Šéf krajské policie Václav Kučera, jemuž do plánovaného stavu 3785 uniforem aktuálně chybí 270 mužů a žen, získal předběžný příslib, že by v květnu mohl přijmout zhruba pět desítek nových uchazečů, s nimiž již předběžně jedná. Ani ministr prý ale nyní v čase úspor ještě nemůže říci konečné slovo. Čeká prý na dubnovou informaci blíže neupřesněného charakteru (o níž náměstek policejního prezidenta Vladislav Husák podle vlastních slov doufá, že nebude „aprílová“) – a když vše dopadne podle představ, vyřkne Kubice souhlas definitivní. Doby masových náborových kampaní, kdy policisté hledali nové parťáky, jsou už ale v nenávratnu.

Jiný je dnes i přístup k uchazečům majícím zájem pomáhat a chránit. Už nejde o ty, které bude třeba dva roky školit, ale téměř hotové odborníky – namnoze absolventy střední policejní školy či Policejní akademie. I tak bude podle Kubiceho trvat tak čtyři až šest let, než se z nich stanou skutečně zkušení policajti. Na to přikývl i ředitel Kučera. Nově přijaté kolegy proto nechce posílat jen tam, kde je jevíc zapotřebí navýšit počty policistů, ale hodlá je rozmístit i na pracoviště v „neproblémových“ oblastech, aby získávali zkušenosti a byla zachována kontinuita a funkčnost oddělení.

Policisté často odcházejí do Prahy

Ve středních Čechách je to ještě důležitěji než jinde, protože ti nejlepší policisté často odcházejí do Prahy – hlásí se do výběrových řízení na vedoucí posty u policie v metropoli nebo je zláká služba v celostátních útvarech. Aktuální potřeby zvýšení počtu policistů – nyní třeba v Kolíně a v nejbližším okolí Prahy – se mají řešit vzájemnou výpomocí policejních oddělení. Dojednané výjezdy pražských hlídek i za hranice metropole se přitom osvědčily již na přelomu roku, kdy na Prahu-východ směrem na Čestlice a okolí vyjížděla i pohotovostní motorizovaná jednotka pražské police. Jasně hovoří i čísla, která dokazují pokles trestné činnosti.

Získat desítku policistů k nasazení do terénu je nicméně možno téměř okamžitě, shodli se Kučera s Kubicem. Stačí změnit ministerské nařízení týkající se ostrahy krajského policejního ředitelství, kterou by nově mohli zajišťovat místo policistů civilisté. Ušetřené příslušníky policie by pak bylo možné převést do přímého výkonu služby. Takový návrh Kučera sepíše a zašle policejnímu prezidiu, které jej postoupí dál. „Druhý den poté, co to dostanu, to odešlu podepsané,“ slíbil ministr, podle jehož slov by se nápad Středočechů mohl uplatnit v celé republice. Desítka policistů v kraji – to je přece jedno malé obvodní oddělení!

Stříkačky z evropských peněz

Hasiči ve středních Čechách tak tíživé personální problémy jako policisté neřeší. Jejich ředitel Miloslav Svatoš připomněl, že tabulkový stav 1136 příslušníků je momentálně naplněn. Problémy jsou ale s penězi. „Zvládneme to,“ tvrdí Svatoš odhodlaně. Třebaže rušení některých stanic a omezování zásahové činnosti, o čemž se v minulosti skutečně uvažovalo, prý nyní nehrozí, kvůli úsporám jsou zastaveny veškeré investice. Hasiči v celé republice se mohou těšit jen na rozdělení miliardy korun z evropských fondů – přičemž díl o něco větší než jedna třináctina by z této částky měli ukrojit i Středočeši. Svatoš počítá s tím, že za tyto peníze Středočeši mohli pořídit dva autobusy, čelní nakladače, přepravní kontejnery – a také 12 cisternových stříkaček. Jiný zdroj peněz na pořízení techniky než evropské fondy se letos nenajde – byť tyto finance by měly sloužit k pořízení speciální techniky pro krizové zásahy a ne suplovat státní rozpočet.
„Policejní prezidium si je vědomo, že personální situace ve středních Čechách je na hraně, zaznamenáváme zde kritickou situaci.“

Vladislav Husák, náměstek policejního prezidenta