Nedýchatelný zápach. Vzduch k zalknutí. Často raději nevětráme. To jsou namátkou vybrané komentáře obyvatel pražského Zličína. Západní vítr do jejich ulic zanáší výpary produkované továrnou na zpracování krmiva pro psy a kompostárnou se sídlem v nedalekých Chrášťanech. Podobně postiženi jsou i lidé žijící v obcích Jinočany a Třebonice.

„Od známých máme potvrzeno, že je to občas cítit i v Řepích a Stodůlkách,“ postěžoval si Deníku Vladimír Diviš ze Zličína. „Je to podobné jako žít v blízkosti kafilérie nebo chovné stanice vepřů. Když večer otevřeme okna a větráme do rána, tak v šest hodin vstaneme do nechutně zamořeného prostředí,“ připojila se s kritikou Jana Wolfová ze zličínské Míšovické ulice.

Za pět let žádné řešení

„Tu nepříjemnost registrujeme už asi pět let a stále se nic nevyřešilo. Je v kompetenci městského úřadu v Chrášťanech něco podniknout? A co časté kontroly České inspekce životního prostředí (ČIŽP)?“ ptá se Wolfová. „Po dohodě se zástupci Chrášťan, Jinočan a Zličína chystáme jistá opatření, která by měla v budoucnu obyvatelům jmenovaných obcí ulehčit,“ sdělila včera Deníku zaměstnankyně společnosti zabývající se výrobou krmiva pro psy. Nepřála si být jmenována. Její slova potvrdil starosta Chrášťan Pavel Hrdlička (nestr.). Firma prý ze své vlastní iniciativy nabídla odfiltrování nežádoucích výparů. I když jí k tomu podle vyjádření ČIŽP nezavazuje žádný předpis.

„Dlouhodobě se obracíme na ČIŽP. Každá její kontrola ale skončí konstatováním – zápach odpovídá charakteru výroby,“ vysvětlil starosta Hrdlička, proč se problém tak vleče.

Inspektoři podle zjištění Deníku neshledali na zápachu nic závažného z hlediska toxicity. Lidem by tedy neměl škodit na zdraví. Bude jim ale i nadále otravovat život? Zdá se, že díky iniciativě vedení Chrášťan, Jinočan a Zličína se přeci jen něco změní.

Problém by mohly vyřešit filtry

„S výrobnou psích krmiv intenzivně jednáme. Podle mých informací se v současné době zabývá projektem odfiltrování. Cítíme vstřícnost,“ hodnotí opatrně starosta Chrášťan. Zároveň však dodává: „Firma má zkolaudovaný provoz. K odfiltrování ji vůbec nic nenutí. Chce tu ale i nadále fungovat a kontroly inspekce ji bezesporu obtěžují.“ Podle neoficiálních informací Deníku je opatření skutečně ve fázi projektu a výrobce psího krmiva je ochoten zaplatit nemalé náklady. Výše citovaná zaměstnankyně nic takového nechtěla potvrdit s tím, že k tomu není kompetentní. „Doufám, že zápach z výrobny psích krmiv se nám podaří zmírnit do konce roku. Nepřestaneme na to tlačit. U kompostárny to je o něco složitější. Je pravda, že zápach z ní není tak častý, ale o to intenzivnější. Problém je v tom, že kompostárna nemá pravidelný provoz. Kontrola ČIŽP přišla zpravidla v době, kdy se tam nic nedělo,“ popsal dále Hrdlička.

„Kontroly jsou většinou ohlášené a pro firmu není nic jednoduššího než po dobu kontroly provoz přerušit. Zmíněná kompostárna nebyla pokutována za zápach,“ vysvětlil Deníku pracovník ČIŽP, který si taktéž nepřál uvést své jméno.

„I kompostárna samozřejmě disponuje povolením. Zápach z ní je prakticky nepostižitelný, neměřitelný. Nevím o tom, že by existovaly normy, které by nějakým způsobem regulovaly zápach,“ konstatoval závěrem starosta obce Chrášťany.