Pavilon Indonéská džungle čeká v tento pátek narozeninová oslava. Tři roky oslaví malý orangutan Kawi. Ten tráví většinu času pozorováním a napodobováním své matky Mawar.

„Kawiho mohou návštěvníci sledovat třeba při stavbě vlastního hnízda, což je činnost pro orangutany typická. Na noc se však stále vrací k matce a spí v hnízdě společně,“ říká chovatel Vojtěch Smolík.

Orangutánek Kawi objevuje svět:

| Video: Youtube

Kromě práce na stavbě hnízda si ale malý Kawi rád pohraje různé hry nebo zkoumá každou novinku v expozici a výběhu. Podstatnou část dne věnuje i krmení, orangutanní mláďata sice pijí mateřské mléko do šesti let, neodmítne ale ani papáju nebo klíčené luštěniny. 

„Zároveň je to také velký zvědavec a hračička, což nám pomáhá třeba při veterinárním tréninku. Za uplynulý rok udělal Kawi velký pokrok, takže nyní už třeba s přehledem zvládá kontrolu dutiny ústní, kterou umí na povel otevřít a setrvat, než jej chovatel prohlédne,“ dodává Smolík.

close Mezi Kawiho nejoblíbenější hračky aktuálně patří jutové pytle, plachty a třeba i velký plastový kbelík. info Zdroj: Petr Hamerník, Zoo Praha zoom_in Mezi Kawiho nejoblíbenější hračky aktuálně patří jutové pytle, plachty a třeba i velký plastový kbelík.

Kawi je pokračovatelem geneticky velice cenné linie orangutanů Bimba a Soni, kteří do Zoo Praha přišli v 60. letech z lesů na Sumatře a stali se zakladateli zdejšího chovu. V přírodě čelí orangutani především úbytku přirozeného prostředí v důsledku masivního odlesňování a jsou kriticky ohrožení.

Zájemci se mohou přijít na Kawiho oslavu podívat během celého dne, svůj dárek ale dostane v 10 hodin dopoledne. Malí návštěvníci do 15 let mají vstup do areálu pražské zoo za jednu korunu. 

V pražské zoo se 17. listopadu 2020 samičce orangutana sumaterského Mawar narodilo mládě.

Orangutani v Zoo Praha
-Pražská zoo chová orangutany již od roku 1961. Prvním organgutanem narozeným v Praze byl sameček Kama, který se narodil v roce 1971 a dožil se 41 let.
-Dnes se s orangutany můžete setkat v pavilonu Indonéská džungle, kde můžete spatřit Diri, jejího bratra Kawiho, matku Mawar a Kamova syna Pagyho.