O tom že se plánují změny k lepšímu, je slyšet opakovaně. Už při loňském spuštění bezpečnostních opatření mluvčí Hradu Jiří Ovčáček hovořil o plánech na nové technické zabezpečení, které přinese „větší plynulost toku návštěvníků“. Podobná slova pak zazněla ještě opakovaně. S tím, že urychlit kontroly by mohlo nasazení nejmodernější techniky.

Až bude projekt

Kdy půjde o realitu? Bude třeba počkat. Naznačují to slova hradního kancléře Vratislava Mynáře, který před dvěma měsíci představil domluvu s památkáři o náhradě malých budek (postavených v místě kontrol loni na podzim) rozměrnějšími přístřešky – a při té příležitosti se dotkl i chystaných změn.

Fronty před pražským hradem. | Video: DENÍK/ Martin Divíšek

Ty má navrhnout nový technický projektant, který posoudí současné vybavení kontrolních míst a potřebu jeho obměny či doplnění. Než budou plány hotovy, budou dál sloužit současné bezpečnostní rámy. A zůstanou i fronty před nimi, kdy je třeba čekající lidi chránit před možným útokem.

Kdy lze očekávat zásadnější novinky? 

Právě takový účel nepochybně mají betonové zátarasy, které byly ve středu montovány u vstupu od Prašného mostu: chránil lidského hada před možným útokem pomocí auta. Kdy lze očekávat zásadnější novinky? Tyhle informace Deník ve středu nezískal ani na Hradě, ani od policie, která kontroly zajišťuje.

Tím méně na ministerstvu vnitra. Ba ani na ministerstvu obrany, jehož šéf Martin Stropnický (ANO) už na podzim hovořil ve sněmovně o stomilionovém příspěvku ministerstva na vylepšení bezpečnostních opatření. Zmínil tehdy možnost pořídit moderní zařízení, které by kontroly návštěvníků podstatně urychlilo.

Podobně jako jinde


Městská organizace Prague City Tourism již od zavedení opatření tlumočila výhrady, se kterými se setkávala. Častěji než od návštěvníků, kteří většinou pokrčí rameny s tím, že bezpečnost je důležitá a podobná opatření znají i z návštěv jiných turistických skvostů, pocházely připomínky od průvodců. Ti si stěžovali na zdržení – podle nich zbytečné, a navíc těžko odhadnutelné. Jako komplikaci vnímají bezpečnostní kontroly i ti z místních, kteří bývali zvyklí areálem Hradu procházet.

Výjimky? Kdepak!

Deník zaznamenal i laické náměty, že právě Pražanům žijícím v okolí by se mohlo ulevit. Bylo by prý dobré, kdyby dostali nějakou kartu, která by jim umožnila absolvovat kontroly snadněji. Ojedinělé nebylo ani volání po koridoru, který by předem objednaným skupinám turistů umožnil projít kontrolou přednostně.

Tyhle možnosti se leckomu mohou zdát lákavé, bezpečnostní odborníci ale hroutí hlavou: tohle není cesta. Stejná pravidla musí platit pro všechny; jinak by opatření ztratila smysl. A že by snad bezpečnostní opatření mohla být zrušena? Za současné situace ve světě i v Evropě? Ani nápad!