amalee.

Jedna z nejnavštěvovanějších atrakcí v hlavním městě kvůli nucenému uzavření odhaduje propad příjmů na více než sto třicet milionů korun. Zájemci mohou zoo podpořit nákupem takzvaných stravenek pro zvířata, právě pokřtěné knihy Ztichlá zoo, adopcí zvířat nebo jejich sponzorováním.