Pro jedenatřicetiletou Mawar jde o již čtvrtého potomka, pro devatenáctiletého Pagyho teprve o prvního.

"Současně je nově narozené mládě prvním vnoučetem našeho slavného Kamy (1971 – 2013). Ten se také narodil v Praze, a to rodičům, kteří pocházeli ještě z volné přírody. Přestože byl Kama odchováván uměle – chovatelka paní Gottfriedová ho dokonce vozila v kočárku – měl dva syny: Filipa, který žije v Bratislavě, a Pagyho, jenž se dnes stal otcem," říká ředitel zoo Miroslav Bobek.

Tisíce lidí navštívili 6. července pražskou zoo. slon
Těžká rána pro pražskou zoo. Další uzavření znamená ztráty desítek milionů korun

Že je to celé spletité? Tento rodokmen má svůj význam: novorozené mládě je jediným pravnoučetem orangutanů, kteří přišli do zoo z lesů Sumatry, a je proto geneticky mimořádně cenné. "Dokonce si troufám tvrdit, že nejcennější v Evropě," vysvětluje.

První fotografii mláděte, ještě neoschlého, pořídil krátce po porodu mobilem a z dálky vrchní chovatel Martin Vojáček. Odpoledne však orangutani – včetně Mawar s mládětem – vyšli z „ložnic“ do expozice v Indonéské džungli.

Luskoun. Ilustrační foto.
Ty a ty, do Prahy! Tchajpejská zoo už vybrala luskouny. Přiletí přímou linkou?

Ve slábnoucím podzimním světle tak bylo možné z ochozu, zpoza pletiva a částečně i rostlin, udělat první snímky orangutaního přírůstku. Mládě již začalo pít a Mawar se o něj dobře stará, alespoň prozatím, a odhání od něj i svou starší dceru, zvědavou Diri.

"Snad všechno dobře dopadne a 17. listopad pro nás bude rovnou dvojitý svátek. Byl by to velký úspěch našich chovatelů i celé Zoo Praha," uzavíra Bobek.

Do Zoo Praha přicestovali čtyři ďábli medvědovití v roce 2019 přímo z Tasmánie. Na snímku samec ďábla medvědovitého Sumac („Škumpa“), kterého poznáte podle přerušené bílé čáry na hrudníku. Společnost mu v expozici dělají tři samičky.
VIDEO: Nový „tahák“ zoo má jméno ďábel. Otevře se Darwinův kráter