VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žižkované proti zónám protestují

PRAHA 3 - Hlasité besedy, petice, pod něž se podepsaly více než čtyři tisíce Pražanů, rozporuplné emoce a kritiku občanského sdružení My Pražané, to všechno před lety vyvolalo plánované zavedení zón placeného parkování na Žižkově. Na tři roky se od něj sice upustilo, v úterý ale rada hlavního města vybrala firmy, které budou zóny v městských částech spravovat, a dala tak zpoplatněnému parkování zelenou. Infografika uvnitř článku ! ! !

19.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Grzegorz Klatka

Rezidenti mají přednost

Protesty obyvatel Žižkova byly nejsilnější před třemi lety, ale ještě letos v červnu na sebe lidé ze sdružení My Pražané upozornili hlasitými protesty při zasedání vedení města, když rozhodovalo o rozšíření zón na Prahu 2, 3 a 7. Opozice na radnici kritizuje zóny stále. „Na Žižkově chybí okolo 1200 parkovacích míst a tento počet se rok od roku zvyšuje. Zavedení zón by bylo dobré tehdy, kdyby přibyly další parkovací místa či podzemní garáže. V současnosti se totiž může stát, že člověk sice zaplatí, ale místo stejně nenajde,“ řekla Deníku zastupitelka za SNK Dana Mušková.

Vedení radnice ale tvrdí, že prioritou budou automobily rezidentů, tedy lidí, kteří mají ve třetím městském obvodu trvalé bydliště. Výjimkou bude krátkodobé parkování na Vinohradské, Koněvově, Seifertově, Ondříčkově, Kubelíkova a Havlíčkově náměstí.

Ke střednědobému stání poslouží například ulice U Rajské zahrady, Sauerova, Olšanská, Kubelíkova, Šrobárova, Hollarovo náměstí, U Vinohradského hřbitova nebo Nad Ohradou v úseku Na Vápence až Za Žižkovskou vozovnou.

Od zavedení zón si městská část slibuje především zklidnění dopravy a navýšení počtu parkovacích míst. Někteří občané tomu ale nevěří. A stejně jako opozice si myslí, že sice zaplatí, ale místo stejně nenajdou. „Zavedení zón nedostatek místa nevyřeší. Sice tu bude řád, ale lidé nemají žádné záruky.

Z ankety, kterou včera Deník provedl v ulicích, však vyplynulo, že většina místních s placeným parkováním souhlasí. „Já jsem pro, doufám, že to pomůže. Na Žižkov jezdí plno lidí, kteří tu nežijí ani nepracují. Alespoň budou více využívat MHD. Ubudou zácpy a bude víc místa pro lidi, zeleň nebo parky,“ domnívá se například Anna Janáčková.

Po zavedení zón placeného stání bude ve třetím městském obvodu 11 204 rezidentních

 

Prodej karet odstartuje v polovině srpna

PRAHA 3 - Datum patnáctého srpna si ve svém kalendáři mohou zakroužkovat všichni, kdo mají zájem o koupi parkovací karty v Praze 3. Osmou hodinou ranní totiž radnice spouští prodej karet pro zóny placeného stání jak žižkovským obyvatelům, tak subjektům, které ve třetí městské části podnikají.

Prodej bude až do 7. října zajišťovat šestnáct stanovišť na stadionu FK Viktoria na Seifertově třídě. K mobilním buňkám se zájemci dostanou vstupem z Krásovy ulice. „Předpokládáme, že do 1. října, kdy má zóna placeného stání v Praze 3 začít fungovat, budeme muset vydat až 14 tisíc parkovacích karet. Vyřízení jedné žádosti trvá v průměru patnáct minut. Proto všem doporučuji, aby využili možnosti koupit si parkovací kartu co nejdříve. Vyhnou se tak dlouhým frontám a čekacím dobám, které očekáváme v září,“ uvedl místostarosta pro dopravu Zdeněk Lochman. Doplnil, že pro kartu si Pražané mohou zajít i do infocentra ve vnitrobloku v Perunově ulici. Mobilní buňky budou otevřeny i o víkendu mezi osmou a osmnáctou hodinou.

„K platným podmínkám a pravidlům pro výdej karet připravujeme velkou informační kampaň. Počátkem srpna by občané měli do schránek dostat zvláštní vydání Radničních novin se všemi potřebnými informacemi,“ doplnil tiskový mluvčí radnice Jan Sotona.

Nejčastější dotazy občanů

Bydlím v ulici, která dělí Prahu 2 a 3. Budu moci zaparkovat i na straně, která spadá pod druhou městskou část?

Ano. Tato situace je řešena prolínáním jednotlivých území. Vpraxi to znamená, že obyvatelům příhraničních oblastí Prahy 3 bude umožněno zaparkovat i na části Prahy 2 a naopak.

Budou zachována místa, která jsou v současnosti vyhrazena invalidům?

Povolování vyhrazených parkovacích míst pro osoby zdravotně postižené bude i nadále předmětem samostatných správních řízení, kdy se budou individuálně posuzovat jednotlivé žádosti. Mimoto budou v blízkosti zdravotnických zařízení a úřadů zřízena parkovací místa pro osoby zdravotně postižené, která budou přístupna každému oprávněnému držiteli příslušného označení vozidla.

Jakým způsobem bude zajištěno zásobování?

Je několik možností.Může to být vlastním vozem firmy, kterámáv ZPS sídlo nebo provozovnu, nebo kterýmkoli vozidlem v době od 6 do 8 hodin, kdy je provoz celé ZPS přerušen. Další možností je využití takzvané stírací dvouhodinové karty, která umožňuje parkování kterémukoli vozidlu po dobu dvou hodin v rezidentních oblastech.

Související články čtěte dále . . .

Zóny placeného parkování budou až v říjnu
Na podzim se přidá i Malá Strana

19.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Babiš (vlevo) a Jaroslav Faltýnek.
9

Mezi Čechy mírně převažuje nespokojenost s výsledkem voleb

Petr Gazdík.
5

Babiš přemlouval STAN ke spolupráci. Podle Gazdíka ale marně

Jednání za hnutí ANO povedou Babiš, Faltýnek i Brabec

Povolební vyjednávání povedou za ANO předseda hnutí Andrej Babiš, místopředsedové Jaroslav Faltýnek, Petr Vokřál a Richard Brabec a člen předsednictva Radek Vondráček. Po jednání předsednictva to novinářům řekl Babiš. Dodal, že první schůzky se uskuteční v neděli a v pondělí. Již dříve Babiš prohlásil, že ANO je připravené jednat se všemi stranami, které se dostaly do Sněmovny. O tom, s kým by chtěl uzavřít koalici, se jednoznačně nevyjádřil.

Schwarzenberg: Lidé očividně raději slyší sliby než pevní postoje

Čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg označil výsledek voleb za prohru, kterou přisuzuje tomu, že strana neuhnula ze svých principů.

Přibývá krádeží drahých kol na objednávku, potvrdily pojišťovny

Hodnota ukradených kol klientů pojišťoven v Česku v letošním roce vzrostla. Častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly, na něž se soustředí organizované skupiny zlodějů, vyplývá z ankety ČTK mezi tuzemskými pojišťovnami.

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Obyvatelé hlavního města v minulosti hlasovali výrazně „pravicověji“ než lidé z ostatních regionů. Očekává se to i tentokrát, jak potvrdila také naše předvolební sonda. Praha je tradiční baštou pravice a liberálně orientovaných stran. Minulé parlamentní volby v roce 2013 opanovala v hlavním městě TOP 09. Hlasovalo pro ni přes 23 procent voličů, zatímco na celostátní úrovni jen 12, což stačilo na republikové čtvrté místo.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení