Dvojčata ledních medvědů Gregor a Aleut dorazila do pražské zoologické zahrady poté, co v minulém roce uhynula medvědí samice Berta a v Praze tehdy zůstal pouze samec Tom.

Lední medvědi - Gregor a Aleut v Zoo Praha. | Video: Deník/Radek Cihla

„Příchod Gregora a Aleuta bezprostředně souvisí s tím, že v Zoo Praha vznikne nová moderní expozice pro lední medvědy, jinými slovy že jsme perspektivními chovateli těchto šelem,“ uvedl již dříve ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Jeho smrt nám tajili

A právě lední medvěd Tom byl převezen na konci března letošního roku do Zoo Almata, kde měl dostat šanci k tomu, aby se mohl rozmnožovat. Podmínky v tamní zoo jsou pro něj lepší než v Praze. Shodou okolností ale ve stejný den, kdy Zoo Praha oficiálně vítá nové medvědí bratry, přináší ředitel Miroslav Bobek i velice smutné zprávy, Tom v Kazachstánu zemřel.

Podle Bobka odcházel medvěd z pražské zoologické zahrady bez příznaků jakéhokoli onemocnění a transport měl proběhnout bez větších problémů.

„Následně jsme z Almaty obdrželi obrazovou dokumentaci a písemné zprávy. V poslední z nich z 15. dubna se výslovně uvádí, že „medvěd je v pořádku“," uvedli zástupci Zoo Praha na facebookovém účtu.

close Lední medvědi - Gregor a Aleut v Zoo Praha. info Zdroj: Deník/Radek Cihla zoom_in Lední medvědi - Gregor a Aleut v Zoo Praha.

Následné otázky o medvědovi ale zůstávaly bez odpovědi. Až když se pracovníci zahrady rozhodli, že Toma odejdou navštívit, přišla ve středu 22. května z Almaty zpráva:

„Máme špatné zprávy. Medvěd Tom zemřel 4. května. Pitva prokázala, že příčinou smrti byla intoxikace organismu v důsledku chronického hnilobného zánětu čelních a nosních dutin s úplným ucpáním nosních průduchů s obsahem hlenu a nekrotickou hmotou, což vedlo k otoku mozku. Jedná se o dlouhodobé onemocnění. Medvěd přijel již nemocný z vaší zoo. Pitvu provedl nezávislý expert, profesor patologické anatomie vědecko-výzkumného ústavu. Všechny fotografie z pitvy jsou k dispozici. Veškerý materiál z pitvy bude zaslán vám a výboru EEP (Evropský chovný program, pozn. red.),“.

Lední medvědi - Gregor a Aleut v Zoo Praha. | Video: Deník/Radek Cihla

Bobek požaduje důsledné vyšetření Tomovy smrti a zároveň se obrací na EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) a velvyslanectví ČR v Kazachstánu i Kazachstánu v Praze.