Zpravidla rodiče, učitelé nebo trenéři loni přihlásili 176 talentovaných dětí, které soutěžily jednotlivě i ve skupinách. Finále se zúčastnilo 30 nominovaných, z nichž porotci vybrali deset vítězů.

Vyhráli i mladí sportovci 

Díky sportovnímu talentu a píli uspěl dvanáctiletý stolní tenista z Ostravy Šimon Bělík, který loni jako jeden ze dvou hráčů na světě splnil kritéria pro zařazení do světového žebříčku dospělých, juniorů a kadetů. Vyhrál také hokejový dorostenec z Litvínova Jan Myšák, který byl nejlepším útočníkem loňského mládežnického mistrovství ČR.

Díky úspěchům na evropských i světových soutěžích ve sportovním aerobiku získala ocenění čtrnáctiletá Viktorie Prokopová z Veltrus. Ve voltiži, tedy akrobacii na koňském hřbetě, spojila gymnastické vlohy a lásku ke koním Tereza Czyžová z Frenštátu pod Radhoštěm. Patří k české špičce v tomto sportu.

Uspěl také dvanáctiletý skladatel filmové hudby 

Několikanásobnou mládežnickou mistryní republiky v šachu je desetiletá Lucie Fizerová. Také tančí a zpívá ve folklórním souboru, který vede její babička. Hra na housle, kterou ve čtrnácti letech předvádí i na světových pódiích, přinesla Zlatý oříšek Eduardu Kollertovi z Prahy.

Uspěl také dvanáctiletý skladatel filmové hudby Filip Horák z Uherského Hradiště. Díky svému nadšení pro programování se prosadil čtrnáctiletý Tomáš Veselý. Je také vítězem matematických a fyzikálních olympiád.

Pořadatelé chtějí v letošním ročníku pokračovat v rozvoji krajských předkol

Mezi skupinami uspěl hudební soubor Žesťová harmonie trumpet tune z Pardubic, jehož členové pravidelně vyhrávají první místa na národních soutěžích. Oceněna byla také kolínská taneční skupina Crossdance, která se prosazuje na evropské i světové úrovni v týmových tanečních disciplínách v latinskoamerickém rytmu.

Pořadatelé chtějí v letošním ročníku pokračovat v rozvoji krajských předkol. "Aktuálně máme jisté Královéhradecký a Středočeský kraj a s několika dalšími kraji jednáme. Budu věřit, že se to podaří popostrčit dál," řekl organizátor soutěže Jiří Kotmel.

Čtěte také: Chalupeckého cena má finalisty, některé z nich opakovaně