Nedávným vládním usnesením v rámci prevence šíření nákazy onemocnění covid-19 totiž byla její denní kapacita stanovena na 8500 návštěvníků. Ta byla o víkendu naplněna nedlouho po poledni. Zoo tak přestala vpouštět do areálu další zájemce o prohlídku.

Řada jich zůstala před vstupní branou a snažila se zjistit, proč k tomu došlo. „Škoda, že se zoo nepokusila řídit počet návštěvníků počtem prodaných vstupenek,“ postěžovala si na sociálních sítích jedna žena, která nebyla do areálu vpuštěna.

V neděli byl i kvůli špatnému počasí o návštěvu trojského areálu podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin (tedy 60 minut před zavírací dobou) hlásila pražská zoo návštěvnost necelých 2500 lidí.

Nová expozice s ďáblem

O vstup do zoo byl v sobotu mimořádný zájem i proto, že zde byla před polednem poprvé představena nová expozice. Jmenuje se Darwinův kráter a je věnovaná australské a tasmánské fauně.

Pavilon vznikal dva roky a vyšel na 78 milionů korun. V nových výbězích našla domov více než dvacítka živočišných druhů, v čele s ďáblem medvědovitým alias tasmánským čertem.

Takzvaný Darwinův kráter, který vznikl v Troji po vzoru skutečného místa v tasmánském vnitrozemí, hostí také divoké andulky, ježury, miniaturní klokánky krysí nebo jejich velikostní protipól klokany obrovské. S nimi se můžete potkat ve volném průchozím výběhu, což se v zoo děje úplně poprvé.

Vstupné za korunu není využito

Vedení zoologické zahrady bude v následujících dnech jednat o možnostech úpravy denní kvóty. „Je velmi pravděpodobné, že toto opatření bude v nejbližší době rozvolněno,“ domnívá se Zoo Praha v čele s ředitelem Miroslav Bobkem.

Zřizovatel zoo, jímž je magistrát hlavního města, už v tomto směru učinil první kroky. „Jednáme s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem o zrušení tohoto opatření,“ uvedl pražský primátor Zdeněk Hřib o víkendu.

„Nedává smysl. Neomezuje totiž okamžitou obsazenost. Integrovanému záchrannému sboru jsme dali vstupné za korunu, ale takhle ho nemůže využít,“ dodal.