Ráno je krizové

„Situace s parkováním v Karlíně je neúnosná hlavně ráno, zvláště teď, když Praha 2 zavedla zóny. Osobně to rozhodnutí nechápu, město zavádí zóny placeného stání, ale přitom řidiči platí vysoké daně, je drahý benzin a máme jedny z nejhorších vozovek v Evropě. Tak za co platíme? Myslím, že lepší řešení by bylo vybudovat parkoviště například v okolních rozlehlých dvorech, pak by řidiči neparkovali v silnicích,“ zlobil se včera Karel Tuháček z Karlína.

Jiný názor má na tento problém starosta Prahy 8 Josef Nosek, který nezaznamenal žádný nárůst automobilů. „Zatím je u nás vše v pořádku, mezi námi a druhou městskou částí je totiž ještě Praha 3, kde zóny nejsou. Otázkou je, jak se situace vyvine v příštích dnech,“ uvedl Nosek. Obyvatelé Karlína si však změn všimli už teď a podle mnohých z nich jsou například souběžné ulice Sokolovská a Křižíkova vozy přímo přeplněny, obtížně se parkuje i ve všech přilehlých ulicích.

Starosta Prahy 10 Vladimír Lipovský si je stejně jako obyvatelé vědom, že zóny v Praze 2 stojí za nezvyklým nárůstem parkujících vozů v jejich městské části. „Nárůst automobilů pociťujeme zejména na hranici druhé a desáté městské části. Do budoucna plánujeme parkovací domy, myslíme si totiž, že je lepší dostat automobily pod povrch,“ nastínil Lipovský počínání Prahy 10 v příštích letech.

Přeplněné Vršovice

„Praha 2 zavedením zón vytlačila spoustu řidičů do Vršovic, které jsou jí nejblíže. Hlavně ráno je situace krizová,“ stěžoval si Deníku řidič Tomáš Štětrych z Prahy 10. Během celého dopoledne byla plná všechna stání v ulicích kolem Vršovického náměstí a Ruské ulice. Podle těch, kteří v okolí bydlí, jsou největším problémem zaměstnanci firem, kteří zablokují stání na celý den.

„Podle městské policie se žádné změny v souvislosti se zvýšeným přísunem řidičů do čtvrté městské části neprojevily. Možná, že se neprojeví ani v příštích dnech, na to ale zatím nedokážeme odpovědět. Mohu jen potvrdit, že my do budoucna zóny neplánujeme,“ řekla tisková mluvčí Prahy 4 Markéta Aulová. To, že zavedení zón zatím Nusle nějak zásadně nezasáhlo, potvrdil i řidič Viktor Paska. „Pracuji v Nuslích už několik let a řekl bych, že situace v tomto týdnu je srovnatelná s tou předchozí. Možná, že pár vozů přibylo, toho si ale ani nevšimnete,“ usmál se Paska.