Roční kupony si každý rok v průměru koupí 160 tisíc cestu­jících. Od loňského září do letošního ledna kvůli slibované slevě odložilo koupi ročního kuponu asi 15 tisíc cestujících.

K dispozici byla zatím jen elektronická forma kuponů. Lidé je mohou kupovat přes e-shop nebo u přepážek. V papírové podobě je kupon k dostání ode dneška. Za prvních několik hodin si jej koupilo přes 560 cestujících. U majitelů opencard se zlevněné jízdné netýká anonymních karet, ale jen těch vydaných na jméno.

Cestující si pro zlevněné kupony chodí spíš na předprodejní místa, kde si jich do středečního odpoledne koupili skoro 13.500. Přes internetový obchod se prodalo přes 5700 kuponů. Vyplývá to u údajů ke středečním 18.00 hodinám. „Jsem přesvědčen, že bude majitelů ročních kuponů dál přibývat," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD).

Pro Prahu bude znamenat snížení jízdného propad asi 400 milionů korun ročně, letos to tedy bude asi polovina. Dopravní podnik, který je největší firmou v majetku města, loni přepravil 1,16 miliardy cestujících, na jízdném utržil 4,4 miliardy korun. Od města dostala firma na provoz asi 11,61 miliardy ko­run. Na základě předvolebního slibu nové pražské koalice pojede od července zdarma i dospělý, který s sebou bude mít dítě ve věku do tří let. Zadarmo se v MHD svezou také psi.