„Situace se mírně zhoršila na počátku roku, možná to souvisí s amnestií. Hlavně se kradou barevné kovy. To, co šlo sloupnout z náhrobků, jako jsou medailony, plakety, písmenka, to už je dávno sloupnuté. Teď se zloději zaměřují na rámečky z kolumbárních okének nebo na mosazné obaly od uren," řekl Červený. Materiální škody přitom nejsou to nejhorší. „Když dojde ke ztrátě urny nebo jejímu vysypání, je to pro rodinu nenávratná škoda," uvedl ředitel.

SPH se stará o 29 z celkem asi 70 pohřebišť v hlavním městě. Bezpečnostní služba hlídá v noci například hřbitovy na Vyšehradě nebo v Ďáblicích. Olšanský hřbitov hlídá bezpečnostní agentura 24 hodin denně. „Dříve zde byla jen noční ostraha. Teď jsme zavedli non-stop ostrahu a přidali jsme cvičeného psa," uvedl ředitel. Na hřbitově se postupně buduje i kamerový bezpečností systém. V první fázi budou instalovány kamery u všech osmi vstupů do hřbitova, postupně se bude systém rozšiřovat na hlavní cesty, uvedl ředitel.

Hřbitovní správa využívá i speciální bezpečnostní zařízení, takzvané fotopasti. „Je to mobilní zařízení, které se připevní do korun stromů a které reaguje na pohyb. Vyfotí vše, co se hýbe," uvedl Červený. Zařízení putuje po všech pražských hřbitovech, umísťováno je především do míst, kde hrozí zvýšená trestná činnost. Hřbitovní správa se ale díky fotomonitoringu dozví i to, jaká zvířata se po hřbitovech pohybují. „A kvituji s povděkem, že sem chodí i městská a státní policie. Jsou případy, že po vyhodnocení snímků za noc je na nich vidět jen policie," uvedl Červený.

Ostrahu pražských hřbitovů má na starosti externí firma, která sídlí na Olšanských hřbitovech. Na ostatní hřbitovy hlídky pravidelně vyjíždí.

SPH je příspěvkovou organizací hlavního města, ročně dostává příspěvek asi 55 milionů korun. Přibližně stejně si sama vydělá pronajímáním hrobů, organizací pohřbů a další činností.