„Ketupy malajské existují ve čtyřech poddruzích. V Evropě však byly všechny sovy vedeny bez určení poddruhu. S ohledem na úspěchy, které vykazoval náš rodičovský pár, a zkušenosti, které s odchovem těchto sov máme, rozhodli jsme se svézt do Prahy nekompatibilní dvojice z Německa, Belgie a Itálie a pokusit se o sestavení nových párů," popsal kurátor ptáků Antonín Vaidl.

Zahrady totiž párovaly ostrovní poddruh ketupy s kontinentálním, což je možná důvod, proč se ptáci nerozmnožovali. Odlišit jednotlivé poddruhy ale nebude pro pražské chovatele snadné, sovy se liší jen nepatrně. Ostrovní poddruh má o něco sytější rezavější barvu, výraznější černé znaky na hrudi a tmavší duhovky.

Pětatřicet dní sezení na bílém vejci

Pražská zoo chová ketupy malajské od roku 2002, kdy získala pár těchto sov z Myanmaru. Ketupy se vyskytují v jihovýchodní Asii, mohou mít rozpětí křídel až 120 centimetrů.

Přirozený odchov v zoologických zahradách je vzácný. Probíhá tak, že samice snese jedno bílé vejce, na kterém sedí 35 dní. První mládě se v Praze vylíhlo v lednu roku 2009, následovalo druhé v listopadu 2010 a třetí v říjnu 2012. Zatím poslední mládě nyní zůstává v expozici zvané Bažantnice.