Nejinak je tomu u v posledních dnech tolik skloňované Šatovky. Squatteři ji obsadili poprvé už před dvěma lety. Radnice se s nimi dohodla s tím, že má s objektem plány. Vedení městské části totiž už od roku 2011 čeká na změnu územního plánu.

„Od té doby jsme zabezpečili konstrukce objektu, protože byly napadené dřevomorkou,“ uvedl mluvčí Prahy 6 Ondřej Šrámek.Opravy tak mají začít až poté, co dojde na změnu územního plánu. „Do objektu nicméně nijak nezatéká, není tedy důvod do stávajícího stavu investovat, protože tak jako tak musí projít celkovou rekonstrukcí,“ vysvětlil Šrámek.

Budova by se podle Prahy 6 měla přeměnit na zázemí pro seniory, kulturní místnost a další prostory vhodné pro setkávání. Kolem ní mají vyrůst menší domky pro trvalé bydlení seniorů.

Milada hledá majitele

Na mrtvém bodě je i nejznámější pražský squat, vila Milada. Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) se sice objekt po řadě měsíců podařilo převzít od ministerstva školství, hledání nového majitele se ale opět zkomplikovalo.

„Zahájili jsme práce na nalezení nového vlastníka, ale proces byl na žádost Univerzity Karlovy dočasně pozastaven,“ popsal aktuální stav mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka. Důvodem je tentokrát územní řízení o oddělení části pozemku, který univerzita potřebuje jako příjezdovou cestu. „Jakmile bude tato záležitost vyřízena, v případě nezájmu ostatních státních institucí vyhlásíme výběrové řízení,“ doplnil Ležatka.

Sanatorium Na Cibulce

Spory se také táhnou s usedlostí Cibulka v Praze 5, kde kvůli neoprávněnému vniknutí zasahovala policie před třemi lety. Vlastník Oldřich Vaníček má s majetkem plány. V místě chce postavit sanatorium, potřebná dokumentace by mohla být schválená za deset měsíců.

Přibližně před rokem okupovali squatteři dvě budovy na rozhraní Hybernské a Senovážné ulice v centru města. Ani v tomto případě nedošlo k výraznému posunu. Domy totiž vlastní stát, zájem ale o ně projevil magistrát hlavního města. „Aktuálně se zpracovávají znalecké posudky a budova by měla být směněna s magistrátem za jiné nemovitosti, které naopak potřebuje stát,“ popsal mluvčí ÚZSVM. Ke směně by mělo dojít během letošního roku.

V blízké době se ale snad začne proměňovat objekt bývalých parních lázní v ulici Na Slupi, ten je v soukromých rukou. Za poslední roky se z něj stal squat hned dvakrát, naposledy v roce 2011. „Aktuálně se začíná projednávat projektová dokumentace se všemi dotčenými orgány,“ uvedla Martina Klapalová z radnice Prahy 2.