Tak vypadalo pondělí 18.února. První den, kdy Praha 3omezila parkování ve své městskéčásti.

Modrá zóna pro místní obyvatele a podnikatele začala fungovat od osmi hodin od rána. Už dopoledne se ji ale někteří řidiči snažili obejít. Fígle byly různé. „Montáž bezpečnostních dveří po vloupání,“ uvedl na lístku za oknem dodávky spolu se svým mobilním telefonem Petr Koželužský. Vpondělí před polednem stál vKrásově ulici. „Potřeboval jsem pracovat, co jsem měl dělat, když vulici nebylo místo pro návštěvníky?,“ ptal se Koželužský. Nakonec měl štěstí. Vyvázl bez odtahu ipokuty.

Falešný policista

Oněkolik aut dále stojící řidič si skartou také hlavu nelámal. Za přední sklo vložil malou, vumělé hmotě zatavenou kartu snápisem Služební vůz Policie ČR. Od oficiálního označení vozů ale měla cedulka dost daleko. Nejen že nešlo očerný nápis vbílém poli, ale chyběl ihologram.

Takoví řidiči ale měli vpřípadě, že kolem šel strážník, smůlu. Za chybějící parkovací karty padly do podvečerních hodin desítky pokut. Pro dvacet vozů si rovnou přijela odtahová služba. „Samotný vzkaz za sklem bezesporu nestačí, člověk jím samozřejmě může argumentovat, aby se vyhnul pokutě, ale strážník nemůže ani vtakovém případě přestupek neřešit,“ uvedl náměstek ředitele pražské městské policie Ludvík Klema. Trest za přestupek hrozí itěm řidičům, kteří zneužívají loga policie.

Čekat na poslední chvíli se nevyplatilo

Smůlu ale měly také stovky obyvatel Prahy 3, které nechaly koupi parkovací karty na poslední chvíli. Pracoviště vPerunově ulici nestíhalo. Těm, co přišli kolem jedenácté hodiny, zautomatu vyjel lístek, že mají přijít jindy, protože vpondělí se na ně řada už nedostane. „Přišla jsem před polednem, ale už mě nevzali. Paní, co tam čekala přede mnou, mi poradila, že pokud nepřijdu už vosm hodin, mám to marné. Vím, že je to moje chyba. Nezbývá mi než zaparkovat na návštevnických zónách a hned zítra si přivstat,“ uvedla jedna zčekajících na diskusním fóru www.kauza3.cz.

Prodeji asistoval strážník

Kvůli peprnějším výrokům a nadávkám nakonec ráno úřednice volali istrážníky. „Vyhradili jsme pro úřad jednoho strážníka na celý den,“ potvrdil LudvíkKlema.

Mluvčí radnice nad situací jen kroutil hlavou. Podle něj minulý týden pět okének pro výdej karet zelo prázdnotou. „Přestože jsme několikrát místní upozorňovali, aby nenechávali nákup karty na poslední chvíli, přišlo jich vpondělí zhruba 600.Přitom úřednice jsou za den schopny obsloužit polovinu tohoto počtu,“ řekl mluvčí Jan Sotona. Podobnou situaci Praha 1a Praha 2, kde zóny již fungují od loňska, první den nezažily.(hav)