Gorilí rodinka v Zoo Praha před necelými dvěma týdny přivítala svého dalšího člena - potomka samice Kijivu. A i když je mládě na světě jen několik dní, matka Kijivu ho už půjčuje své nevlastní sestře Shindě. Na rozdíl od Duni, matky samičky Mobi, která si svou čtyřměsíční dceru pečlivě střeží a zatím ji nepůjčila nikomu.

A čím to je? Matka Kijivu zná Shindu celý svůj život, nikdy totiž nežily odděleně a proto si navzájem důvěřují. Podle chovatelů začala několikanásobná matka své nově narozené mládě samici půjčovat bez problému několik dní po porodu.

„Shinda se v tu chvíli projevuje jako zkušená matka a i v roli chůvy se snaží svou neteř či synovce instinktivně nakrmit," doplnil mluvčí pražské zoologické zahrady Filip Mašek. Mašek zároveň sdělil, že podle zatím předběžných pozorování by se rovněž mělo jednat o samičku.

Zvědavý Ajabu

Podobně jako v případě malé Mobi, největší zájem o nově narozené mládě jeví gorilí samec Ajabu, který v úterý 23. dubna oslavil osmé narozeniny.

V Zoo Praha se narodilo další gorilí mládě. | Video: Deník/Radek Cihla

„Nevynechá jedinou příležitost byť jen pro letmý dotek. Jako by kontroloval, zdali už si může se svými novými parťáky pohrát. Vůdce tlupy Kisumu má ale o všem přehled a pokud Ajabu doráží na samice příliš, neváhá mladíka umravnit," uvedl Mašek.

Mobi se daří, roste jako z vody

Bezmála čtyřměsíční samička Mobi, která se narodila 2. ledna, roste jako z vody. Chovatelé u ní objevili již šestý mléčný zub a dokonce už cumlá i pevnou stravu, i když ji zatím nepolyká. Podle všech předpokladů projevuje veškeré schopnosti, které by měla. Zkouší se postavit na nohy, za pomoci matky Duni, která ji podpírá bříško, se batolí a také se snaží chytat větví a provazu.

Gorilí mláďata s celou jejich rodinou můžete sledovat v pavilonu Rezervace Dja. Ideální čas podle chovatelů je od 10 do 15 hodin, kdy dostávají krmení.

Spletitý příbuzenský vztah gorilích mláďat v Zoo Praha

Nově narozené mládě je sourozencem malé Mobi, jedná se ale také o jejího prastrýce nebo pratetu. Oba mají sice stejného otce, samce Kisumu, Mobi je ale také vnučkou legendární Moji, která je zároveň sestrou čerstvě narozeného mláděte (mají stejnou matku Kijivu). Tento spletitý příbuzenský vztah potvrdil Deníku i sám ředitel Bobek