Obavy ze změn v územním plánu hlavního města nekončí. Lidé mají strach hlavně z dalších rozsáhlých staveb, velkých developerských projektů a úbytku zeleně. Hodně ožehavé je také téma stavby Pražského okruhu, jehož část by měla podle plánů města vést přes Suchdol. Změna upřesňuje dále i vedení trasy dalších významných komunikací, jako je městský okruh, Vysočanská radiála a další.

V srpnu už ale skončila možnost podávat ke změnám připomínky, a tak budou mít konečné rozhodnutí v rukách pražští radní a následně zastupitelé.

„Bylo podáno přibližně 200 připomínek, přičemž pod některými z nich bylo podepsáno až 700 lidí,“ spočítala Jitka Cvetlerová, ředitelka magistrátního odboru územního plánování s tím, že všechny připomínky budou nyní posouzeny a vyhodnoceny a teprve následně se s nimi budou zabývat zastupitelé.

Je to zbytečné

„Projednávání rozsáhlých změn územního plánu (ÚP) v době, kdy už je prakticky hotový koncept nového územního plánu, nedává smysl,“ sdělil Martin Skalský ze sdružení Arnika, které se změnami ÚP zabývá. „Proces změn a příprava nového ÚP se dostanou do souběhu a budou se vzájemně překrývat. Pro běžného občana je prakticky nemožné se vyznat nejen v podkladech, ale i rozklíčovat, jak by vlastně měla Praha po schválení všech projednávaných dokumentací vypadat,“ navázal Skalský.

Ten navíc tvrdí, že se hlavní město nevěnovalo hodnocení vlivu na životní prostředí, což je dané zákonem. Magistrát to ale odmítá.

Okruh v Suchdole, starosta bojuje dál

Asi nejcitlivější změnou v ÚP je stavba Pražského okruhu na severovýchodě Prahy. Zde má vést obchvat kolem hlavního města přes Suchdol v takzvané jižní variantě.

S tou ale vedení Městské části Praha-Suchdol zásadně nesouhlasí. Obává se nadměrného hluku a zhoršeného ovzduší. Dlouhodobě proto navrhuje vést obchvat v takzvané severní variantě. Po ukončení připomínkování proto starosta Suchdola Petr Hejl neváhal a sdělil, že pokud bude město i nadále v územním plánu prosazovat jižní variantu, hodlá se obrátit na Nejvyšší správní soud. „V případě, že to schválí zastupitelstvo hlavního města, na soud se určitě znovu obrátíme,“ řekl.

Nejvyšší správní soud už se tento případ v minulosti řešil a doporučil, aby se město obchvatem kolem Suchdola zabývalo. O změnách v plánu by mělo definitivně rozhodnou pražské zastupitelstvo na podzim letošního roku.

Změna ÚP se dále týká například: tras některých dopravních staveb, trasy některých biokoridorů, vymezení velkých rozvojových území (např: Letňany a Kbely, Pelc Tyrolka, Strahovský stadion a Smíchovské nádraží), seznam veřejně prospěšných staveb či zjednodušuje rozdělení funkčních ploch