„Parkoval jsem na Vinohradské u hřbitova. Zatímco minulý týden jsem zaplatil 30 korun za hodinu, teď už platím 40,“ říká Jan Kotrlík z Prahy 2.

Provozovatelé placených parkovišť ale tvrdí, že kvůli zónám nezdražili. „Zdražili jsme na začátku roku, zatím další zvýšení cen neplánujeme,“ říkají. To platí i o odstavných parkovištích P+R. Případné zvýšení parkovacího poplatku by musel schválit magistrát.

V Praze 2 musejí zónám ustoupit všechna placená parkoviště, v Praze 1 jich zůstane šest. „Provozovatelé obdrželi výpověď kvůli zavádění placených zón. Původně byla plánována do konce října, posléze byla smlouva prodloužena do konce listopadu s tím, že ve smlouvě je nyní jednodenní výpovědní lhůta,“ uvedl mluvčí Technické správy komunikací, která parkoviště pronajímá, Tomáš Mrázek.

V prosinci začnou placená a hlídaná parkoviště nahrazovat návštěvnické zóny. „První automaty začneme montovat na Malé Straně a v Praze 2 od 22. prosince,“ uvedl ředitel společnosti Parking Praha Karel Jarolímek. Za parkování v nich zaplatí lidé po Novém roce při dlouhodobém stání 30 korun, při krátkodobém 40 korun. Tuto částku musejí na většině parkovišť v Praze 2 zaplatit řidiči již dnes.

Jejich zavedení bude mít dopady na řidiče i správce hlídaných parkovišť. Zatímco platit budou řidiči za parkování dál, o hlídání vozů po namontování automatů přijdou. Firmy zase přijdou o peníze a jedna také propustí několik desítek zaměstnanců.

O práci přijdou další lidé

„Kvůli výpovědi jsme již několik lidí propustili v Praze 1 a 3 a dalších 50 jich ještě o práci přijde,“ uvedla jedna ze zaměstnankyň agentury Rokambo. Ta spravuje dvě parkoviště na Malostranském náměstí a pět parkovišť v Praze 2. Ze všech má již výpověď. Hledat nové uplatnění bude muset také družstvo invalidů Dispo, které v druhé městské části provozuje placené parkoviště na Karlově náměstí a v ulici Na Slovanech. „Propouštět nemůžeme, pro osoby se sníženou pracovní schopností musíme najít nové uplatnění,“ uvedla Pavlína Ptáčková z dispečinku firmy.

 

Osud parkovišť

Která placená parkoviště mají výpověď

Praha 1
– Malostranské nám u Sv. Mikuláše
- Rokambo
– horní část Malostranského
náměstí
– Kosárkovo nábřeží
Praha 2
– U nemocnice
– Tylovo náměstí
– Karlovo nám
– Karlovo nám. u Nové radnice
– Karlovo náměstí u polikliniky
– Ibsenova
– Škrétova
– Korunní
– Šubertova
– sever náměstí Míru
– Pod Slovany
– Anglická
– Pod Nuselskými schody
– Vinohradská tržnice
Která placená parkoviště zůstanou
jen Praha 1
– Na Františku
– Malostranské náměstí
– u ministerstva zemědělství
– Washingtonova
– Alšovo nábřeží
– Taxistanoviště Wilsonka
Zdroj: TSK

 

 

Cena parkovného

Kolik řidiče dnes stojí hodina na placeném parkovišti
– Karlovo náměstí 35 – 40 Kč
– Anglická 40 korun
– náměstí Míru 40 korun
– Pod Slovany 20 korun
– Vinohradská ulice (Vinohradský pavilon) 30 až 60 korun

Kolik bude řidiče stát hodina v návštěvnické zóně
– Karlovo náměstí 40 korun
– Anglická ulice 40 korun
– náměstí Míru 40 korun
– Pod Slovany 30 korun
– Vinohradská ulice 40 korun