Ceny zvýšily jak některé velké společnosti, tak malí živnostníci. A zákazníkům se to příliš nezamlouvá.

„Objednali jsme si do jednoho z bytů v Praze 2 kuchyni z IKEA. Když nám ale přišla faktura navýšená o částku za parkování v zóně, nestačili jsme se divit. Je to neseriózní jednání, protože nás na to společnost předem neupozornila,“ popsal jeden ze zaměstnanců společnosti se sídlem v Mánesově ulici v Praze 2, která zprostředkovává služby majitelům domů. Kvůli svým klientům chce ale zůstat v anonymitě.

Podle mluvčí společnosti IKEA Petry Krobotové k navýšení ceny o parkovné v Praze 1, 2, 3 a 7 skutečně došlo. „Ale pouze v případech, kdy si kromě přivezení nábytku zákazník objedná také montáž,“ informovala Krobotová a dodala, že o této zkutečnosti by měl být zákazník informován na prodejně či v brožuře společnosti.

Služby ale nezdražila prostřednictvím nasmlouvané firmy jen IKEA. Zdražení, na které upozornila první Mladá fronta, se dotklo i menších živnostníků. Účtovat parkovné k ceně svých služeb začal například zámečnický servis Jiřího Růžičky. Pokud si u nich objednají práci lidé z Prahy 1, 2, 3 nebo 7 vyjde je dojížďka zámečníka o 120 korun dráž než obyvatele jiných městských částí. „Používáme jednorázové karty pro dvouhodinové parkování v modré zóně, které nás vyjdou právě na takovou částku,“ uvedl Jiří Růžička, jehož firma sídlí v Táboritské ulici v Praze 3. Podle něj lidé na zóny nadávají, nakonec si ale připlatí, protože službu potřebují.

Někteří podnikatelé zatím ke zvyšování cen nesáhli, do budoucna je ale připravují. „Parkování v centru je po zavedení zón velký problém. Zatím jsme měli v zónách jen několik zakázek, ale je jasné, že s tím budeme něco muset dělat. Cenu parkovného návštěvníkům v budoucnu do služeb budeme muset započítat,“ uvedl Josef Marhold ze společnosti Nábytek Praha, která vyrábí namíru mimo jiné kuchyně, skříně, postele nebo okna.

Podle zaměstnance firmy, která zprostředkovává služby majitelům domů, ale zdražení není jediným odrazem zón. „Jedna z firem, která montuje kabelové televize, do části Prahy, kde jsou zóny, vysloveně přijet nechtěla. Slyšel jsem i o případech, kdy si soukromník od zákazníka vzal zálohu čtyři tisíce korun pro případné uhrazení odtaženého vozidla,“ popsal zaměstnanec.

Vyšší ceny zřejmě budou trápit obyvatele bydlících v zónách a podnikatele i nadále. Magistrát totiž změnu systému poté, co zavedl dvouhodinové stírací karty, neplánuje. „Pozve-li si někdo řemeslníka, musí s placením parkování počítat. Pokud bychom systém změnili, podnikatelé by zabírali místa rezidentům,“ uvedl ředitel odboru dopravy magistrátu Jan Heroudek.

Na kolik může vyjít podnikatele parkování

Pokud řemeslník nemá sídlo v dané městské části, musí se spolehnout na návštěvnické zóny placeného stání nebo jednorázové, stírací karty pro stání v modré, tedy rezidentní zóně.

V městských částech, kde již návštěvnické zóny fungují, zaplatí podnikatel za hodinu od 15 korun výše. Pokud bude parkovat přímo u domu, může si na příslušné městské části zakoupit dvouhodinovou parkovací kartu za 120 korun.

Pokud podnikatel sídlí v dané městské části, pak v ní má nárok na přenosnou kartu za 30 tisíc korun ročně nebo na parkovací kartu vázanou na značku vozidla. Ta vyjde pro první automobil na 12 000 korun ročně, za každé další vozidlo je to 36 000 korun ročně.