Chtějí tak zabránit „odkládání“ automobilů ve svých ulicích, které ze dne na den spustilo zavedení placeného parkování na Vinohradech a jež se po připojení Žižkova a Prahy 7 ještě zhorší.

Radnice Prahy 8 včera oznámila, že po Novém roce začne o parkovacích zónách vyjednávat s magistrátem. „Až zavede zóny Praha 3 a 7, nezbude nám kvůli vytěsňování řidičů, kteří dojíždějí do práce, nic jiného, než parkování začít urychleně řešit i u nás,“ uvedl starosta Prahy 8 Josef Nosek.

O zónách placeného stání v úterý jednala také Praha 5. Obecní rada schválila připravit do dvou měsíců studii placeného stání na Praze 5. „Všude se zóny zavádějí, a abychom se nestali parkovištěm, musíme se přizpůsobit. Zatím je v jednání centrální část Smíchova od Malé Strany po smíchovské nádraží a Radlickou ulici. Jinde se o tom neuvažuje,“ sdělil člen dopravní komise Jiří Metelec.

Kromě obavy z dopravního kolapsu po zavedení zón v okolních částech vede Prahu 8 k diskusím o podmínkách zavedení zón také výzkum veřejného mínění, který si nechala vyhotovit v říjnu v Karlíně. Většina dotázaných obyvatel byla pro zavedení zón.

„Při výběru ze tří možností parkování si 70 procent dotázaných vybralo právě zóny. Pro placené podzemní garáže se vyslovila necelá čtvrtina, sedm procent preferuje hlídaná parkoviště,“ poznamenal místostarosta Prahy 8 Michal Kindl.

Vedení této městské části má k systému zón výhrady, zóna je však pro něj nyní více přijatelná, než tomu bylo v počátcích jejího zavádění. Praha 8 věří, že než zóny prodiskutují, tak se částečně změní i podmínky pro návštěvnické stání. „Modré zóny totiž omezují ty, kteří potřebují zaparkovat u domu jen na chvíli,“ dodal Kindl.

Ostatní městské části se placenému parkování zatím brání. Praha 6, která sousedí s jedničkou, pětkou i sedmičkou, vyčkává na konec roku, kdy bude mít studii parkování v Dejvicích a Bubenči. Pak začne řešit parkování na svém území.

Praha 10: Je to nesystémové

Praha 10 sousedící s Prahou 2 i Prahou 3 zóny stále odmítá. „Ačkoliv je situace na hranicích městských částí kritická, k zónám se nepřipojíme, protože jsou nesystémové,“ potvrdil mluvčí Jan Charvát. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka, který má zavádění zón v Praze na starost, je další rozšiřování zón během na dlouhou trať.

„Vyjednávání je otázkou měsíců, rozšíření zón do dalších částí otázkou let,“ uvedl Blažek s tím, že vedení města se rozšíření bránit nebude, musejí však navazovat na stávající zóny. „Nejde udělat izolovanou zónu, která nebude navazovat na stávající systém,“ myslí si Blažek.

Rozšiřování zón je podle Prahy podmíněno také dalšími opatřeními. „Nelze uvažovat o rozšíření zón, aniž bychom hodnotili i další aspekty. Pokud by měly k zónám přistupovat další části Prahy, musíme přemýšlet o tom, jak bude zajištěna možnost parkování na okrajích města,“ uvedl Rudolf Blažek. Podle něj je v zájmu města, aby se postaralo o záchytná parkoviště pro mimopražské obyvatele. Jak budou po svém městě cestovat Pražané, však neřeší.

 

Parkování: situace je kritická

Po zavedení zón si na nápor řidičů, kteří nesmějí parkovat v Praze 2 a 1, nejvíce stěžuje Praha 3 a 10. „Spuštění zón se u nás projevilo zejména na hranicích s Vinohrady. Parkování se tady místním značně zkomplikovalo,“ potvrdil Deníku mluvčí Jan Sotona. Praha 3 již měla mít zóny zavedeny, zatím tak udělat ale nemůže, protože výběrové řízení na jejich správce bylo napadeno u antimonopolního úřadu.

„Situace v parkování v Praze 7 se po dalším zavedení v sousední Praze 1 skutečně zhoršila. Místo k parkování se tu dnes prakticky nenajde,“ dodal mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

„Situace na hranicích s Prahou 2 je kritická. Budeme o ní v několika dalších dnech s druhou městskou částí jednat,“ uvedl mluvčí radnice desítky Jan Charvát. Praha 2 mezitím hlásí rekordní počet prodaných karet i odtažených aut. Za prvních šest dnů odtáhli strážníci auto 246 řidičům. Kromě toho uložili 189 blokových pokut a za stěrače rozmístili 1596 výzev. „V současné době máme prodaných asi 11 tisíc karet, největší nápor jsme zažili poslední říjnový den, kdy si pro ně přišlo tisíc lidí,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová. (hav)