Malý parčík ohraničený rušnými silnicemi chce Praha 1 zastavit. Místo zeleně, kde se schází lidé bez domova. Ve středu starosta Oldřich Lomecký (TOP 09) představil návrh podoby galerie, která by v místě měla vzniknout.

Jako šťastný nevnímají postup památkáři

S postupem městské části nejsou příliš spokojeni odborníci. Architekt Adam Gebrian dal ve středu najevo svou nespokojenost s tím, že projekt byl připraven velmi rychle. Vadí mu, že studie na galerii byla podle zveřejněné smlouvy uzavřena v půlce loňského listopadu. „Objemová studie hotová za měsíc a hned s tím šup do médií," uvedl na sociální síti Facebook Gebrian.

Jako šťastný nevnímají postup ani památkáři. Ti dodávají, že oficiálně se na ně s tímto návrhem dosud nikdo neobrátil. „Dotčený pozemek se nachází v pohledově mimořádně exponované lokalitě blízko břehu Vltavy a je součástí Pražské památkové rezervace," řekl Pražskému deníku ředitel pražské pobočky Národního památkového ústavu Ondřej Šefců. „K jakémukoliv záměru v takovém místě je třeba nejprve stanovit, zda je zástavba vůbec možná a za jakých podmínek," dodal.

Umístění stavby v daném prostoru by měla řešit architektonická soutěž

S ním souhlasí i šéf magistrátních památkářů Jiří Skalický. Celou problematiku umístění jakékoliv stavby v daném prostoru by podle něj měla řešit architektonická soutěž. „Ta by jasně od odborníků oznamovala, jak by se dal celý prostor řešit a využívat," dodal pro Pražský deník Skalický.

Na začátku ledna primátorka Adriana Krnáčová (ANO) oznámila, že podle analýzy, kterou si nechal magistrát udělat, by měl vzniknout výstavní pavilon pro Slovanskou epopej na Těšnově.

Tvar budovy byl inspirován slovanskou mytologií

Město by tak po více než 90 letech splnilo slib, který dalo autorovi díla Alfonsi Muchovi. Ten 20 obřích pláten daroval městu pod podmínkou, že pro plátna vystaví speciální galerii.

Oválný tvar se zlatým pláštěm, který představil starosta jedničky Oldřich Lomecký, byl inspirován slovanskou mytologií, zlatým vejcem, v němž byl stvořitel světa. Stavba má vyjít na 184 milionů korun s tím že jednička by se finančně podílela na přípravě projektu jen třemi miliony. Zbytek by mělo platit hlavní město a sponzoři.

Čtěte také: Praha 1 postaví u Štefánikova mostu pavilon pro epopej