VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zloději kabelů opakovaně zastavili vlaky v Praze

Praha - Vlaky nejezdily vinohradským tunelem, cestující byli včera nuceni čekat na své spoje až hodinu. Provoz byl spuštěn po poledni.

23.9.2008
SDÍLEJ:

PODRUHÉ ZA 24 HODIN. Opakovaná krádež kabelů ochromila železniční dopravu ve vinohradských tunelech.Foto: DENÍK/Jan Handrejch

Neuběhlo ani čtyřiadvacet hodin a ve vinohradském tunelu zloději znovu ukradli kabel. Vlaky tak včera přestaly jezdit mezi hlavním a vršovickým nádražím a mezi hlavním a smíchovským nádražím. Stovky spojů se ihned začaly znovu zpožďovat.

Na stejném místě

„Již podruhé byla odcizena část telekomunikačního kabelu na staveništi hlavního nádraží. Poruchu jsme zjistili kolem půl čtvrté ráno a ihned jsme začali pracovat na jejím odstranění,“ řekl mluvčí Správy železniční a dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla. První krádež, jak již Deník informoval, se stala v pondělí v odpoledních hodinách a provoz byl omezen až do večera.

„Je paradoxní, že včerejší krádež se stala na tom samém místě. V pondělí bylo odcizeno 50 metrů, včera 15 metrů. Jedná se o 48žilný kabel, takže je nutné při opravě udělat celkem 192 letovaných spojů,“ pokračoval mluvčí SŽDC.

Kabely, které zajišťují komunikaci na železnici, jsou nyní pro zloděje lákadlem. Normálně jsou zakopané v zemi, ale v této chvíli se kvůli rekonstrukci hlavního nádraží nacházejí na povrchu.

Přesměrování linek

Pro cestující, kteří mířili na hlavní nádraží, znamenala krádež velké omezení až do odpoledních hodin, kdy se provoz vrátil do normálu.

„Dopravní komplikace byly opravdu veliké. Zpoždění nabraly stovky vlaků. Jelikož jsme museli odklánět dopravu z hlavního nádraží, musely být přesměrovány i další spoje, a provoz se tak výrazně omezil,“ vysvětlil Radek Joklík, manažer komunikace Českých drah.

Vlaky se do normálu vrátily odpoledne

Lidé, jimž krádež zkomplikovala život, si mohli v pokladnách Českých drah vyzvednout jízdenky na městskou hromadnou dopravu a k cestě mezi nádražími Praha-Smíchov a Praha hl. n. a Praha-Vysočany a Praha hl. n. využít její spoje. Nejdelší zpoždění trvala přes hodinu.

V 11.30 hodin se podařilo poruchu opravit. „Po poledni znovu začaly vlaky jezdit na hlavní nádraží, zhruba okolo páté odpolední pak jezdily všechny vlaky standardně podle jízdního řádu,“ doplnil Joklík. „Naštěstí už žádné zpoždění nemáme,“ oddechla si Marie Novosedlská, cestující po 13. hodině vlakem ve směru na České Budějovice.

Krást musela organizovaná skupina

Podle slov mluvčího Hally musela kabel ukrást organizovaná skupina. „Pro jednoho člověka by to bylo nemožné. Komunikační kabel totiž není možné smotat a padesát metrů jeden člověk neodnese. Nás 50 metrů stojí 50 tisíc korun. Zloději kabel kradou asi jen pro měď, kterou odnesou do sběru,“ řekl dále mluvčí. Po zlodějích se již pátrá a případem se zabývají pověření zaměstnanci SŽDC.

Nikdo zatím nevyloučil, že by se podobný případ nemohl opakovat. „Rekonstrukce hlavního nádraží je zatím vůbec největší v jeho historii a pracuje zde množství subdodavatelů, firem a zaměstnanců. V našich silách není všechno ohlídat,“ uzavřel Halla. Policejní hlídky se však mají na lokalitu více soustředit.

Rabování má zabránit novela zákona

Poslanecká sněmovna v úterýdefinitivně schválila novelu zákona o odpadech. Jejím cílem je reagovat právě na velmi časté případy krádeží různých kovových předmětů.

Nově přijatá úprava obsahuje zákaz výkupu některého odpadu od fyzických osob. Zpřísňuje se také povinnost provozovatelů sběren a výkupen v evidenci a identifikaci osob, které odpady odevzdaly, ale i samotného odpadu. Platit za vykoupený odpad bude napříště možné pouze bezhotovostně.

Autor: Lukáš Marek

23.9.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hledá se pamětník tábora v Letech.

Deník vyhlašuje pátrání: Hledá se pamětník tábora v Letech

Rychlobruslařka Karolína Erbanová.

Další medaile! Bronz pro Erbanovou, vybojovala ho ve sprintu na 500 metrů

Vězeňská služba i ministerstvo popřely zhoršení Nikulinova zdraví

Vězeňská služba i ministerstvo spravedlnosti popřely zprávu z ruského tisku ohledně zdravotního stavu údajného ruského hackera Jevgenije Nikulina. Mluvčí bezpečnostního sboru Petra Kučerová dnes na dotaz ČTK sdělila, že Nikulinovo zdraví se od nástupu do české vazby nezhoršilo. Mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová doplnila, že informace uvedená v listu Izvestija není pravdivá.

Pražští soudci se obrátili na Ústavní soud kvůli odebírání DNA

Senát Městského soudu v Praze v čele se soudkyní Vierou Horčicovou navrhl Ústavnímu soudu zrušení dvou ustanovení zákona o Policii ČR, která upravují odebírání a uchovávání biologických vzorků u podezřelých či obviněných osob. Uvedl to dnes server Česká justice. Ustanovení jsou podle pražských soudců z hlediska práv zaručených ústavou i Listinou základních práv a svobod nedostatečná. Požadují stanovit jasnější pravidla, která by zamezila případnému zneužití těchto citlivých údajů. Postup policie při odebírání a uchovávání vzorků DNA delší dobu kritizují i někteří odborníci či organizace na ochranu lidských práv.

VÍME PRVNÍ

Metnar: Komárka jsem mlčenlivosti nezbavil. Může se obrátit na policii

Lubomír Metnar Deníku řekl, že nehodlá hrát roli jazýčku na vahách v kauze, o níž nemá informace. Navíc žádost členů mandátového a imunitního výboru o zbavení mlčenlivosti byla podle něj nekonkrétní.

Klíčníci v pondělí vyzvednou korunovační klenoty

Klíčníci v pondělí po necelých dvou letech opět odemknou v katedrále sv. Víta Korunovační komnatu a vyzvednou korunovační klenoty. Pro veřejnost budou zdarma vystaveny ve Vladislavském sále od 16. do 23. ledna. Společně s nimi si budou moct lidé prohlédnout i například svatováclavskou zbroj. Výstava se uskuteční v rámci oslav 100. výročí vzniku Československa a 25. založení České republiky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT