S velkým rozhořčením byl přijat fakt, že se v letošním roce nedokončí zásadní rekonstrukce komunikace v Michelské ulici v Praze 4.

Původní sliby a záruky o tom, že budou všechny etapy hotové do konce listopadu, najednou neplatí a obyvatelé a řidiči tak jen nevěřícně kroutí hlavou.

Důvod pro zastavení prací je prostý. Na dokončení nejsou peníze, chybí desítky milionů korun. Záhadou je, že u tak důležité akce to nebylo jasné už dříve a město ujišťovalo, že bude vše hotové najednou. „Na stránkách Prahy 4, ale i technické správy komunikací (TSK) byl jasně nastavený harmonogram a najednou je to jinak. Chtěl bych říct, že mě to překvapuje, ale když se podívám na Blanku či Vysočanskou radiálu, tak vlastně ani ne. Tady je asi normální, že se vše posouvá podle chuti a vždy vyplavou nějaké problémy,“ zlobil se řidič z povolání Stanislav Vlášek z Prahy 10.

A jak tedy budou práce pokračovat?

„Z jednání se zástupci magistrátu a TSK, vyplynulo, že kvůli nedostatku financí nebude realizována třetí etapa rekonstrukce Michelské ulice s tím, že se práce dokončí pravděpodobně v příštím roce,“ sdělil místostarosta Prahy 4 Jiří Bodenlos (ČSSD), zodpovědný za oblast dopravy.

Jelikož tedy nebude hotové vše, Praha 4 požaduje urychlení prací. „Neprůjezdnost ulice, hluk ze stavby, zvýšená prašnost, to vše občanům Prahy 4 velmi znepříjemňuje život. Budeme požadovat, aby byla Michelská znovu kompletně zprovozněna 1. září letošního roku, nikoli až 30. listopadu, jak zněl původní termín dokončení celé rekonstrukce,“ potvrdil Bodenlos s tím, že díky nedostatku financí, se objem prací se markantně sníží.

Praha 4 zároveň tlačí na magistrát i TSK, aby tedy odložená třetí etapa proběhla v létě roku 2012.

Opravy má na starosti právě technická správa komunikací. Její mluvčí Tomáš Mrázek Pražskému deníku sdělil, na které úseky se letos nedostane. „V letošním roce nebudeme kvůli nedostatku finančních prostředků v plném rozsahu rekonstruovat Michelskou ulici v úseku U plynárny – Ohradní a rovněž nedojde k opravě mostu přes Botič. Předpokládáme, že kompletní rekonstrukce Michelské ulice ukončíme v roce 2012. Práce, které nyní probíhají, se budeme snažit maximálně urychlit při dodržení všech technologických postupů,“ informoval Mrázek.

Chybí 150 milionů

První náměstek primátora Karel Březina (ČSSD), který má na starosti oblast dopravy, pak vypočítal částku, která v současné době chybí. „Dokončení stavby rekonstrukce Michelské ulice vyžaduje ještě náklady ve výši téměř 150 milionů korun. Z důvodu nutnosti realizace, dalších pro město důležitých dopravních staveb, nebylo v letošním roce možné pro tuto stavbu vyčlenit takto vysokou částku v rozpočtu Prahy,“ vysvětlil důvody přerušení prací Březina.

Podle jeho slov tak letos TSK dokončí 2. etapa stavby a zajistí se výkupy a přeložky sítí pro 3. etapu.

Tisíce řidičů se tak musí připravit na to, že je budou provázet problémy v dopravě v Praze 4 mnohem déle.

Již brzy pak na rozhraní Prahy 2 a 4 nastanou další velké dopravní komplikace. Ve čtvrtek se totiž měly rozlepovat obálky s nabídkami na opravu nuselského mostu, na kterém by se do konce května mělo začít pracovat. Doprava zde bude podle postupu rekonstrukce různě omezovat. Vždy by však měly být průjezdné dva jízdní pruhy pro oba směry.

„Skutečně bychom rádi zahájili tuto akci do konce května. Stane se tak, pokud se nevyskytnou žádné překážky. Mám tím na mysli například odvolání proti rozhodnutí výběrové komise. To se samozřejmě může stát, pak by to začátek oprav Nuselského mostu o týdny oddálilo,“ upozornil na závěr Karel Březina.

Čtěte také: Řidiči pozor, Michelská potrápí