Dnes by málokterého Pražana napadlo strávit odpoledne na Václavském, Malostranském nebo Tachovském náměstí. Za dva roky se může situace radikálně změnit. Přerod z Popelky na princeznu potká nejdříve Kostnické náměstí, které se nachází nedaleko Žižkovského divadla Járy Cimrmana.

Na náměstí by mohli být trhovci 

Nyní je zdejší park, který spojuje dvě výškově rozdílné ulice, nevzhledný a mnoho lidí se mu spíše vyhýbá. „Příští rok by měla nastat celková renovace náměstí," říká místostarosta Prahy 3 Alexander Bellu (ODS).

Kostnické náměstí přijde o betonové bariéry a prostor se více propojí s ulicemi, které se v lokalitě kříží. Protáhne se také historické zábradlí po celé délce.

Dojde k odstranění stávajících betonových bariér, přibydou lavičky a stolky. Podle studie by měla být zachovaná posprejovaná budova. Její fasáda však projde změnou, aby více lahodila oku kolemjdoucích. „Mohli by tam být i trhovci," doplňuje Bellu.

Cyklostezka se spojí s náměstím 

Zásadní revitalizace čeká i Tachovské náměstí, na nějž ústí tunel spojující Žižkov s Karlínem. Praha 3 ještě musí vyřešit majetkové vztahy. Podle Bellu by zde práce mohly začít do dvou let.

„Cílem je spojit cyklostezku s náměstím," popisuje záměr architekt Štěpán Valouch z ateliéru ov-a, který navrhl novou podobu místa. Zmizet má tráva i budova, kde dříve byly záchody. Díky tomu se místo provzdušní a nabídne více světla. Zpříjemní se tak průchod na vedlejší Vítkov. Přibýt mají lavičky a stolky.

TACHOVSKÉ NÁMĚSTÍ se nejspíše začne měnit už během příštích dvou let. Zmizí malá budova, díky čemuž se místo provzdušní a otevře

Odpočinkovým místem by se mělo stát i třetí žižkovské náměstí pojmenované po Janu Amosovi Komenském. Datum jeho přeměny není jisté. „Že se mají náměstí změnit, nad tím panuje politická shoda. Co nám vadí, je, že jsme před dvěma lety vybrali architektonické návrhy a od té doby se všechny tři projekty posouvají dopředu pomalu," říká předseda opozičního klubu zastupitelů Žižkov (nejen) sobě a bývalý místostarosta Ondřej Rut.

Změní se i náměstí na jedničce

Průtahy s revitalizací náměstí se však netýkají jenom Prahy 3. Více jak desetiletí čeká na proměnu Václavské náměstí. Jeho stávající podoba vznikla v 80. letech a jedním z cílů paradoxně bylo, aby zabraňovala shromažďování lidí při protestních akcích. Proto cestu uprostřed náměstí přetínají květinové záhony.

VÁCLAVSKÉ NÁMĚSTÍ je zatím naplánováno bez tramvají. Zatímco příští rok začne úprava dolní části, kdy se začne revitalizovat ta horní, není zatím jasné

Na začátku září se proměna alespoň dolní části náměstí přiblížila, což potvrdila i primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Začne příští rok. Přibyde další stromořadí, chodník s vozovkou se srovná do stejné roviny. Kdy se začne měnit i horní část, zatím není jasné.

Změny čekají i Malostranské náměstí

Za dva roky by se mělo začít proměňovat i Malostranské náměstí. „Do konce roku bude dopracovaná architektonická studie. Ta přinese návrh dalšího mobiliáře, řešení zeleně a upřesní podobu navrhované kašny," přibližuje situaci Adam Švejda, mluvčí Institutu plánování a rozvoje Prahy.

MALOSTRANSKÉ NÁMĚSTÍ přestalo být na začátku léta parkovištěm. Na jeho místě přibude kašna a nejspíš zůstane i platan. Pomník maršála Radeckého by se na náměstí vrátit neměl

V roce 2018 by mohla podle odhadů začít revitalizace náměstí OSN ve Vysočanech, na níž se institut podílí. „Nyní má místo ráz rušné křižovatky než centrálního prostranství celé čtvrti. Velkou plánovanou změnou je přesunutí tramvajové smyčky kolem bloku ve východní části, což umožní vznik příjemného plácku ideálního pro aktivity zpestřující život. Díky tomu by zde mohly vzniknout farmářské trhy nebo jiné akce," uzavírá Švejda.

Čtěte také: Historické náměstí oživí sochy studentů