VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Parkovací zóny také v Praze 5 a 8

PRAHA - Zavedení zón placeného stání v centru metropole spustilo lavinu. Kromě Prahy 3 a 7, kde jsou zóny již připraveny, ale zablokovány předběžným opatřením antimonopolního úřadu, se ke stejnému opatření chystají i další dvě městské části – Praha 5 a 8.

8.11.2007
SDÍLEJ:

VÍTKOVA ULICE PŘEPLNĚNÁ AUTY. Většina obyvatel Karlína je podle průzkumu pro zavedení zón.Foto: Deník/Eva Kořínková

Chtějí tak zabránit „odkládání“ automobilů ve svých ulicích, které ze dne na den spustilo zavedení placeného parkování na Vinohradech a jež se po připojení Žižkova a Prahy 7 ještě zhorší.

Radnice Prahy 8 včera oznámila, že po Novém roce začne o parkovacích zónách vyjednávat s magistrátem. „Až zavede zóny Praha 3 a 7, nezbude nám kvůli vytěsňování řidičů, kteří dojíždějí do práce, nic jiného, než parkování začít urychleně řešit i u nás,“ uvedl starosta Prahy 8 Josef Nosek.

O zónách placeného stání v úterý jednala také Praha 5. Obecní rada schválila připravit do dvou měsíců studii placeného stání na Praze 5. „Všude se zóny zavádějí, a abychom se nestali parkovištěm, musíme se přizpůsobit. Zatím je v jednání centrální část Smíchova od Malé Strany po smíchovské nádraží a Radlickou ulici. Jinde se o tom neuvažuje,“ sdělil člen dopravní komise Jiří Metelec.

Kromě obavy z dopravního kolapsu po zavedení zón v okolních částech vede Prahu 8 k diskusím o podmínkách zavedení zón také výzkum veřejného mínění, který si nechala vyhotovit v říjnu v Karlíně. Většina dotázaných obyvatel byla pro zavedení zón.

„Při výběru ze tří možností parkování si 70 procent dotázaných vybralo právě zóny. Pro placené podzemní garáže se vyslovila necelá čtvrtina, sedm procent preferuje hlídaná parkoviště,“ poznamenal místostarosta Prahy 8 Michal Kindl.

Vedení této městské části má k systému zón výhrady, zóna je však pro něj nyní více přijatelná, než tomu bylo v počátcích jejího zavádění. Praha 8 věří, že než zóny prodiskutují, tak se částečně změní i podmínky pro návštěvnické stání. „Modré zóny totiž omezují ty, kteří potřebují zaparkovat u domu jen na chvíli,“ dodal Kindl.

Ostatní městské části se placenému parkování zatím brání. Praha 6, která sousedí s jedničkou, pětkou i sedmičkou, vyčkává na konec roku, kdy bude mít studii parkování v Dejvicích a Bubenči. Pak začne řešit parkování na svém území.

Praha 10: Je to nesystémové

Praha 10 sousedící s Prahou 2 i Prahou 3 zóny stále odmítá. „Ačkoliv je situace na hranicích městských částí kritická, k zónám se nepřipojíme, protože jsou nesystémové,“ potvrdil mluvčí Jan Charvát. Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka, který má zavádění zón v Praze na starost, je další rozšiřování zón během na dlouhou trať.

„Vyjednávání je otázkou měsíců, rozšíření zón do dalších částí otázkou let,“ uvedl Blažek s tím, že vedení města se rozšíření bránit nebude, musejí však navazovat na stávající zóny. „Nejde udělat izolovanou zónu, která nebude navazovat na stávající systém,“ myslí si Blažek.

Rozšiřování zón je podle Prahy podmíněno také dalšími opatřeními. „Nelze uvažovat o rozšíření zón, aniž bychom hodnotili i další aspekty. Pokud by měly k zónám přistupovat další části Prahy, musíme přemýšlet o tom, jak bude zajištěna možnost parkování na okrajích města,“ uvedl Rudolf Blažek. Podle něj je v zájmu města, aby se postaralo o záchytná parkoviště pro mimopražské obyvatele. Jak budou po svém městě cestovat Pražané, však neřeší.

 

Parkování: situace je kritická

Po zavedení zón si na nápor řidičů, kteří nesmějí parkovat v Praze 2 a 1, nejvíce stěžuje Praha 3 a 10. „Spuštění zón se u nás projevilo zejména na hranicích s Vinohrady. Parkování se tady místním značně zkomplikovalo,“ potvrdil Deníku mluvčí Jan Sotona. Praha 3 již měla mít zóny zavedeny, zatím tak udělat ale nemůže, protože výběrové řízení na jejich správce bylo napadeno u antimonopolního úřadu.

„Situace v parkování v Praze 7 se po dalším zavedení v sousední Praze 1 skutečně zhoršila. Místo k parkování se tu dnes prakticky nenajde,“ dodal mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

„Situace na hranicích s Prahou 2 je kritická. Budeme o ní v několika dalších dnech s druhou městskou částí jednat,“ uvedl mluvčí radnice desítky Jan Charvát. Praha 2 mezitím hlásí rekordní počet prodaných karet i odtažených aut. Za prvních šest dnů odtáhli strážníci auto 246 řidičům. Kromě toho uložili 189 blokových pokut a za stěrače rozmístili 1596 výzev. „V současné době máme prodaných asi 11 tisíc karet, největší nápor jsme zažili poslední říjnový den, kdy si pro ně přišlo tisíc lidí,“ uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová. (hav)

 

8.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Výdejce jídel 22 000 Kč

Hledáme zaměstnance na HPP do moderní samoobslužnou restaurace (pracoviště na Praze 2 v areálu nemocnice na Karlově náměstí). Náplň práce: nakládání a přeprava jídel, výdej jídel přes pult. Pracovní doba: Po-Pá 6.00-14.30 h.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 20 450 Kč

Specialisté v oblasti hospodaření s majetkem státu a organizací referent/referentka oddělení Podpory realizací odboru Majetkové metodiky. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20450 kč, mzda max. 30750 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: požadavky na uchazeče: , , vysokoškolské vzdělání v magisterském nebo bakalářském studijním programu, znalosti z oborů hospodaření s majetkem státu a jeho prodeje a oceňování včetně znalosti souvisejících právních předpisů, znalost práce s PC (MS Office, internet) , samostatnost, spolehlivost, komunikační schopnost, pečlivost, státní občanství České republiky, občanství jiného členského státu Evropské unie nebo občanství státu, který je smluvním státem Dohody o Evropském hospodářském prostoru, trestní bezúhonnost, splnění podmínek ustanovení § 17 odst. 2 a odst. 3 zákona č. 201/2002 Sb., , charakteristika pracovního místa:, , příprava vnitřních předpisů a metodické vedení územních pracovišť v oblasti hospodaření a nakládáni s majetkem státu, a to především při výběrových řízeních, veřejných dražbách a elektronických aukcích, příprava odborných stanovisek, pravidelné rozšiřování odborných znalostí, sledování změn zákonů, vyhlášek v oblasti hospodaření s majetkem a jeho prodeje, oceňování. Pracoviště: Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových - 001, Rašínovo nábřeží, č.p. 390, 128 00 Praha 28. Informace: Martina Agyagosová, +420 225 776 686.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Speciální pedagogové 26 020 Kč

Speciální pedagogové Speciální pedagog. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26020 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Nabízíme výbornou dostupnost z Prahy ( 15 minut autobusem od metra Dejvická nebo 15 minut vlakem z Masarykova nádraží, Holešovic nebo Libně), dobrou vybavenost, podporu učitelům a vstřícné prostředí. Očekáváme odpovídající vzdělání, spolehlivost, pozitivní vztah k dětem a zájem o práci. Obecní byt k dispozici.. Pracoviště: Základní škola roztoky [719], Školní nám., č.p. 470, 252 63 Roztoky u Prahy. Informace: Olga Janoušková, +420 601 124 207.

Gastronomie - Koncept Kozlovna kuchař/číšník 30 000 Kč

Kozlovna Kozlovna pro přijme do svého kolektivu kreativního kolegu pro obor samostatný kuchař a vrchní číšník. Nutná znalosti z oboru a znalost čepování piva. Jedná se o nově otevíraný projekt "Kozlí doupě" s prac. dobou cca 17- 02.hod. Nabízíme stabilní základní plat. podmínky od 30.000 Kč měsíčně plus benefity/bonusy osobního ohodnocení. Fér jednání nabízíme, ale také vyžadujeme. Možnost kariérního a profesního růstu.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mrakodrap na Litochlebském náměstí pro 1500 úředníků měl dosahovat výšky 105 metrů a tím měl okolní zástavbu převýšit o neuvěřitelných 75 metrů.
8

Projekt „Litochlebský park“ opět narazil

Nemocnice Na Františku.
13

Ředitel Nemocnice Na Františku končí, na svou funkci rezignoval

Primátorka Krnáčová: Investice do školství jsou nejvyšší od roku 2011

Celý letošní školní rok se Pražský deník ve spolupráci s Magistrátem hlavního města Prahy ptal studentů, co je nejvíce trápí, co je zajímá a co by mohlo být na jejich škole či v Praze lepší. V létě budeme naopak přinášet reakce magistrátu na problémy tížící studenty. Dnes se zaměříme na oblast investic do pražského školství.

Pražští veterináři letos našli závady u pětiny prodejců na farmářských trzích

S rychlým nástupem jara se inspektoři Státní veterinární správy působící v Praze zaměřili také na kontrolu prodeje potravin na farmářských trzích. Konkrétně šlo o živočišné komodity jako jsou maso, ryby, masné a rybí výrobky, vejce, mléko a mléčné produkty či med. 

Přes Prahu se opět přehnala bouřka s krupobitím. Problémy mělo i letiště

/VIDEO/ Páteční výstraha před silnými bouřkami meteorologů tentokrát byla přesná. Kolem poledne se silný déšť doprovázený větrem a kroupami prohnal Prahou. Ve srovnání se středečním řáděním počasí teď nezpůsobilo takové škody. Největší problémy podle všeho zaznamenali obyvatelé Prahy 6. Na chvíli se omezil dokonce provoz na Letišti Václava Havla.

Potyčka v Zemanově štábu byla přestupkem, vyhodnotila policie

Potyčku, která se v lednu tohoto roku odehrála v pražském Top Hotelu po prezidentských volbách, vyhodnotila policie jako přestupek proti občanskému soužití. Věc bude řešit správní úřad v Praze 4. Výjimkou je počínání podnikatele Karla Slezáka, který v únoru zemřel a policie jeho případ odložila. V pondělí o tom informovala média policejní mluvčí Andrea Zoulová.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT